A miniszter csütörtökön levélben reagált Sólyom László köztársasági elnök hétfői, az Országgyűlésben elmondott beszédére. Az adatok és az eljárások tapasztalatai sem azt a következtetést nem alapozzák meg, hogy a rendőrség nem működik együtt a jogsértések tisztázásában, sem arra a feltételezésre nem adnak okot, hogy az elkövetők jelentős része büntetlenül marad – írja az igazságügyi miniszter a levélben, amelyet az igazságügyi tárca kommunikációs osztálya juttatott el az MTI-hez.
Sólyom László köztársasági elnök hétfőn az Országgyűlésben napirend előtt a tavaly szeptemberi és az október 23-i tüntetésekkel összefüggésben arról beszélt, hogy a sajtóból megismerve néhány vádiratot megrendítően súlyos jogsértéseket követtek el rendőrök. Az államfő úgy fogalmazott, hogy félő, hogy sok ismeretlen tettes, az elkövetők több mint nyolcvan százaléka marad büntetlenül.
Takács Albert levelében azt írta: az általa ismert adatok ellentmondanak az államfő által közölteknek. Az igazságügyi és rendészeti miniszter tájékoztatása szerint a rendőrség állományából 45 fő ellen indult büntetőeljárás, s ezekkel párhuzamosan 28 esetben fegyelmi vizsgálatot is elrendeltek.
Takács közölte: a rendőrökkel kapcsolatba hozható bűncselekmények felderítése érdekében 151 megkeresés érkezett az ügyészségtől a rendőri szervekhez. A szakminiszter levelében arra is utal, hogy 185 rendőr azonosításra alkalmas fényképét, a csapatszolgálati századok névsorát és a rendőrség által készített videofelvételeket is megküldte az ügyészségnek.
40 rendőr kerül bíróság elé
Mintegy 40 rendőrnek kell bíróság elé állnia a tavaly őszi zavargások során tanúsított magatartása miatt – hangzott el a Fővárosi Főügyészség és a Budapesti Nyomozó Ügyészség közös sajtótájékoztatóján csütörtökön.
A szeptemberi eseményekkel összefüggésben 23 rendőrt azonosítottak, közülük 21-el szemben emeltek vádat, az októberben történtekkel kapcsolatban 27 rendőrt azonosítottak és közülük 18 ellen emeltek vádat – mondta Falvai Zsolt, a Budapesti Nyomozó Ügyészség vezetője. A rendőrökkel szembeni nyomozásokkal összefüggésben azt mondta: a rendőrség felső vezetése minden segítséget megadott, ugyanakkor az alegységek parancsnokai már közel sem bizonyultak ilyen együttműködőnek.
Ihász Sándor fővárosi főügyész elmondta: külön ügyészségi nyomozócsoport dolgozott ezeken az ügyeken és a lehető legaprólékosabban jártak el az eljárások során. A szeptemberi-októberi eseményekkel összefüggésben külön kitért a Budaházy György ellen nemrég benyújtott vádiratra. Mint mondta, „nem igazán sűrűn fordult elő„, hogy hozzá hasonlóan államellenes bűncselekmény miatt nyújtsanak be vádiratot a Fővárosi Főügyészségre.
A törvény kizárja a kollektív felelősséget
Falvai Zsolt, a Budapesti Nyomozó Ügyészség vezetője hangsúlyozta: a rendőri bűncselekmények esetében a törvény kizárja a kollektív felelősséget, büntetőeljárás csak konkrét személlyel szemben indítható.
A rendőrök által elkövetett bűncselekmények felderítési nehézségeiről szólva azt mondta: voltak olyan ügyek, amelyekben a sértett beazonosítása is nehéz volt, a rendőrök nem viseltek azonosító jelet, valamint plexi lemezt tartottak maguk elé és alatta maszkot viseltek. A civilekkel szemben azért volt a felderítés egyszerűbb, mivel számos esetben a helyszínen tetten érték az elkövetőket.
Az eljárásokkal kapcsolatban összességében Falvai úgy fogalmazott: a rendőrök közül egy személy ismerte el bűnösségét, de a civilek között se volt jellemző, hogy magukra vállalják a gyanúsításban szereplő bűncselekményt.
Hat vádlottal szemben született ítélet
Wágnerné Tar Anikó, osztályvezető elmondta: a rendőrkapitányságokon a szeptember-októberi eseményekkel összefüggésben 137 gyanúsított ellen indult eljárás, közülük 112 esetben lezárták a nyomozást. Ebből 52 esetben megszüntették a nyomozást, egy ügyben vádhalasztás történt, 59 esetben vádat emeltek főként garázdaság, illetve közérdekű üzem megzavarása miatt. A bíróság elé került ügyekkel kapcsolatban azt mondta: hat vádlottal szemben született ítélet, ebből három a kihirdetése után, már első fokon jogerőssé vált.
Az osztályvezető közölte: az ügyészség és a rendőrkapitányságok által nyomozott ügyekben összesen 17 személlyel szemben született ítélet a főváros területén, ebből öt ítélet jogerőssé vált.
Az ügyészség képviselői a sajtótájékoztatón hangsúlyozták: a közölt adatok a csütörtöki állást tükrözik, a végleges adatokra még várni kell.
(MTI)
Brüsszel egy központból irányított és egységes fellépést vár el mindenkitől