Szekeres minden felelősséget vállal

Szekeres Imre szocialista politikus minden felelősséget vállal azért a döntésért, hogy tömegoszlatásra is alkalmas eszközöket adtak át a honvédség készletéből a rendőrség számára – írja pénteken utcára kerülő számában a Magyar Nemzet.

NT
2012. 05. 18. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szekeres Imre csütörtökön elismerte, hogy tájékoztatták a tömegoszlatásra is alkalmas eszközök átadásáról, amelyeket a magyar honvédség készletéből helyeztek ki a rendőrséghez. Az ATV-ben a volt honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy a két szervezet közötti napi együttműködésnek köszönhetően ezt megtehették a katonai vezetők. Ebben az esetben a miniszternek nem kell aláírni semmilyen dokumentumot vagy engedélyt, tájékoztatást azonban mindig kapnak a tárcavezetők. Szekeres hangsúlyozta, minden felelősséget vállal a katonai vezetők korábbi döntéséért.

Cáfolnak a jelenlegi vezetők

A Magyar Nemzet birtokába jutott információk szerint a Hende Csaba honvédelmi miniszter által elrendelt vizsgálat meg is állapítja a volt tárcavezető politikai felelősségét. A honvédelemnél a jelenlegi vezetők cáfolták, hogy a honvédség bármilyen megállapodás alapján haditechnikai eszközöket adhatna át rendvédelmi célra a belügyi szerveknek.

Dankó István, a HM jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkára, a vizsgálattal megbízott vezető kijelentette: a szocialisták által említett, honvédség és rendőrség közötti megállapodás csak a szakmai együttműködést és a közös kiképzések keretszabályit tartalmazza, nem foglal magába olyan rendelkezést, amely alapján a honvédség készleteiből átadhattak volna fegyverzeti eszközöket bármely más állami szervezetnek vagy magánszemélynek.

Politikai felelősség

A Magyar Nemzet szerdán azt írta, a 2006-os rendőrattakkal összefüggésben elkészült belső jelentésben az áll, hogy Szekeres Imre miniszterként tudott a fegyverek átadásáról, amely egyértelműen jogsértő volt az alkotmány és a honvédelmi törvény szerint. Az alaptörvény ugyanis kimondja, csak rendkívüli helyzetben, például szükségállapot vagy háború esetén lehet erre utasítást adni az Országgyűlés, vagy akadályoztatása esetén a köztársasági elnök jóváhagyásával. A honvédelmi törvény szintén szigorúan tiltja, hogy fegyvereket, harci anyagokat adjanak át a honvédségtől belügyi, rendvédelmi célokra.

Reflektáltak a szocialisták

Az MSZP szintén szerdán adott ki egy közleményt, miszerint nem felel meg a valóságnak az a sajtóban megjelent, a Honvédelmi Minisztériumra hivatkozó állítás, hogy jogszerűtlenül adott át fegyvereket 2006. október 23-án a honvédség a rendőrségnek.


Fontos tudni még, hogy az akkor hatályos honvédelmi törvény ugyancsak tiltotta az ilyen fegyverek átadását, és a kétharmados jogszabályt egy egyszerű – szervezetek közötti – megállapodás nem írhatja felül.

Az ügyben nyilatkozott Fodor Lajos, a szaktárca közigazgatási államtitkára is, aki az említett megállapodás idején vezérkari főnök volt. Mint közölte: kizárólag kiképzési együttműködésről szóló megállapodást írtak alá. Azt is leszögezte, amennyiben bármiféle, a honvédség eszközeit a rendőrség rendelkezésére bocsátó szerződést aláírt volna, akkor törvényszegést követett volna el, amelyet Szekeres Imrének vagy elődjének, Juhász Ferencnek érvénytelenítenie kellett volna.

További részletek a Magyar Nemzet pénteki számában.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.