Kis rádiós sztrájktörténet

Kő András
2006. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Rádió sztrájkbizottságának döntése értelmében múlt csütörtökön kétórás figyelmeztető munkabeszüntetést tartottak az intézmény dolgozói. Vajon hányadik sztrájk volt ez a rádióban? A válasz nem könnyű, de a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának 1945. május 1-jétől rögzített műsornaplója nyomra vezet. Az 1946-os évben olvashatjuk: „VIII. 30-án de. Polgár T. bejelentette a zenekarnak Kelen Péter Pál vezérigazgató határozatát a nagyzenekar feloszlatásáról, s felolvasta a maradandó szalonzenekar tagjainak neveit. VIII. 31. Sztrájk. Minden élő adás leállítva a szakszervezet által. (Vasvári István)” Íme tehát a dokumentum arról, hogy az 1925-ben megalakult Magyar Rádióban először éppen hatvan évvel ezelőtt, 1946-ban sztrájkoltak.
Mit tudunk az előzményekről? A műsornapló arról árulkodik, hogy a szóban forgó időszakban a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara a teljes program mintegy hatvan százalékát adta. A zenei műsorok elsősorban a zenekar élő adásaira épültek. Hogy miért akarta Kelen Péter Pál éppen őket feloszlatni? Valószínűleg pénzügyi számítás állt a szándék mögött…
A nagyzenekar tagjai erre összehívták a szakszervezet képviselőit, és úgy határoztak, hogy sztrájkolni fognak. A munkabeszüntetés azonban csak egy napig tartott, mert azonnal kiderült, hogy a szimfonikus zenekar nélkül nem lehet a műsort összeállítani. Minimális szolgáltatást a sztrájk alatt azért adtak, de a lemezek nem pótolták a nagyzenekart. Mindenesetre a vezérigazgató egy nap után visszakozott. A műsornapló azt is rögzítette, hogy szeptember 1-jén már folytatódtak a próbák. Ez áll a naplóban: „Vez. Polgár Tibor. Közrm.: Nagykovácsi Ilona. Költők és muzsikusok.” „Szeptember 2-án. Vez. Polgár Tibor. Közrm.: Siki Béla. Magyar muzsika: Liszt F.: Les Preludes, Esz-dúr zongoraverseny. Bartók B.: Magyar képek. Kodály Z.: Galántai táncok.”
Ami a naplóíró szerint a „maradandó szalonzenekart” illeti: ők tíz évvel korábban, tehát 1936-ban alakultak meg Bertha István karnagy vezetésével. A szalonzene nem cigány-, nem dzsessz-, nem szimfonikus zene, sőt nem is kamarazene – ahogy annak idején fogalmaztak –, hanem finom, hangulatos és könnyed zeneművek előadása kisebb, összetanult zenekarral. A műsorszámok általában rövidek és hatásosak voltak. Csak őket akarta megtartani a rádió vezérigazgatója.
Egykori rádióbemondónk, Horváth Lajos tanúként állítja, hogy 1956. november 5-én vagy 6-án szintén sztrájkoltak a rádiósok, de ez Kádárék árulása és a szovjet intervenció után országos mozgalommá kerekedett.
Még november 18-i híreiben is azzal foglalkozik a rádió (idézzük) „A sztrájk folytatását követelő feliratokat már sok helyen letépték, és helyettük ilyen plakátok jelentek meg: Kövessük a Budapesti Munkástanács felhívását: Dolgozzunk! Sztrájk = infláció = batyuzás.” Ugyanekkor felolvassák Pénzes Gézának, a Tatabányai Szénbányászati Tröszt mérnökének levelét: „Tatabánya sztrájkol! – írja. – (…) A sztrájk hatalmas fegyver a munkásosztály kezében. De a forradalom vívmányait most már munkával kell megvédeni. (…) Igaz ügyért harcoltok, tatabányai bányászok, de most már az egész ország érdekében [az utóbbi szó áthúzva, helyette beszúrva: követeli] adjatok szenet.” Egy november 22-i kommentár pedig így érvel: „Az építőiparban a sztrájk, a munka megtagadása ma nemzetellenes, az ellenforradalmat segítő ténykedés lenne…”
December 10-én hangzik el Németh Józsefnek, a MÁV akkori vezérigazgatójának a felhívása a vasutas dolgozókhoz: „Felelőtlen és országunk tönkretételét kívánó elemek sztrájkra uszítanak. A Munkás–Paraszt Kormány által hozott rendszabályokra hivatkozással óva intem a vasutas dolgozókat minden meggondolatlan cselekménytől. A munka jelenti az életet, dolgozzon minden becsületes vasutas a jövőbe vetett bizalommal a vasúti forgalom fenntartásáért és teljes biztosításáért.”
1994-ben is kiültek a rádió egyes munkatársai az intézmény elé, a Pollack Mihály térre, hogy így tiltakozzanak az akkori vezetés döntései ellen. Akadt kolléga, aki nem engedélyezte, hogy a műsorát sugározzák, de ez az esemény nem volt hivatalos sztrájk, inkább demonstrációnak nevezhető. A sztrájk vonatkozásában tehát ez volt a múlt. A jövőt most írják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.