Varga: Később is módosíthatók az unió által kifogásolt törvények

Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár megerősítette: az IMF/EU-megállapodás jelentette biztonsági háló a legfontosabb most a kormánynak.

PR
2012. 04. 23. 5:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Gyorsan halad” az Európai Bizottság a Magyarország elleni kötelezettségszegési eljárások keretében legutóbb adott válaszok elemzésével, és a testület „rövidesen” készen lehet az azokkal kapcsolatos döntésre – jelezte pénteken Brüsszelben az európai uniós végrehajtó testület szóvivője.

Vegyes véleményeket adtak az IMF/EU-tárgyalások kilátásairól csütörtöki helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó térségi elemzők. Az új prognózisok között van olyan, amely szerint júniusra elérhető Magyarország és a nemzetközi szervezetek megállapodása a finanszírozási programról.

A Miniszterelnökséget vezető államtitkár az ATV vasárnap esti, Szabad szemmel című műsorában megerősítette: az IMF/EU-megállapodás jelentette biztonsági háló a legfontosabb most a kormánynak. A konvergenciaprogramról azt mondta: kiadáscsökkentő és bevételnövelő lépések is szerepet kapnak benne, és úgy véli: az EU el fogja fogadni.

Varga Mihály nehezményezte, hogy az IMF/EU-megállapodásról szóló tárgyalások megkezdése elhúzódott. „Tavaly novemberben fordult a kormány a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF), az előkészítő megbeszélések már fél éve tartanak, ez a hosszú idő pedig az ország számára káros. Egy biztonsági hálóval a háta mögött sokkal könnyebben és biztonságosabban tudja finanszírozni magát az ország” – mondta. Leszögezte: a kormány kész azonnal megkezdeni a tárgyalásokat. Egyúttal érthetetlennek nevezte, hogy miközben a két ország egy időben adta be hitelmegállapodás iránti kérelmét, az IMF Egyiptommal már megállapodott, Magyarországgal viszont meg sem kezdődtek a tárgyalások. Arra a felvetésre, hogy Egyiptom nem tagja az Európai Uniónak, Varga Mihály azt mondta: néha úgy tűnik, ha valaki az EU tagja, nehezebben tud megállapodást kötni. Hozzátette: az uniónak mintha politikai feltételei lennének a hiteltárgyalások megkezdéséhez, amit teljesen szokatlannak nevezett.

A jegybanktörvény módosításáról azt mondta: a javaslatok benyújtása nem jelenti azt, hogy azt a parlament úgy is fogja elfogadni. Három lényegi kérdés maradt, az összes többiben a magyar kormány engedett – említette. Az EKB és az EU a jegybankelnöki eskü, a fizetés és a monetáris tanács hatáskörének változását kifogásolta. Utóbbit a monetáris tanács 7:0 arányban szavazta meg, mindenki támogatta, hangsúlyozta az államtitkár, a fizetéseknél pedig a kormány egyértelművé tette, nemcsak a jegybankelnökre, hanem valamennyi közszolgára vonatkozik a fizetési korlát. A jegybankelnöki eskü kérdése Varga Mihály szerint nem lehet akadálya a tárgyalások megkezdésének, hiszen az EU-nak ilyen jellegű kitétele nem volt, az EKB kifogásolta.

Megjegyezte: Magyarország hosszú-hosszú ideig várt a jegybanktörvény módosításához szükséges EB-véleményre. Mivel ezt az Európai Bizottság nem tette meg, a kormánynak világossá kellett tennie, hogy ezek a módosítások a parlamenti vita tárgyát fogják majd képezni. „Azt gondolom, egy kicsit mulatságos lenne, ha ezek az apró kérdések lennének az akadályai egy IMF-megállapodásnak, arról nem is beszélve, hogy a tárgyalások alatt is meg lehet tárgyalni ezeket a kérdéseket, és ha olyan feltétel van egy megállapodás megkötéséhez, hogy ezekben a törvényekben még módosításra van szükség, ezt később is meg tudja tenni akár a parlament, akár a kezdeményezést a kormány” – mondta.

A tervezett Orbán–Barroso találkozóról kifejtette: nyilván az IMF/EU-konzultációhoz kapcsolódó témák lesznek rajta előtérben. A konvergenciaprogramban pedig – szavai szerint – kiadáscsökkentő és bevételnövelő lépések is szerepet kapnak. Varga Mihály szerint az EU elfogadja a tervezett intézkedéseket. Emlékeztetett arra, hogy néhány tized százalékpontnyi GDP-arányos hiányon van a vita. Azon, hogy az idén és jövőre 3 százalék alatt lesz az államháztartás hiánya a GDP százalékában vagy – ahogy az EU várja – 3,05 százalék, illetve jövőre 3,26 százalék, miközben Spanyolországban 5 százalék felett lesz a deficit. „Ezért érezzük egy kicsit méltatlannak, ami Brüsszel irányából történik” – mondta. Úgy vélte: az Orbán–Barroso találkozón sikerül bizonyítani, hogy a tervezett intézkedésekkel tartható a 3 százalék alatti hiánycél, és ezzel Magyarország kikerülhet a 2004 óta tartó túlzottdeficit-eljárás alól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.