A II. kerületi önkormányzat illetékes irodája – amint tudomást szerzett a szobor meggyalázásáról – azonnal értesítette a terület tulajdonosát, a Fővárosi Önkormányzatot; ám miután érdemi lépés nem történt, a kerület munkatársa bejelentést tett a II. kerületi rendőrkapitányságon és intézkedett a meggyalázott szobor megtisztításáról – olvasható a városrész közleményében.
A humánum szimbóluma
A Külügyminisztérium szintén a leghatározottabban elítéli Raoul Wallenberg budapesti szobrának meggyalázását. A tárca szerdán közleményében foglalt állást a svéd embermentő diplomata emlékének védelmében. A minisztérium felidézi: Raoul Wallenberg Budapest díszpolgára, magyar állampolgárok tízezreinek megmentője. A „Világ Igaza, mára a humánum szimbólumává vált hazánkban és az egész világon” – hangsúlyozzák, megjegyezve, a magyar kormány a svéd diplomata születésének századik évfordulója alkalmából Wallenberg-évnek nyilvánította az idei esztendőt.
A szoborgyalázást korábban az MSZP is elítélte.
Raoul Wallenberg budapesti szobrára kedden tettek ismeretlenek disznólábakat. A svéd diplomata a második világháború éveiben Magyarországon zsidók ezreit mentette meg a deportálástól. A II. kerületi Szilágyi Erzsébet fasorban álló emlékmű Varga Imre szobrászművész alkotása. Pap Judit, a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese az MTI-nek elmondta: a rendőrség az ügyben nem indított eljárást.
Mint arról a Hír Televízió beszámolt, korábban már történt hasonló eset: 2009-ben a pesti alsó rakparton lévő Cipők a Duna-parton emlékművet gyalázták meg, akkor a rendőrség izgatás miatt indított nyomozást. Az eset összefügghet azzal, hogy a közelmúltban vörös festékkel öntötték le Horthy Miklós szobrát és Tormay Cecile emléktábláját.