Újra fekete ruhát öltött Hollywood apraja-nagyja: a Golden Globe-gála után február 18-án a 71. Bafta-gálát tartották meg a londoni Royal Hallban. A Brit Film- és Televíziós Akadémia díjkiosztója jelöltjeit még január 9-én hozták nyilvánosságra, míg a szavazás második körét február 14-én zárták le. Házigazdának Joanne Lumley brit színésznő-producert választották, a legtöbb, tizenkettő jelölést pedig Guillermo del Toro filmje, A víz érintése gyűjtötte be.
A tavaly év végén robbant zaklatási botrányok határozták meg ezt a gálát is. A vörös szőnyegen számos színész és színésznő vállalt közösségeket azokkal, akik korábban zaklatás áldozataivá váltak. Feketében jelent meg többek közt Margot Robbie, Octavia Spencer, Lupita Nyong’o és Greta Gerwig. Mások a Time’s Up mozgalom kitűzőjét viselték. A hétvégén egyébként Emma Watson mellett csaknem kétszáz brit és ír színész írta alá a munkahelyi szexuális zaklatások ellen született nyílt levelet.
Többen ezúttal vendégként is emberi jogi aktivistákat hoztak magukkal: így tett az Independent szerint többek közt Andrea Riseborough, Gemma Arterton, Naomi Harris és Angelina Jolie is. Felbukkant például az a Phyll Opoku-Gyimah, aki az UK Black Pride egyik társalapítója. Nem csak nőjogi szervezetektől jöttek egyébként: Jolie például a kambodzsai Loung Unggal érkezett, akinek a memoárjából született a First they killed my father című film. A gyerekkatonákat középpontba emelő alkotás a hetvenes évekbeli kambodzsai népirtás borzalmait mutatja be.
Este kilenckor el is kezdődött az idei nyertesek bejelentése, elsők közt a legjobb brit film kategória jelöltjeivel. Rögtön kezdetét is vette Martin McDonagh filmje, a Három óriásplakát Ebbing határában sikermenete: olyanokkal szemben diadalmaskodott, mint az Oroszországban betiltott Sztálin halála, a Lady Macbeth vagy a Paddington 2. Az In Bruges és A hét pszichopata rendezőjének filmje később sem maradt díjak nélkül. McDonagh visszatérő színésze, Sam Rockwell a legjobb mellékszereplőnek járó elismerést kapta meg, lekörözve A világ összes pénzéért szintén kritikai elismerésben részesült Christopher Plummert.
A rendezőhöz méltóan egyszerre erőszakos és szórakoztató film megkapta a legjobb eredeti forgatókönyvnek és a legjobb színésznőnek (Frances McDormand) járó díjat is. Utóbbi kategória pedig igencsak erős volt: mind az Én, Tonya címszerepét vivő Margot Robbie, mind a Lady Bird sztárja, Saoirse Ronan remek kritikákat kapott. Az Én, Tonya végül a legjobb mellékszereplőnő kategóriában lett győztes: a filmben valóban mesteri alakítást nyújtó Allison Janney teljesítményét méltatták.
A legjobb filmnek járó díjat ugyancsak a Három óriásplakát Ebbing határában nyerte el. Az Oscar-gála előtt nem sokkal kifejezetten jók hát az alkotás esélyei, hogy a márciusi díjkiosztón is tarolni tudjon. McDonagh rendezésével szemben indult még a Szólíts a neveden, A víz érintése, A legsötétebb óra és a Dunkirk is.
Díjazták az év kedvenc feltörekvő csillagát is: a kategória jelöltjei között ott volt a sokat dicsért Szólíts a neveden színésze, Timothée Chalamet, de Florence Pugh is a Lady Macbethből, valamint Tessa Thompson a Sundance-kedvenc Sorry to Bother You-ból és a Westworld sorozatból. Végül a tavalyi év kedvenc független horrorja, a Tűnj el főszereplője, Daniel Kaluuya kapta az elismerést. Ő egyébként szerepel a héten mozikba került Fekete párducban is.
A víz érintése végül néhány jelölését tudta díjra váltani, de ezek között akadt fontosabb kategória is. A legjobb rendező Guillermo del Toro lett, lenyomva így McDonaghot és Nolant, de a film (és így Alexandre Desplat) kiérdemelte a legjobb filmzenéért járó elismerést is.
A Dunkirk ugyan számos jelölést kapott, de végül inkább technikai kategóriában díjazták csak: a filmé lett a legjobb hangzás, szemben a Nyomd, bébi, nyomddal és a Csillagok háborúja VIII-cal. Kevin Spacey eddigi utolsó filmje sem maradt elismerés nélkül: a Baby Driver vágói, Jonathan Amos és Paul Machliss távozhattak elégedetten. A Magyarországon forgatott Szárnyas fejvadász 2049 a legjobb vizuális effektekért járó díjat vihette haza, de a film operatőre, Roger Deakins is kategóriája legjobbjának bizonyult. A Szólíts a neveden pedig végül a legjobb adaptált forgatókönyv díját zsebelhette be. A legjobb színész Gary Oldman lett A legsötétebb órából.
A legjobb animációs filmnek járó Baftát a Coco kapta, míg a nem angol nyelvű alkotások közül Park Chan-wook mozija, A szolgálólány diadalmaskodott. Ezzel elhozta az elismerést a legjobb külföldi film Oscar-szobrocskájáért harcba szálló remek orosz film, a Szeretet nélkül elől. Utóbbival kell majd megküzdenie az arany szobrocskáért a Testről és lélekrőlnek, nem feledve Ruben Östlund szintén esélyes rendezését, A négyzetet sem.
Ahogy az Independent is idézte, a Twitteren sokan örültek Kaluuya elismerésének, viszont csalódottak voltak, hogy a Paddington 2. végül egy jelölését sem tudta díjra váltani.