A Kuo Csin-lunggal, Peking főpolgármesterével folytatott közel egyórás megbeszélése során Tarlós István röviden bemutatta Budapest helyzetét, így például beszámolt arról is, hogy a magyar főváros költségvetésének 60 százalékáig eladósodott, ami miatt korlátozottak a fejlesztési lehetőségek.
„Több fegyelmet szeretnénk vinni a főváros életébe, követjük a kínai példát” – jegyezte meg Tarlós, s felvetette, hogy a létező barátsági és együttműködési megállapodást Peking és Budapest emelje partnervárosi szintre. Egyúttal javasolta, hogy dolgozzák ki ennek részleteit, s lehetőség szerint még az idén fogadják is el.
Megerősítette, hogy Kína Magyarország egyik legfontosabb stratégiai partnere, s kifejezte az ország és a főváros fogadókészségét a kínai befektetők és fejlesztők iránt. Egy, a közeledést szolgáló, fővárosi szintű üzleti fórum megszervezését is ajánlotta.
„A főváros közvetlenül nem köt üzletet, de kinyitja és szélesre tárja a kapukat, segít az ezekhez szükséges feltételek megteremtésében” – hangoztatta Tarlós István, hozzátéve, hogy Budapest város e tekintetben elkötelezett.
Kuo Csin-lung elmondta, hogy Peking állandó lakossága immár elérte 19 millió 610 ezer főt, s az elmúlt több mint három évtizedben éves átlagban 11,4 százalékkal bővült a gazdasága. Hozzátette: a most folyó ötéves tervidőszakban nyolc százalékra tervezték a GDP növekedését. A két főváros közötti kapcsolatokra utalva egyebek mellett megállapította: támogatja a gyakorlati, a kölcsönösen előnyös együttműködést, aminek a részletes kidolgozásához szerinte „bőséges véleménycserére” van szükség. Kifejezte meggyőződését, hogy meg fogják találni a közös érdekeket, s külön is hangsúlyozta a kulturális és turisztikai cserekapcsolatokban rejlő lehetőségeket.
A mongóliai látogatásról hazatérőben lévő Tarlós István az MTI-nek Pekingben elmondta: útja csúcspontjának tartja a rövid pekingi kitérőt. Hangsúlyozta: úgy érzi, az udvariasságot messze meghaladó tartalommal sikerült találkozóját megtölteni.
Mint mondta, örül annak, hogy Demszky Gábor elkezdte a kapcsolatépítést, amit a maga részéről folytatni és fokozni kíván. A kínai miniszterelnök közelmúltbéli magyarországi látogatására, illetve a magyar–kínai közeledésre utalva megjegyezte: „mindent megteszünk annak érdekében, hogy a várospolitikában, a magunk mozgásterében és módszereivel ezt a kapcsolattartást elősegítsük és erősítsük”.
A mongóliai látogatással kapcsolatban Tarlós elmondta, Ulánbátor főpolgármesterével megállapodott abban, hogy jövőre mongol, illetve magyar napokat tartanak. A gazdasági kapcsolatokkal összefüggésben pedig kiemelte: „Mongólia nyersanyagokban rendkívül gazdag ország, nekünk erről a piacról nem szabad kimaradnunk”.
Tarlós István egy vezető mongol üzletemberrel is megbeszéléseket folytatott, fogadta őt a mongol parlament elnöke, és találkozott a külügyminiszterrel is. „Lehetett érzékelni, hogy minket ott szeretnek, s azt is, hogy örülnének annak, ha ismét lenne helyben képviseletünk” – jegyezte meg Budapest főpolgármestere.
(MTI)
Mutatjuk, hol kell előkészíteni a hólapátot, több centi hó is eshet