A tárca erre reagálva azt írta, a rájuk vonatkozó kritikai megjegyzésnek sem a formáját, sem a tartalmát nem tartják elfogadhatónak, és a leghatározottabban visszautasítják. A Külügyminisztérium Csatáry László ügyében azért nem szólalt és szólal meg a nyilvánosság előtt, mert büntetőügyről van szó, így az eljárás lefolytatása nem a tárca hatásköre – hangsúlyozzák a közleményben. A magyar állam működése a hatalmi ágak elválasztásának elvén alapszik, vagyis az igazságszolgáltatás mind működésében, mind intézményrendszerében elkülönül a végrehajtó hatalomtól – teszik hozzá a jobbikos Gyöngyösi Márton megjegyzéseire reagálva.
Az ellenzéki frakcióvezető-helyettes szerdán arról beszélt, hogy felháborító Magyarország külföldi segédlettel folyó lejáratása „a vélt és mesterségesen gerjesztett antiszemitizmus elleni küzdelem jegyében”. A politikus, az Országgyűlés külügyi bizottságának alelnöke szerdai sajtótájékoztatóján a Csatáry-üggyel kapcsolatban azt mondta, „úgy tűnik, hogy nyár nem telhet el anélkül”, hogy Efraim Zuroff, a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ vezetője „ne találná meg Magyarországon a legkeresettebb és legnagyobb náci bűnöst”. Tavaly Képíró Sándor állt bíróság elé, és első fokon bizonyítékok hiányában felmentették – emlékeztetett.
„Tagadjuk a magyar nemzet és polgárai ellen a nemzetiszocialista és kommunista diktatúrák uralma alatt elkövetett embertelen bűnök elévülését” – idézik a közleményben az alaptörvény Nemzeti hitvallását. Leszögezik, hogy ezek a bűncselekmények nem évülnek el, a független magyar igazságszolgáltatás feladata pedig az, hogy ezeket a cselekményeket még ennyi év elteltével is feltárja, és a felelősségre vonást senki ne kerülhesse el. Egyúttal leszögezik, hogy a terheltet megilleti az ártatlanság vélelme és az eljárás során biztosított valamennyi jog.
Egyéni politikai érdek
A tárca elfogadhatatlannak nevezi, hogy a jobbikos képviselő „egyéni politikai érdekeitől vezérelve” támadja a magyar diplomáciát. A büntetőügy csupán ürügyként szolgál számára, hogy a Külügyminisztériumot és munkatársait sértegesse, így ezt a véleményt a tárca a leghatározottabban kikéri magának – szögezik le.
Szlovákia mindent elkövet azért, hogy az 1948-ban Csehszlovákiában, távollétében halálra ítélt Csatáry Lászlót megbüntessék; a szlovák igazságszolgáltatás „jelenleg gyűjti és elemzi az információkat” – közölte csütörtökön a szlovák igazságügyi minisztérium. A szóvivő nem tért ki arra, hogy országa kérni fogja-e Csatáry kiadatását.