A Haza és Haladás alapítvány nem tekinthető állampolgári mozgalomnak, azokkal működünk együtt, akik jelentős tömeget tudnak megmozgatni – mondta el az MNO kérdésére Jávor Benedek, az LMP újonnan megválasztott frakcióvezetője a jövőbeli lehetséges szövetségesekről. A párt által kezdeményezett népszavazás kapcsán úgy fogalmazott, hogy akkor várható az akcióért felelősök megnevezése, ha az összes kérdést elbírálja az Országos Választási Bizottság. Véleménye szerint erre még néhány napot várni kell.
Jávor a vasárnapi budapesti sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy a jövőben a parlamentből az utcára viszik a politikát, mivel az Országgyűlés munkája gyakorlatilag formálissá vált. Úgy látja, a kongresszus felhatalmazást adott, hogy a december 23-i stratégiát folytassa a párt, az „Új Ellenállás” keretében közvetlen kapcsolatra törekszenek a választókkal. Az LMP új frakcióvezetője az Orbán-kormány 2014-es leváltását úgy szeretné elérni, hogy négymillió bizonytalan szavazó számára kínáljanak választható alternatívát. „A párt stratégiája nem változik, a cél a passzív tömegek megnyerése”.
Az MSZP már korábban rombolta a demokráciát
A politikus szerint jelenleg nem az az elsőrendű feladat, hogy az ellenzék pártjai mit kezdenek egymással, hanem a bizonytalanok megszólítása. Jávor elmondta, hogy az LMP számára fontos a mostani kabinet leváltása, de nem ez áll mindenekfölött, hanem az egész politikai rendszer megújítása. „Nem szeretnénk visszamenni 2009-be vagy 2010-be.” Szólt arról is, hogy az MSZP már korábban megkezdte a demokrácia lebontását, amire a legjobb példa a 2006 őszén történtek. Amíg a szocialisták nem tisztázzák a viszonyukat azokhoz az eseményekhez, addig nem tudunk jó szívvel együttműködni velük – tette hozzá.
Nincsen feszültség a kongresszus és a frakció között, nézetazonosság van a követendő stratégiát illetően – hangsúlyozta Jávor. Schiffer András továbbra is részt vesz a frakció munkájában – mutatott rá az LMP frakcióvezetője. „A jövőbeli pártszakadást teljes mértékben kizárom.”
Nem lesz „kétfejűség”
Szél Bernadett, az LMP szóvivője arról is tájékoztatott, hogy a párt továbbra is a bázisdemokrácia alapján fog működni, marad a régi struktúra, csupán „áramvonalasítani” fogják azt. A kongresszuson döntöttek arról is, hogy nem kerül sor a pártelnöki rendszer bevezetésére, így nem lesz két elnöke az LMP-nek. Kétharmados támogatást kapott az új frakcióvezető a mostani gyűlésen, így a korábbi viták véget érnek – hangsúlyozta Szél.