Párizshoz nagy csodára lenne szüksége a magyar válogatottnak

Befejeződtek a felkészülési mérkőzések, a hét végén már éles meccset játszik a férfikosárlabda-válogatott az olimpiai előselejtezőkön. Minden jel arra mutat, hogy Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány a jövő építésére használja fel ezt a tornát, amelyre bravúr volt eljutni, de csoda lenne innen továbblépni Párizsba.

2023. 08. 07. 5:35
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a világbajnokságra nem sikerült kijutnia a magyar férfiválogatottnak – óriási bravúr lett volna –, a selejtezőkben úgy szerepelt, hogy részt vehet az olimpiai kvalifikációban. Ez is komoly fegyvertény, hiszen a férfiak hosszú ideje még csak a közelébe sem kerültek az ötkarikás játékoknak. A sportág az 1936-os berlini olimpián szerepelt először a programban, és a magyar csapat azóta mindössze négyszer verekedte be magát a mezőnybe, 1948-ban 16., 1952-ben és 1960-ban 9., 1964-ben 13. lett, és ez minden, amit fel tud mutatni, az első tokiói játékoktól számítva sorozatban tizennégyszer nem lehettünk tagja a mezőnynek – és alighanem így lesz ez tizenötödször is.

Fotó: Földi Imre / Nemzeti Sport

Az augusztus 13-án, vasárnap kezdődő előselejtezőkön a magyar válogatott enyhén szólva sem esélyes az első kettőbe kerülni a Lengyelországgal, Bosznia-Hercegovinával és Portugáliával együtt alkotott négyesben. És nemcsak azért, mert az első kettő előrébb áll a FIBA világranglistáján, hanem a reális erőviszonyok mondatják ezt, hiszen a lengyelországi Gliwicében zajló tornára igen tartalékosan utazik el Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány együttese. A keretből hiányzott a klubváltására és a Madridból Belgrádba költözésre koncentráló Hanga Ádám, a sérüléssel küzdő Allen Rosco, továbbá Mikael Hopkins és Filipovity Márkó sem csatlakozott a többiekhez. A továbbra sem teljesen egészséges Eilingsfeld Jánosról az első edzőmeccs után döntött úgy az orvosi stáb, hogy nem utazhat Lengyelországba, ezért nem is játszott többet a felkészülés alatt.

 

Biztosra vehetjük: ha a legkisebb esély is mutatkozna arra, hogy a válogatott jövőre ott lehet Párizsban, akkor az említett hiányzók többsége most ott lenne a kecskeméti edzőtáborban. Az út túl rögös a francia fővárosig, hiszen a B jelű csoport első két helyezettje jut tovább az ugyancsak Gliwicében sorra kerülő elődöntőbe, ahova érkezik az A csoport elsője és másodikja, az ottani két győztes finálét vív egymással, és csak a döntőt megnyerő csapat vehet majd részt az olimpiai selejtezőn. Nem véletlen, hogy korábban, a selejtezőkön a kommunikációban mindig nagy hangsúlyt kaptak a hiányzók, most egyetlen szó sem esik róluk – ezúttal a távollétüknek nincsen jelentősége.

Fotó: Nemzeti Sport/Földi Imre

Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány nem véletlenül nyilatkozta ezt a felkészülés kezdetekor: – Most is van négy-öt fiatal játékos, és velük próbáljuk építeni a jövőt, hogy továbbra is működőképes legyen a válogatott rendszere – mondta arra utalva, hogy már készülnek a 2025-ös és a 2028-as Európa-bajnokságra is. Úgy vélte, az előbbi esetén a magyar válogatott szilárdan, erősen áll, a három évvel későbbi csapat viszont a 2017-es kontinenstorna előtti időket idézi, amikor fiatalítottak. A kapitány az olimpiai selejtezőtornáról csak annyit mondott, hogy igyekeznek minél jobban megismerni az ellenfelek játékát annak ellenére, hogy tudják, nagy esélyük nincs kijutni az olimpiára, de azért persze mindent megtesznek a jó szereplés érdekében.

A csapat négy felkészülési mérkőzést játszott Kecskeméten, az elsőn nagyon kikapott Izraeltől, a másodikat megnyerte Izland ellen, majd két vereséget szenvedett múlt csütörtökön és pénteken Észtországtól. Csütörtökön elsősorban a fiatalok kaptak lehetőséget, pénteken már az a rotáció szerepelt, amelyet a kapitány az előselejtezőkre tervez, és bizony a játék nem volt túl biztató. Ezúttal azonban tényleg az építkezés, nem pedig a sikeresség az elsődleges – ez a realitás.

A magyar válogatott programja:  Lengyelország–Magyarország, augusztus 13., vasárnap, 13.30; Magyarország–Portugália, augusztus 14., hétfő, 17.30; Magyarország–Bosznia-Hercegovina, augusztus 16., szerda, 21.00, a mérkőzéseket az M4 Sport élőben közvetíti majd.

Borítókép: Vojvoda Dávidra kulcsszerep vár az előselejtezők során (Fotó: Nemzeti Sport/Földi Imre)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.