Egyetlen fillért sem fog elveszíteni Magyarország a jövő évi uniós felzárkóztatási, vagyis kohéziós támogatásból – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Brüsszelben, az EU-országok csúcsvezetőinek tanácskozását követő sajtótájékoztatóján. Közölte: az uniós tagállamok pénzügyminisztereinek március 13-i ülésén jóvá fogják ugyan hagyni az Európai Bizottság – a központi uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény – azon indítványát, hogy a 2013-as magyar költségvetési hiány várható mértékére vonatkozó brüsszeli aggodalom miatt fagyasszák be az abban az évben járó kohéziós keret egy részét.
Orbán szólt arról is, hogy akkor már a miniszterek előtt lesz a megoldás, vagyis az a magyar tájékoztatás is, amelyet az Európai Bizottság már megkapott, és amely arról szól, hogy a kiigazító lépések miként teszik majd okafogyottá ennek az eljárásnak a folytatását.
Orbán szerint az Európai Bizottság kifogásai technikai jellegűek, és gyorsan, mintegy fél év alatt rendezhetőek. Költségvetési szempontból ma Magyarország számára kedvezően lejt a pálya – jegyezte meg a miniszterelnök. Ezt olyan adatokkal támasztotta alá, hogy például Magyarország a 27 tagú unióban a nyolcadik legalacsonyabb hiányt tudja felmutatni, illetve Portugália után a második legnagyobb arányban hajt végre szerkezeti kiigazítást a költségvetésében.
Több mint 80 milliárd a hiány
A héten a Fővárosi Közgyűlés elfogadta az idei büdzsét is, amely bevételeit 299 milliárd 514 millió forintban, a kiadásait pedig 386 milliárd 168,8 millió forintban határozta meg. Horváth Csaba, az MSZP frakcióvezetője szerint a javaslat nem kezeli, hanem előidézi Budapest csődjét. A szocialista párt a főváros érdekeinek képviseletére szólította fel a főpolgármestert, aki válaszában azzal érvelt: a baloldali lapok pedig pont „Rambóként” ábrázolják, aki szembemegy saját politikai közösségével. „Valaki döntse el, mi a helyzet” – mondta Tarlós István, felvetve a kérdést: „nem lehet, hogy valamelyikük hülyeséget beszél?”
A január 21-ei Békemenet szervezői bejelentették: egyesületté alakult a mozgalom, és egy honlapot is indítanak, ahol kapcsolatban maradhatnak egymással mindazok, akik részt vettek a 400 ezres kormánypárti megmozduláson. A következő Békemenet – reagálva a hazánkat ért legújabb támadásokra – várhatóan március 15-én lesz; a nemzeti ünnep után pedig egy kiadványt is megjelentetnek a közösségről. Azóta kiderült, hogy Orbán Viktor a nemzeti ünnepen, a Kossuth téren mond beszédet, ahol a Békemenet Magyarország Egyesület is ünnepelni fog.
Nem lehet halogatni
Véget kell vetni a privatizációnak, és erősíteni kell az állami szerepvállalást az egészségügyben a Fidesz parlamenti frakciója szerint – közölte hétfőn Lázár János, miután a képviselőcsoport meghallgatta Szócska Miklós egészségügyi államtitkárt. A politikus szerint nem lehet halogatni az orvosok, a rezidensek, az ápolók és a szakszemélyzet bérviszonyainak rendezését, amelyre több költségvetési tétel is szolgálhat fedezetül, így például a népegészségügyi adó. Lázár emellett szorgalmazta az ügynökakták nyilvánosságra hozását is.
Atrocitásoktól sem mentes vitát folytatott egymással Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter és Gaudi-Nagy Tamás, a Jobbik országgyűlési képviselője csütörtökön a Közgázon, a Tárcatükör keretében. A miniszter arról beszélt, hogy hogy a jogalkotás területén az Orbán-kormány többet tett, mint a korábbi kormányzatok az elmúlt két évtizedben. Gaudi-Nagy az alkotmányozással összefüggésben bírálta, hogy a Fidesz a választások idején nem jelezte, hogy alkotmányozni akar, azt szerinte nemzetgyűlésnek kellett volna megtennie.
A reggeli mínuszok után is hideg marad az idő