Fiola Attila és Edit
A múlt év legemlékezetesebb magyar gólörömét Fiola Attila mutatta be, aki nemcsak a francia sztárokra hozta a frászt, amikor vezetést szerzett ellenük az 1-1-re végződött budapesti Eb-meccsen, hanem Editre, a Puskás Aréna műsorközlőjére is, akinek az asztalánál, mondjuk úgy, túlfűtött hangulatban ünnepelt. Ezért amúgy később elnézését is kért.
Bebeto és a ringatás
Az 1994-es világbajnokságon az aranyérmet megszerző Brazília a Romário, Bebeto csatárduóval állt fel, és utóbbi a Hollandia elleni negyeddöntőben szerzett gólja után írta be magát a futballtörténelembe: bemutatta a babát ringatós gólörömöt, amivel a néhány nappal korábban született harmadik gyermeke érkezését is ünnepelte. Érdekesség: az újszülött ma már 27 éves, Mattheus Oliveirának hívják, és a portugál Sporting labdarúgója.
Cristiano Ronaldo és Rodin
A portugál sztárnak jellegzetes gólörömei vannak, de a legegyedibb előadását 2016 novemberében, a Real Madrid színeiben, az Atlético elleni derbin adta elő. Az ő mesterhármasával nyert 3-0-ra a királyi gárda, és az egyik gólját a kamerába nézve, gondolkodó fejet vágva ünnepelte, mintha csak Rodin leghíresebb alkotását, A gondolkodót utánozta volna.
Francesco Totti és a szelfi
Amikor 1993-ban Totti debütált a Serie A-ban az AS Roma színeiben, még nem létezett az a szó, hogy szelfi. 22 évvel később, 2015 januárjában viszont mégis Totti volt az, aki új dimenzióba emelte a szelfizést. A Lazio elleni városi rangadón nagy bajban volt a Roma, ugyanis kétgólos hátrányba került. Aztán jött Totti, aki duplázott, ikszre mentette a meccset, és a második gólja után a római ultrák elé szaladt, elkérte a kapusedzőtől a telefonját, és gólöröm gyanánt szelfizett a szurkolókkal.
Roger Milla és a tánc
Az 1990-es világbajnokság meglepetése Kamerun volt, amely első afrikai országként jutott el a negyeddöntőig, ráadásul a címvédő, Diego Maradonával felálló Argentínát is legyőzte. A csapat sztárja az akkor már 38 éves Roger Milla volt, aki négy gólt szerzett a vb-n. Mindegyiket ugyanúgy ünnepelte: odaszaladt a szögletzászlóhoz és táncolni kezdett.
Lionel Messi és a mez
2-2-re állt a Real Madrid–Barcelona rangadó a Santiago Bernabéuban, ám a 92. percben, a mérkőzés utolsó támadásából Lionel Messi megszerezte a győztes gólt a katalánoknak 2017 áprilisában. Ez volt az argentin 500. gólja a Barcelonában, és úgy ünnepelt, ahogy azt a korábbi 499 alkalommal egyszer sem láthattuk tőle. A mezét levette és a közönség felé tartotta, azt üzenve: emlékezzetek erre a névre! Ugyan ki felejtené el?
Mario Balotelli és a testépítő
2012. június 28-án játszotta Varsóban Németország és Olaszország az Európa-bajnokság egyik elődöntőjét. Az olaszok kétgólos előnyre tettek szert a duplázó Mario Balotellinek köszönhetően, aki a második találatát a netes mémgyárakat megihlető gólörömmel ünnepelte: mezét levéve, testépítők beállására hasonlító, befeszített felsőtesttel merevedett meg néhány pillanatra.
Alex Morgan és a teadélután
A 2019-es női labdarúgó-világbajnokság elődöntőjében az amerikai Alex Morgan Anglia ellen szerzett gólt, amelyet teaivás imitálásával ünnepelt. A humorukról híres angolok akkor karót nyeltek, ugyanis a kultúrájuk elleni támadásként értelmezték az egyik legjobb női futballista örömét...
Jürgen Klinsmann és a csúszómászó
A világbajnok német csatár 1994-ben szerződött a Tottenhambe, amelyben egyetlen idény alatt legendává vált: 50 meccsen 29 gólt szerzett, és megválasztották az év játékosának. Angliában azért is híres lett, mert az első Premier League-meccsén ő szerezte a győztes gólt a Sheffield Wednesday otthonában 4-3-ra megnyert drámai találkozón. A találat nemcsak fontos volt, hanem meglehetősen látványos fejesre is sikeredett, és utána Klinsmann hason előre csúszva ünnepelt, ami annyira népszerű lett, hogy manapság is az egyik legtöbbet utánzott gólöröm a világon.
Gera Zoltán és a szaltó
Több labdarúgónak is védjegyévé vált a szaltózós gólöröm, említhetnénk a 2000-es évek elején a Premier League-ben villogó kongói csatárt, Lomana Lua Luát vagy a világbajnokságok történetének legjobb góllövőjét, Miroslav Klosét. Persze magyar példa is akad, Gera Zoltán is gyakran szaltózott, amelyet a pécsi Fülep Lajos és a Csontváry utcák között található grundon tanult meg, és aztán angol klubjaiban éppúgy bemutatta, mint a válogatottban szerzett góljai után. Íme az egyik leghíresebb a Premier League-ből, a Manchester Unitednek lőtt akrobatikus gól után:
Alessandro Florenzi és a nagyi
2014 szeptemberében az AS Roma 2-0-ra legyőzte a Cagliarit a Serie A-ban. Tipikusan olyan meccs volt, amely mostanra a feledés homályába veszett volna, ha nincs a második találatot jegyző Alessandro Florenzi gólöröme. Az olasz válogatott játékos felszaladt a lelátóra, egyenesen a 82 éves nagymamájához, hogy megölelje. „Azelőtt sosem volt kint a stadionban, ezért a gólom neki szólt” – árulta el a nagyi kedvence.
Borítókép: Fiola Attila ünnepli a Franciaország ellen szerzett gólját a 2021-ben megrendezett Európa-bajnokságon (Fotó: MTI/Illyés Tibor)