Baloldali mozgósítási csapda

Olvasónktól
2006. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az áprilisi választás nagy kérdése: vajon kiesik-e a parlamentből egyszerre két rendszerváltoztató párt, az MDF mellett az SZDSZ is? Az MDF sorsa megpecsételődni látszik, hiszen nem megy a mozgósítás; de esély van arra, hogy a liberálisoktól is elköszönjünk. Egy felkészült liberális, megfelelő öntudattal rendelkező antiorbánista szavazó ugyanis nehéz döntés előtt áll április 9-én. Ha elsődleges célja az, hogy ne Orbán Viktor kormányozzon, akkor elbizonytalanodik: ha az SZDSZ-re adja voksát, de a párt nem ugorja át az ötszázalékos küszöböt, akkor a választási matematika következtében szavazatának legalább a felével a Fidesz elnökének a kormányra kerülését támogatja. Pedig ettől irtózik a legjobban! Ha az MSZP-re voksol, hogy ne vesszen kárba a szavazata, akkor pedig saját kedvenc pártját, azt a szövetségest ejti ki a parlamentből, amely kormányzáshoz segíthetné az MSZP-t.
A nyugati típusú demokráciákban működő pártok professzionális technológiát dolgoztak ki a választási küzdelemre. A technológia lényege: a mozgósítás. A mozgósítást azok a technikai eszközök segítik, amelyek mára tömegesen elterjedtek hazánkban is. A mobiltelefon, az sms vagy az internetes e-mail kapcsolat ma már eléri az ország túlnyomó részét. Ugyanakkor a technikai vívmányok csupán segítik, de nem helyettesíthetik a személyes kapcsolatok kialakítását. A nagy tömegeket megmozgató néppártok egyik legfontosabb célja a lehető legtöbb személyes kapcsolatot megteremtő társadalmi háló megszervezése. A személyes kapcsolatokat felhasználó mozgósítás a mai tömegpártok alapeszközévé vált. A kis pártok éppen ezért állnak vesztésre: kommunikálni tudnak, mozgósítani azonban nem. Kicsik, így nem tudnak mozgósítani; s mivel nem tudnak mozgósítani, ezért kicsik is maradnak.
A napokban Giró-Szász András politológus vetette fel elsőként, hogy érdekellentét feszül a szocialisták és a liberálisnak nevezett SZDSZ között a mozgósítást illetően. Az érdekellentét komoly feszültségeket szülhet: keserves dolog ugyanis a modern választástechnológia, de még keservesebb lehet a matematika végtelenül szenvtelen realitását tudomásul venni.
Nézzük tehát a számokat! 2002 tavaszán a liberális tábor lélegzet-visszafojtva figyelte, hogy a választásokon való magas részvételi arány nem szorítja-e ki a Szabad Demokraták Szövetségét a törvényhozásból. Nos, akkor 5,57 százalékos eredménnyel megúszták. Ez akkor valamivel több mint 313 ezer szavazatot jelentett. Jól láthatóvá vált, hogy a liberális tábor a szocialistákhoz hasonlóan maximalizálta szavazatainak számát, sőt egyes pletykák szerint a jól mozgósított MSZP-tábor Budapesten, a belső kerületekben, valamint némely vidéki megyeszékhelyen a listán leadott SZDSZ-szavazataival sokat segített. Látszólag nagy előrelépés volt a szabad demokratáknak a 2004. évi európai parlamenti választási eredmény. Ekkor a szabad demokraták 8,7 százalékot teljesítettek, amit nagy sikerként könyveltek el. Ugyanakkor ha az adatok mögé tekintünk, láthatjuk, hogy az eredmény kudarcot jelentett: a részvételi arány ugyanis 38 százalékos volt, azaz pusztán 236 ezer szavazat érkezett az SZDSZ-listára. Mindez akkor történt, amikor az Európai Parlamentbe való bejutásról, a brüsszeli liberális blokkban való politizálásról volt szó, tehát az Európai Unióról a legtudatosabban gondolkodó tábort, az SZDSZ szavazóit kellett az urnákhoz csalogatni.
Ma a közvélemény-kutatási adatok szerint a részvételi hajlandóság 59 százalék körül mozog, s ez azt jelenti, hogy a minimális ötszázalékos teljesítményhez legalább 240 ezer szavazatot kell besöpörnie bármely pártnak, ha részt akar venni a parlament munkájában. A liberálisok 2004-es teljesítménye ehhez kevés. A napokban megjelent legutóbbi felmérés már hetvenszázalékos részvételi szándékról tudósít, tehát még több szavazat kell az öt százalékhoz.
A 2002-es, valamint a 2004-es választási eredményt összevetve megállapíthatjuk, hogy a liberális szavazótábor hozzávetőlegesen 240 ezer, de maximum 300 ezer voksot képes szállítani. Ha a választási hajlandóság eléri a 65 százalékot, akkor megközelítőleg 285 ezer szavazatra van szükség a parlamenti küszöb átlépéséhez. Ez az előző évek arányait számolva Budapesten mintegy 95-100 ezer, Pest megyében 30-35 ezer szavazatot jelent, ami nem elérhetetlen teljesítmény. De a liberálisoknak – 2002 tavaszához hasonlóan – Borsod, Baranya, Bács és Veszprém megyében is átlag felett kell teljesíteniük. Nos, ezen a ponton bontakozik ki a nagy szocialista–liberális ellentét. A mérések szerint vidéken 2002-höz képest visszaesett az SZDSZ támogatottsága, de ez még nem minden: az említett megyék nagyvárosaiban, valamint Budapesten is az a szocialisták érdeke, hogy saját táborukat a lehető legteljesebb mértékben tudják mozdítani. Így nem marad tartalék a liberálisoknak. Sőt ha a két nagy néppárti tömörülés totális mozgósítása jól sikerül, akkor az urnáknál való megjelenés újra elérheti a 70 százalékot, vagy akár meg is haladhatja azt. Ebben az esetben a szükséges 310 ezer szavazat öszszeszedése teljesen reménytelennek tűnik. E részvételi arány pedig nem elképzelhetetlen akkor, ha a szocialisták teljes táborukat, a Fidesz pedig saját táborán kívül a protestszavazókat is tudja mozgósítani, valamint a 2002-ben a választástól távol maradó konzervatív szavazók is – például a kisgazdák tábora – megjelennek az urnáknál.
De mi az érdekük az MSZP vezetőinek? Ha a szavazatmaximálásnak köszönhetően kiejtik az SZDSZ-t a parlamentből, akkor valószínűleg a kormányzásról is lemondanak. Hallani pletykákat arról, hogy akadnak olyan szocialista vezetők, akik ilyen áron is szívesen szabadulnának a szabad demokratáktól. Ha a szocialisták a szavazatmaximálás helyett a szabad demokratákat választják, s mozgósított szavazóik egy részét listás SZDSZ-voksok leadására biztatják, akkor akár komolyabb vereséget is szenvedhetnek a végleges elszámoláskor: 2002-ben pusztán 55 ezer (szavazókörönként átlagban öt!) szavazat volt a különbség a Fidesz-voksokkal szemben. E kiélezett versenyben sokkal valószínűbb, hogy az MSZP vezetői inkább saját listáik mellett látnák szívesen a liberális szavazatokat is. Nos, minél többet lát az MSZP a Fidesz mozgósítási készülődéséből, annál nehezebben dönt majd: fölveszi-e a harcot a mozgósításban a jobboldallal, s így kiejti az SZDSZ-t; vagy bejuttatja a liberálisokat, de elveszíti a választásokat.
A jelen helyzetben nagy felelősség hárul a közvélemény-kutató cégekre is. Ha stabilan öt százalék fölé mérik az SZDSZ szereplését – kis részvételi hajlandóság mellett –, akkor közreműködhetnek abban, hogy kiejtsék a liberális pártot a törvényhozásból. Komoly probléma lehet tehát a közvélemény-kutatáson alapuló politikai napirendképzők számára, hogy melyik irányba tereljék a liberális szavazótábort.
A kegyetlen matematika, valamint a modern választástechnológia reális érdekellentétet feszített a szocialista megapárt és a liberális törpe párt közé. Így az MSZP került zsákutcába, de ezt éppen a nyilvánosságot nagymértékben befolyásoló, liberális kötődésű médiaorientációnak köszönheti. Hiszen a kereskedelmi adókon szocializált választópolgároknak nehéz most eljuttatni azokat a liberális dogmákat, amelyekre kampányuk fő üzenetei épülnek. A minimális állam elmélete és a neoliberális közgazdasági eszmék megemészthetetlenek az átlagszavazóknak. Megfelelő kampányüzenetek nélkül pedig az a motiváció fog hiányozni, ami segítségére lehet a liberális szavazótábor mozgósításának. Így kialakult a nagy szocialista–szabad demokrata ellentét: mekkora szocialista áldozatot ér meg az SZDSZ bejuttatása a parlamentbe? Nincs jó döntés; csupa kockázat a politika.

Molnár József
A szerző az MKDSZ országos ügyvezetője

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.