Ma a nőknek egyértelmű hátrányt jelent a munkaerőpiacon, ha kisgyermekeik vannak, hiszen sokszor már az állásinterjúkra sem hívják be őket emiatt – hívta fel a figyelmet szerdai sajtótájékoztatóján Selmeczi Gabriella, aki szerint az Orbán Viktor kormányfő által meghirdetett munkahelyvédelmi tervnek köszönhetően mindez változni fog, ugyanis a munkaadók jelentős kedvezményt kapnak majd, ha gyesről visszatérő édesanyákat alkalmaznak.
Az akcióterv szerint a gyesről és a gyedről visszatérők után az elhelyezkedést követő első két évben nem kell majd járulékot fizetniük a munkáltatóknak, a harmadik évben pedig csak a jelenlegi felét. Az első két esztendőben éves szinten így 342 ezer forint, a harmadik évben pedig 174 ezer forint lesz a munkaadók megtakarítása – közölte a Fidesz szóvivője, hangsúlyozva: „a mostani időkben meg fogják fontolni a munkáltatók, hogy érdemes lesz a jövőben gyesről visszatérő édesanyákat foglalkoztatni”.
A tájékoztatón részt vett Tapolczai Gergely fideszes országgyűlési képviselő is, aki – jeltolmács közreműködésével, szintén az édesanyákat érintő témában – arról számolt be, hogy újra kaphatnak majd gyest a rehabilitációs ellátásban részesülő kismamák. Felidézte, hogy tavasszal több hallássérült és más fogyatékossággal élő édesanya kereste meg őt amiatt, hogy a hatályos jogszabályok alapján a Magyar Államkincstár arról értesítette őket: megszüntetik a gyes folyósítását, mégpedig azért, mert a rehabilitációs ellátást kapják.
A politikus, a parlament szociális bizottságának tagja ezt követően egyeztetni kezdett a szaktárcával annak érdekében, hogy ne csak a rokkantsági, hanem a rehabilitációs ellátásra jogosult kismamák is megkaphassák a gyest. A megbeszélések eredményeként a szociális bizottság módosító indítványt terjesztett az Országgyűlés elé – rögzítve, hogy a gyes nem minősül rendszeres pénzbeli ellátásnak, így azt az egészségkárosodott kismamák is megkaphatják –, és azt a Ház hétfőn el is fogadta. Ez körülbelül 1500 édesanyának nyújt segítséget – mutatott rá Tapolczai Gergely.
Az Mno.hu megírta, hogy hétfőn tízpontos munkahelyvédelmi akciótervet jelentett be napirend előtti felszólalásában a parlamentben Orbán Viktor. A miniszterelnök közölte: a kiemelt munkavállalói csoportok esetében csökkentik a szociális hozzájárulási adót és a szakképzési hozzájárulást százezer forintos bruttó bérig. Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára egy-két százalékos foglalkoztatottságbővülést vár a munkahelyvédelmi akciótervtől.
Hegedűs Barbara, új országgyűlési képviselő: Hálás vagyok a megtiszteltetésért