Már megkezdődtek a járási hivatalok kiépítéséről szóló egyeztetések, amelyben központi szerepet kapnak a kormányhivatalok – tudta meg az MNO. Értesüléseink szerint a leendő járási székhelyek polgármestereit keresik meg, és tájékozódnak arról, milyen infrastrukturális lehetőségek állnak rendelkezésre az új hivatalok kiépítésére. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) korábban arról tájékoztatta lapunkat, hogy a január 1-jével fölállítandó új rendszer kiépítése megközelítőleg 20 milliárd forintba fog kerülni. Arról egyelőre nincsenek információink, hogy ez az összeg változott volna.
Mint arról a Magyar Nemzet április 25-én beszámolt, közigazgatási szakemberek kerülhetnek a járások élére. A kormánypárton belül korábban jelentős vita alakult ki arról, hogy az új közigazgatási egységeket vezethetik-e országgyűlési képviselők, mivel a KIM azt szerette volna, hogy csak szakemberek kerüljenek a járások élére. A végső döntés várhatóan legkésőbb június 30-án kormányhatározatban születik meg, amikor a végleges határokat is kijelölik.
Nagy harc volt Budapesten
Szabó Erika, a KIM területi közigazgatásért és választásokért felelős államtitkára korábban közölte, az átalakítás végső célja az egyablakos ügyintézés biztosítása az ügyfelek számára, tehát hogy a polgárok egyetlen helyen, a – 2013 végéig kialakítandó – kormányablakoknál tudják majd valamennyi ügyüket elintézni. Az Országgyűlésnek már benyújtott előterjesztés értelmében 81 államigazgatási feladat maradna a jegyzőknél, és 80-at telepítenének át a járási hivatalokba; utóbbiakhoz kerülnének át az okmányirodák is.
A járási határok kapcsán a legnagyobb vita a fővárosban alakult ki, mivel a KIM eredeti javaslata szerint hét körzet jött volna létre, amivel a fővárosi polgármestereket túlnyomó többsége nem értett egyet. Végül Navracsics Tibor közigazgatási miniszter olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely szerint kerületi szinten szerveződnek majd a járások.