Bayer kisbetűs lovagkeresztje és a nemzet művészei

Vigyázat: nem politikáról, helyesírásról lesz szó, arról is, amit az új szabályzatból kifelejtettek.

Póla Gergely
2016. 09. 04. 16:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szekértáborharc most játszódó felvonásának egyik leggyakrabban használt szava a lovagkereszt. Számtalan formában találkozhatunk vele: lovagkereszt, Lovagkereszt, Magyar Érdemrend lovagkeresztje, Magyar érdemrend lovagkeresztje, Magyar Érdemrend Lovagkeresztje. Olvastam olyan véleményt, hogy Bayer Zsolt kitüntetésével a „Lovagkereszt” besározódott, és egyszerű lovagkereszt lett belőle. Érdemes hát körüljárni a díjakkal, kitüntetésekkel kapcsolatos kifejezések írásmódját.

Viszonylag könnyű esetet jelentenek azok az elnevezések, amelyeknél az előtag csupán tulajdonnév, ilyenkor a díj, érem stb. szót kötőjellel kapcsoljuk hozzá, például: Jászai Mari-díj, Karinthy-gyűrű, Baumgarten-díj, Balassi Bálint-emlékkard. Előfordul, hogy a díj, érem stb. szó jelzővel bővülve kapcsolódik egy tulajdonnévhez, ilyenkor nem teszünk kötőjelet, a mozgószabályt sem alkalmazzuk, a díj, érem stb. szót különírjuk, kis kezdőbetűvel, azaz nem Gundel-művészetidíj, Gundel-művészeti-díj vagy Gundel Művészeti Díj, hanem Gundel művészeti díj.

Vannak olyan elnevezések, amelyeknek minden tagját nagybetűvel kell írni – és nem csupán a Citromdíj és más egyszavas elismerések tartoznak ide. Ha a díj, érem stb. szó az elnevezés szerves részeként birtokos vagy minőségjelzős szerkezetet alkot egy előtaggal, minden tag nagy kezdőbetűvel írandó, például: Akadémiai Aranyérem, Akadémiai Díj, a Francia Köztársaság Becsületrendje, Magyar Érdemrend.

Az infó vagy az info a helyes írásmód? A -stul-/stül vagy a -stól/-stől használandó? Hogyan mondjuk a csuklik igét felszólító módban? Dőlhet-e jobbra az eredetileg balra dőlő ékezet? A bratyiszlavázásról, a mozgószabályról, a szerb nevek írásmódjáról, a kisbetűs brexitről és hévről, továbbá sok egyéb helyesírási-nyelvhelyességi témáról olvashat rovatunkban. Korábbi írásainkat itt találja.

Azonban a kitüntetések és díjak fokozatait, illetőleg típusait jelölő szavakat, kifejezéseket már kis kezdőbetűvel írjuk, például: Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal, Magyar Érdemrend lovagkeresztje. Tehát a lovagkereszt még a hivatalos, teljes névben is kisbetűs. Ennélfogva értelmetlen azon vitatkozni, hogy a „Lovagkereszt” Bayer vagy pedig a korábban elismert szélsőbalosok kitüntetése miatt vált lovagkeresztté – ugyanis mindig csak az utóbbi forma létezett.

Vannak aztán olyan kitüntetés- és díjnevek, melyekben a díj, érem stb. köznév olyan – egy vagy több szóból álló – előtaghoz járul, amely önmagában nem tulajdonnév, de az elnevezésben tulajdonnévi értéket kap. A szabály d) pontja azt írja, hogy ezeknek minden elemét nagy kezdőbetűvel írjuk, a díj, érem stb. köznév pedig kis kezdőbetűs marad, és kötőjel nélkül kapcsolódik, például: Magyar Szabadságért díj, Közép-európai Örökség díj, Pro Urbe díj, Nemzet Művésze díj.

Könnyen áttekinthető lesz a díjak, elismerések elsőre bonyolultnak tűnő szabálya, ha az egyes típusokat egyetlen – fiktív – témára felfűzve olvashatjuk: Újpest-díj, Újpest közösségi díj, Flottilladíj, Újpesti Díj, Újpesti Díj középfokozata, Újpest Közösségéért díj.

A fentebb említett Nemzet Művésze, illetve a Nemzet Színésze és a Nemzet Sportolója díj kapcsán érdemes megjegyezni, hogy csak az előző helyesírási szabályzat adott útmutatást arra vonatkozóan, mi a teendő, ha egy díj neve melléknévi származékában vagy csupán címként szerepel. Ilyenkor természetesen nem kell nagy kezdőbetűt használni: „Nagy Józsefnek, a népművészet mesterének kiállítása sikeres volt.” A jelenlegi szabályozásból ezt érthetetlen módon kihagyták, így most csupán a józan paraszti eszünkre hallgathatunk – és az szerencsés esetben azt fogja súgni, hogy a nagy kezdőbetűs Nemzet Művésze kifejezés a díjat, a kis kezdőbetűs nemzet művésze pedig a személyt jelenti. Azaz ha azt olvassuk, hogy az ünnepségen „jelen lesz XY, a Nemzet Művésze”, akkor kezdjünk gyanakodni, hogy az olvasószerkesztő vagy a korrektor rosszul értette a súgást.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.