Öt kötetben, 3800 oldalon a világ labdarúgásának története

A magyar labdarúgás története című monumentális könyvsorozat után megjelent A világ labdarúgásának története című, ugyancsak ötkötetes, 3800 oldalas sorozata. A Debreceni Egyetem kiadásában elkészült mű a bevált szerzőgárdával dolgozott együtt, amely szinte kizárólag külföldi forrásokat használt fel.

Magyar Nemzet
2023. 06. 20. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világszerte párját ritkító alkalomból tartott tegnap közös sajtótájékoztatót az MLSZ és a Debreceni Egyetem. Utóbbi kiadásában korábban megjelent A magyar labdarúgás története című ötkötetes könyvsorozat, és a három szerző, Bácsné Bába Éva, Dénes Tamás és Sándor Mihály most még nagyobb vállalkozással rukkolt elő: ugyancsak öt kötetben, 3800 oldalon megírták A világ labdarúgásának története című művüket. A színes, adatokkal, eredményekkel, történetekkel és portrékkal összeállított, tudományos igényű, forrásmegjelöléseket tartalmazó kiadvány világszinten is egyedülálló munka, amely a sportág történetét 1863-tól 2020-ig dolgozza fel, de felvázolja a több ezer éves előzményeket is. 

Fotó: Nemzeti Sport/Árvai Károly

– Sok könyv jelent már meg a futball történetéről, de ilyen jellegű, átfogó gyűjtemény külföldön is ritkaságnak számít. Próbálom majd nemzetközi körökben is bevezetni, megismertetni – mondta Csányi Sándor, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) alelnöke, a sajtótájékoztató házigazdája, személyes emlékként felidézve korábbi paraguayi utazását, ahol a Dél-amerikai Futballmúzeumban tett látogatása során úgy érezte, a sportág angliai és európai gyökerei méltatlanul háttérbe szorulnak.

A szerzők Sándor Mihály sporttörténész, címzetes egyetemi docens, a szurkolói kultúra kutatója, a debreceni ultrák régi tagja, Dénes Tamás Szepesi-díjas sportújságíró, futballtörténész, korábbi Nemzeti Sport-főszerkesztő, valamint Bácsné Bába Éva történész-közgazdász, a szerkesztő pedig Bács Zoltán. Dénes Tamás, aki eddig több mint nyolcvan futballtémájú könyvnek volt a szerzője vagy közreműködője, azt emelte ki: 

a labdarúgás történetének megírásakor a fő gondot az jelentette, hogy mit hagyjanak ki belőle. Megemlítette, hogy az öt éven át készült sorozatukhoz, amely a sportág históriáját 1863-tól 2020-ig öleli fel, kilencvenkilenc százalékban külföldi forrásanyagot használtak fel. 

Hozzátette, hogy ilyen nagyságrendű munka nemcsak Magyarországon, de külföldön se nagyon jelent még meg.

Azok, akik szeretnék a polcukon tudni az öt kötetet, ne könyvesboltban keressék azokat, mert csak online lehet megrendelni a Shop.deac.hu oldalon, a Debreceni Egyetem digitális könyvtárában pedig tegnap óta ingyenesen is elérhető a kutatók és az érdeklődők számára, jövőre pedig elkészül az angol nyelvű változat is. A sajtótájékoztató végén az MLSZ elnöke, Csányi Sándor, és Bács Zoltán, az egyetem kancellárja együttműködési megállapodást írt alá.

Borítókép: Bácsné Bába Éva, Sándor Mihály, Csányi Sándor, Dénes Tamás és Bács Zoltán (Fotó: Nemzeti Sport/Árvai Károly)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.