A Kreml durva üzenetet küldött az Európai Uniónak

Az Európai Unió az Egyesült Államokkal ellentétben folytatni kívánja az ukrajnai konfliktust – jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára hétfőn újságíróknak az Oroszország ellen bevezetett újabb, tizenhatodik uniós szankciócsomag kapcsán.

Forrás: MTI2025. 02. 24. 17:42
Dmitij Peszkov, a Kreml szóvivője. (Fotó: Anadolu via AFP/2024 Anadolu) Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európaiak folytatják a szankciós zuhanórepülés útját, annak a meggyőződésnek azt útját, hogy szükséges folytatni a háborút

– mondta Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára. Hozzátette:

Az európaiaknak ez a meggyőződése teljesen ellentétes azzal a hangulattal, hogy keressük meg Ukrajna körül a rendezés útjait, amit most mi az amerikaiakkal együtt teszünk

– tette hozzá. 

A szóvivő szerint Oroszország nem látja az előfeltételét az EU-val folytatott párbeszéd felújításának.

Peszkov kifejezte Moszkva reményét, hogy Washington átfogóan ki fogja elemezni az ukrajnai konfliktus kiváltó okait. Mint mondta, az orosz fél úgy látja, hogy az Egyesült Államok valóban megpróbál eljutni az ukrajnai konfliktus gyökereihez, és pozitívan értékeli Washingtonnak azt a szándékát, hogy változtasson a kétoldalú kapcsolatokhoz való hozzáállásán. Karoline Leavitt fehér házi szóvivő kijelentésével kapcsolatban, miszerint már ezen a héten létrejöhet a két ország közötti megállapodás az ukrajnai konfliktus lezárásáról, kijelentette: 

Ebben az esetben, úgy gondolom, valószínűleg lesz némi pontosítás a washingtoni kollégám részéről. Nekem még nincsenek ilyen információim.

A Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes által, a hétvégére bejelentett tárgyalásokról Peszkov elmondta, hogy 

ezek a szakértői szintű egyeztetések kezdetét jelentik, amelyben a felek Rijádban megállapodtak. 

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a török hivatali partnerével, Hakan Fidannal hétfőn Ankarában folytatott tárgyalásokat követően tartott közös sajtótájékoztatón leszögezte, hogy Oroszország csak akkor szünteti be a harci cselekményeket Ukrajnában, ha a rendezési tárgyalások tartós eredményre vezetnek. Rámutatott, hogy az amerikai álláspont szerint azonnal be kellen szüntetni a tüzet, elhagyni a harci érintkezés vonalát, és csak aztán gondolkodni azon, hogy mi a teendő. 

Mi mindig is azt hangsúlyoztuk, hogy ez a változat nem felel meg nekünk. Ezt a változatot már kipróbáltuk 2022 áprilisában Isztambulban

– mondta. 

Vlagyimir Putyin világosan megmondta, hogy készek vagyunk tárgyalni Ukrajnával, Európával, mindenkivel, aki a jó szándék jegyében segíteni akar a béke elérésében, de csak akkor hagyjuk abba a harci cselekményeket, ha ezek a tárgyalások olyan szilárd, fenntartható eredményt hoznak, amely megfelel Oroszországnak

–  tette hozzá. Megismételte, hogy figyelembe kell venni a helyszínen kialakult realitásokat, mint ahogy kategorikusan el kell utasítani Ukrajna NATO-felvételét. Emlékeztetett arra, hogy Kijevnek a szövetségbe való bevonását Trump nyilvánosan és többször is hibának nevezte, és kijelentette, hogy ha ő lett volna az elnök ezekben az években, ezt nem engedte volna meg. 

Ukrajnának a NATO-ba való behúzása egyik kulcsfontosságú elsődleges oka annak, ami most történik, efelől nincs semmilyen kétség

– mondta Lavrov. Rjabkov helyettes tárcavezető a RIA Novosztyi hírügynökségnek a rijádi tárgyalásokon kifejtett orosz álláspontra hivatkozva azt hangoztatta, hogy a hosszú távú rendezés nélküli tűzszünet a harcok gyors felújulásához és a konfliktus újrakezdéséhez vezet, ami még súlyosabb következményekkel jár majd, egyebek között az amerikai–orosz kapcsolatokra nézve is. Megjegyezte, hogy az amerikai fél a tűzszünet mielőbbi elérésére törekszik, ami szerinte önmagában nem megoldás. 

A külügyminiszter-helyettes hosszú távú megoldás megtalálásának fontosságát hangoztatta, amelynek szükségszerűen magában kell foglalnia a konfliktus kiváltó okainak megszüntetését. 

Ezeket a NATO terjeszkedésében, a 2014-es ukrajnai államcsíny végrehajtásának figyelmen kívül hagyásában, a rendezésről megkötött minszki megállapodások Kijev általi megsértésében, valamint az orosz ajkúak jogainak semmibevételében nevezte meg. A német választások eredményéről szólva Peszkov azt mondta, hogy a Kreml meglátja, mi történik ezután, de reméli, hogy Berlin „józanabbul” fog viszonyulni a valósághoz.

Borítókép: Dmitij Peszkov, a Kreml szóvivője (Fotó: Anadolu via AFP/2024 Anadolu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.