Szoboszlairól és a futball fekete lovairól írt sikerkönyvet a Walesben élő magyar író

Péntek délután a Ziccer nevű helyen mutatták be a Walesben élő és dolgozó fiatal magyar sportújságíró, Bocsák Bence új könyvét, amely többek között Mohamed Szalah és Szoboszlai Dominik felemelkedésének történetét is bemutatja. Az Esélytelenek Felemelkedése (Rise of The Underdogs) kötetben egyedi betekintést kaphatunk a klasszisok történetébe azokon az edzőkön, játékostársakon, szakembereken keresztül, akik közvetlen közelről segítették őket abban, hogy az esélytelenségből sosem tapasztalt magasságokba emelkedjenek.

2024. 12. 06. 20:19
Bocsák Bence könyvbemutató Szoboszlai Dominik
Bocsák Bence (balra) könyve Angliában nagy sikernek örvend Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A FIFA elnöke, Gianni Infantino nemrégiben kijelentette: már nincsenek kis- és nagycsapatok, bárki legyőzhet bárkit. Bocsák Bence Az esélytelenek felemelkedése című, nemrégiben megjelent kötete pedig azt kutatja, hogyan és miért mentek végbe ezek a változások a négymillió lakosú, mégis világbajnoki döntőbe jutott Horvátországtól az évtizedeken keresztül eredménytelen magyar válogatotton át az afrikai csapatként futballtörténelmet író Marokkóig. A pénteki könyvbemutatón a Magyar Nemzet a Walesben élő és dolgozó szerzőt kérdezte az új alkotásáról.

Bocsák Bence könyvbemutató Szoboszlai Dominik Liverpool Kerkez Milos Callum Styles
Bocsák Bence könyvében Szoboszlai Dominik mellett Kerkez Milos és Callum Styles is feltűnik (Fotó: Kurucz Árpád)

 

Haaland edzőjét is kérdezte

A huszonhat éves sportújságírónak ez már a második könyve, ami megjelent Angliában és Magyarországon.

– Az első könyvem a Liverpool himnuszáról, a You’ll never walk alone-ról szólt, ami a labdarúgás talán legismertebb dala – nyilatkozta Az esélytelenek felemelkedése című könyv szerzője, Bocsák Bence, aki hozzátette, hogy művéből kiderült: Molnár Ferenc színdarabja inspirálta a Liverpool-szurkolók által sokat kántált dallamokat. A darabot New Yorkban is bemutatták, ahol egy musical lett belőle, amit Carouselnek neveztek el, majd a hatvanas években az egyik liverpooli együttes átvette a dallamokat. A bajnoki meccsek előtt a tíz legnépszerűbb játszott szám közé került, majd a 60-as években az Ed Sullivan-show-ban a Liverpool csapata, az edző és a zenekar adta elő közösen a dalt, és innen már minden történelem, a hivatalos himnusza lett a Vörösöknek.

– Tízévesen kerültem ki Angliába, s fiatalon is érdekelt a foci. Azért lettem Pool-szurkoló, mert gyerekként az egyik magazinban láttam Németh Krisztiánt Liverpool-mezben. Nagyon érdekelt, hogy játszhat egy magyar játékos a Liverpoolban. Innentől beleszerettem Fernando Torres játékába is – jegyezte meg Bocsák Bence, akinek eredeti kiadású műve először angol nyelven jelent meg, és rögtön meghódította a futballkedvelő brit közönséget. Hozzá kell tenni, hogy a könyv egy alapos és széles körű kutatómunka eredménye, amely első kézből mutatja meg, miként alakult ki a futball új, rendkívül izgalmas világa.

– Az adatbázisokban minden játékosról meg tudsz találni minden adatot, és akár Üzbegisztánban vagy Kanadában is feltűnhet egy-egy óriási tehetség. Igazából erről szól a könyv, az egyik fejezet pedig kifejezetten az adatbázisok fejlődéséről szól – árulta el az Az esélytelenek felemelkedése című könyv szerzője.

– Haaland utánpótlásedzőjével is készítettem interjút, aki elárulta, hogy egy U15-ös válogatott mérkőzésen fedezte fel a norvégot, akinek az volt az első válogatott meccse. Az első félidőben semmi extrát nem látott benne, de a második játékrészben a kezdőrúgásnál Haaland észrevette, hogy az ellenfél kapusa nem figyel, a félpályától próbálkozott, s gól lett belőle – mesélte le a könyv szerzője a Manchester City klasszisáról. A könyvben többek között arra is fény derül, hogy Callum Styles és Kerkez Milos miért pont a magyar válogatottat választotta.

– Az edzőknek vagy akár fiatal játékosoknak inspirálóak lehetnek azok a történetek, ahogy adott labdarúgók elérték a céljaikat. Egy szimpla futballrajongónak főleg érdekesek lehetnek a csapatok személyes történetei – tette hozzá Bocsák Bence, aki Szoboszlai Dominik édesapjával, Szoboszlai Zsolttal is beszélgetett. Utóbbi sokat mesélt fiáról, aki, ahogy a könyvben is olvasható, az elképesztő munkamoráljának megfelelőn naponta 100-200 szabadrúgást is gyakorolt. A kötetben az olyan kevésbé a rivaldafényben lévő kluboknál is a színfalak mögé leshetünk, mint a Brentford, a Brighton, a Red Bull Salzburg vagy az FC Nordsjaelland.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.