Íme a legszebb gólok és a legnagyobb mentések az Afrika-kupán! + videó

Kamerunban a végjátékához érkezett a kontinenstorna, szerdán és csütörtökön az elődöntőket játsszák.

Magyar Nemzet
2022. 02. 01. 18:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kamerunban a végjátékához érkezett a labdarúgó Afrika-kupa: Yaoundéban szerdán az első elődöntőben Burkina Faso–Szenegál, csütörtökön Kamerun–Egyiptom mérkőzést játszanak. A fővárosban, Yaoundéban két stadionban is rendeznek találkozókat a tornán: az első elődöntőt és vasárnap a bronzmeccset a 42 500 fős befogadóképességű Ahmadou Ahidjo Stadionban, a házigazda csütörtökön a hatvanezres Olembe-stadionban lép pályára, és vasárnap itt lesz majd a döntő is.

Az Afrika-kupa negyeddöntőjében az alábbi eredmények születtek: Burkina Faso–Tunézia 1-0, Kamerun–Gambia 2-0, Egyiptom–Marokkó 2-1, Szenegál– Egyenlítői-Guinea 3-1.

Íme a legszebb gólok és a legnagyobb mentések, a gólszerzők: Toko Ekambi (Kamerun), Dango Ouattara (Burkina Faso), Trézéguet (Egyiptom), Famara Diédhiou (Szenegál) és Jannick Buyla (Egyenlítői-Guinea). 

És a legnagyobb védések: Baboucarr Gayé (Gambia) – kétszer, Yassine Bounou (Marokkó), Mohamed Abou Gabal (Egyiptom), Édouard Mendy (Szenegál), Bechir Ben Said (Tunézia) és Hervé Koffi (Burkina Faso).

A FIFA világranglistáján az elődöntősök közül Szenegált jegyzik a legmagasabban, a 20. helyet foglalja el, Egyiptom a 45., Kamerun az 50., Burkina Faso a 60. A négy közé várt csapatok közül Marokkót (28.) a negyeddöntőben Egyiptom ejtette ki, a címvédő Algéria (29.) nagy meglepetésre már a csoportkörben elvérzett, Tunéziát (30.) pedig a nyolc között Burkina Faso győzte le. Nigériát (36.) a nyolcaddöntőben Tunézia verte ki. Az egykor szebb napokat látott Elefántcsontpart (56.) a katari világbajnokságról is lemaradt, így a 16 között az Egyiptom elleni búcsúja nem is volt bombameglepetés. (Az is igaz viszont, hogy a kontinensen Szenegál mögött Elefántcsontparté a második legerősebb játékoskeret, majd Nigéria, Marokkó, Algéria, Egyiptom, Mali, Kamerun a sorrend, Burkina Faso csak a 11.)

Mellékszál, hogy az afrikai futball jelenlegi erőviszonyait lássuk: a kontinensen a vb-selejtezők utolsó, oda-visszavágós fordulójában Kamerun–Algéria, Ghána–Nigéria, Egyiptom–Szenegál, Kongói DK–Marokkó és Mali–Tunézia párharcok jönnek, s az öt győztes kijut a világbajnokságra.

Burkina Faso tehát nem lesz ott Katarban, az Afrika-kupán is kakukktojás a négy között, de a gyakran kiszámíthatatlan afrikai kontinenstornán öt éve bronzérmes volt. A 76 millió eurós játékoskeretének több mint a felét az a 22 éves Edmond Tapsoba viszi negyvenmillióval, aki a Leverkusen középhátvédjeként a Ferencváros ellen is láthattunk az Európa-ligában. Szenegál más szint a 343 millió eurós játékoskeretével, itt van Sadio Mané (Liverpool, nyolcvanmillió euró), Kalidou Koulibaly (Napoli, 45 millió euró), Abdou Diallo (Paris Saint-Germain, 25 millió) és Idrissa Gueye (Paris Saint-Germain, 13 millió), a kapuban pedig Édouard Mendy (Chelsea, 32 millió) áll. De meglehet, hogy a még csak 22 éves, de 27 millióra taksált Ismaila Sarr is komolyabb csapathoz került majd a Watfordból.

Egyiptom az Afrika-kupa legértékesebb játékosával, a százmillió eurós Mohamed Szalah vezérletével menetel, a Liverpool csillaga volt a Marokkó ellen hosszabbításban 2-1-re megnyert negyeddöntő legjobbja a góljával és a gólpasszával. Miként jeleztük a sorsdöntő vb-selejtezőkön már biztos az Egyiptom–Szenegál összecsapás, ami most az Afrika-kupán is összejöhet, s inkább a döntőben, mint a bronzmeccsen. Ami azt jelenti, hogy a Liverpool két sztárja, Szalah és Mané már vasárnap is gólpárbajt vívhat. Egyelőre mindketten két-két találatnál járnak. 

A góllövőlistát két kameruni játékos vezeti: Vincent Aboubakar (Al Nassr, Szaúd-Arábia) már hatszor, Karl Toko Ekambi (Lyon) ötször volt eredményes, ami az elődöntő előtt azért intő jel lehet az egyiptomiak számára.

Kameruni szurkolók Aboubakar házánál, ahol közös meccsnézés van:

Sadio Mané kapcsán egy érdekesség: 2017 és 2019 után harmadszor játszik az Afrika-kupán, és 27 lövéséből hét gól született. A legalább négyszer eredményes játékosok között ez a második legjobb százalékos mutató (26 százalék), csak a nigériai Odion Ighalo előzi meg (5/12, 42 százalék), aki a 2019-es torán szerezte a találatait, s lett gólkirály.

Az Afrika-kupát 1957 óta rendezik meg, alapvetően kétévente, s most a 2021-es, a koronavírus-járvány miatt elhalasztott torna zajlik. Egyiptom hétszer, Kamerun ötször, Ghána négyszer nyerte meg, ők a legeredményesebbek. Tizennégy országnak sikerült legalább egyszer diadalmaskodni, s az annyira nem meglepő, hogy Burkina Faso nincs közte, de Szenegál sem! Utóbbi két döntőt elveszített, a legutóbbi, 2019-es kiírás fináléjában, Egyiptomban 1-0-ra kapott ki Algériától. Egyiptom legutóbb 2010-ben, Kamerun 2017-ben végzett az első helyen.

Az elődöntők programja:

szerda:

Burkina Faso–Szenegál, Yaoundé, 20.00

csütörtök:

Kamerun–Egyiptom, Yaoundé, 20.00

Borítókép: Egyenlítői-Guineától elköszöntünk, de Jannick Buyla góllal búcsúzott (Forrás: Twitter/#TotalEnergiesAFCON2021)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.