Szerdán a Fitch összességében stabilnak ítélte a kelet-közép-európai gazdaságok bankrendszereinek kilátását. A hitelminősítő szerint ugyanakkor ez a kilátás romlik a gyengülő növekedés, a romló eszközminőség és a finanszírozási feszültségek miatt.
Csütörtökön a Fitch a világ legnagyobb bankjai közül hetet leminősített. Az amerikai Goldman Sachs, a Citigroup, valamint a Bank of America mellett nem úszta meg a besorolásrontást a német Deutsche Bank, a brit Barclays, a svájci Credit Suisse és a francia BNP Paribas sem. A Fitch az okok között elsősorban a pénzügyi piacokon tapasztalható „megnövekedett kihívásokat” említette.
A Barclays és a Credit Suisse hosszú távú besorolását két fokozattal („A”-ról „AA–”-ra) módosította a hitelminősítő, míg a Bank of America, a BNP Paribas, a Citigroup, a Deutsche Bank, valamint a Goldman Sachs egy fokozattal került alsóbb besorolásba.
A vezető hitelminősítő cégek közül a Standard & Poor’s november végén jelentette be, hogy a négy legnagyobb amerikai bankot leminősítette. A Bank of America és a Citigroup az S&P listáján is rajta volt. A Moody’s is több hitelintézetet minősített le az elmúlt hetekben – többek közt magyar bankokat is.
A leminősített bankok 2010-es árbevételei:
Goldman Sachs (amerikai)
Citigroup (amerikai)
Bank of America (amerikai)
Deutsche Bank (német)
Barclays (brit)
Credit Suisse (svájci)
BNP Paribas (francia)
39 milliárd USD
87 milliárd USD
134 milliárd USD
29 milliárd EUR
31 milliárd GBP
31 milliárd CHF
44 milliárd EUR
A Bank of America szóvivője a Reutersnek eljuttatott e-mailjében arról beszélt, hogy ez a döntés sokkal inkább a globális gazdasági problémáknak szól, mintsem a Bank of America hitelbesorolásának. „Továbbra is azon dolgozunk, hogy erős maradjon a likviditásunk, s tőkét építünk” – tette hozzá Jerry Dubrowski.
Jelentésében ezt a Fitch is elismerte: a leminősítések az ágazatot övező problémáknak szólt inkább, mintsem az egyes bankoknak. Ugyanakkor figyelmeztető tény, hogy a múlt héten a Moody’s azért minősített le három bankot Franciaországban, mert nehezen tudtak kölcsönhöz jutni a piacokról.
A BGC Partners brókercég elemzője, Louise Cooper szerint „nem volt nagy meglepetés” a Fitch döntése. Elmondása szerint a bankoknak emelniük kell tőkéjükön az euróválság miatt.
A Citigroup esetében a hitelminősítő kiemelte, hogy a bank már nem élvezi azt a magas szintű állami támogatást, amelyet korábban kapott az Egyesült Államok kormányától. A pénzügyi válság elején Washington 20 milliárd dolláros tőkeinjekciót hajtott végre, s 300 milliárd dollárig garanciákat biztosított a hitelintézet számára.