Kizárt az a forgatókönyv

A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint jól halad a hiánycél tartásának előkészítése.

NT
2012. 03. 20. 12:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetgazdasági Minisztérium megerősítette: a Széll Kálmán-terv világos útmutatást adott arról, hogy mely területeken vannak hatékonysági tartalékok az állami feladatellátásban. Ezek a fő területek a foglalkoztatás és munkaerőpiac, a gyógyszerkassza, az állami és önkormányzati finanszírozás, valamint a közösségi közlekedés.

Vannak olyan területek, ahol az intézkedések véglegesítése nem történt meg – például a közösségi közlekedésnél –, így a tervtől várt megtakarítások még elmaradnak az eredeti feltevések szerinti, 2012-ben 550 milliárdot, 2013-ban 902 milliárdot kitevő összegtől – ismertették.

Követi az eseményeket és igazodik a realitásokhoz

Az említett fő beavatkozási területek változatlansága mellett a konkrét intézkedések tartalma követi az eseményeket és igazodik a realitásokhoz, több esetben új javaslatok is születnek – derül ki a közleményből.

Lehetőség van a korábban 2013-ban elindítani tervezett változások előrehozására is – tette hozzá a minisztérium és megerősítette: egyelőre nem eldöntött, milyen nagyságrendű lépések meghozatalára kerül sor.

A kormány eddigi intézkedései – összhangban a nemzetközi elvárásokkal, de saját törekvéseivel is – túlnyomóan a kiadásokat célozták, és ez a szándék a továbbiakban is – válaszolta az NGM.

A kormányszóvivő az InfoRádió Aréna című műsorában hétfőn este kizártnak tartotta azt a forgatókönyvet, hogy az Ecofin június végén ne helyezze hatályon kívül a Magyarországot megillető kohéziós források felfüggesztését. Korábban Giró-Szász András az MNO-nak ishasonlóan nyilatkozott. Lapunknak úgy értékelt, technikai kérdés a kiigazítások megtétele. Júniusra teljesíthetőek az Európai Bizottság által kért változtatások.

Egyszerűen megoldandó feladat

Giró-Szász András „egyszerűen megoldandó feladatnak” nevezte az uniós pénzügyminiszterek által elvárt kiigazító lépéseket. Mint kifejtette, egy 13-14 ezer milliárdos költségvetésben 140 milliárdról vagy még annál is kevesebbről, mintegy félszázalékos (70-100 milliárd forint) közötti korrekcióról van szó attól függően, hogy strukturális vagy egyszeri intézkedésekről beszélnek. Ezeknél jóval jelentősebb mértékű intézkedésekről rendelkezik a Széll Kálmán-terv – mondta.

Mint ismert, az uniós országok pénzügyminiszterei március 13-án hagyták jóvá a Magyarországot megillető kohéziós, vagyis felzárkóztatási források részleges felfüggesztését a következő évre, de egyben úgy döntöttek, hogy amennyiben Magyarország megteszi a szükséges kiigazító lépéseket, az intézkedést már idén júniusban hatályon kívül helyezik.

Kiálltak Magyarország mellett

Akkor az ülés után újságíróknak nyilatkozva Matolcsy György megerősítette, hogy amennyiben Magyarország megteszi a szükséges kiigazító lépéseket, az intézkedést már idén júniusban hatályon kívül helyezik. „Első ízben tapasztaltam miniszterként, hogy az EU-tagállamok legalább kétharmada kiállt Magyarország nemzeti érdekei mellett” – fogalmazott a magyar nemzetgazdasági miniszter. Hozzátette: a magyar nemzeti érdekek és az európai uniós értékek szempontjából egyaránt ésszerű megoldás megszüntette a Magyarországgal szemben sokak által alkalmazott kettős mércét is. Úgy vélte, az ülésen elismerték azokat az eredményeket, amelyeket Magyarország az államadósság csökkentésében, a szigorú költségvetési politikában, az EU-átlag fölötti gazdasági növekedésben és a bővülő foglalkoztatásban elért.

Nem mellékesen az Európai Unióban mindössze négy tagállam képes tartani magát a Stabilitási és Növekedési Paktumhoz.

Korábban lengyel oldalról is megvilágítottuk a történések mivoltát. Jacek Rostowski lengyel pénzügyminiszter szerint a kohéziós pénzekkel kapcsolatos döntéshozatalban nem sikerült eloszlatni azt a kételyt, hogy Brüsszel kettős mércét használ, más megítélés alá helyezi az euróövezeti és az övezeten kívüli tagállamokat.

Főként külföldi cégek profitálnak

A témával kapcsolatban a Magyar Nemzet is cikkezett. Az írásból az derült ki, hogy főként külföldi cégek profitálnak a közép-európai uniós országok kohéziós támogatásaiból, egy Lengyelországban készített tanulmány alapján. A tanulmányt egyébként a lengyel fejlesztési minisztérium készíttette a kohéziós, azaz felzárkóztatási források felhasználásáról. Lóránt Károly közgazdász elmondása szerint „nincsenek statisztikák arról, hogy milyen nemzetiségű cégek használják fel a támogatásokat”. Azt azonban hangsúlyozta: sok mindent elárul, hogy becslések szerint Franciaországban 90 százalékban hazai cégek nyernek a közbeszerzéseken, miközben hazánkban csupán felerészben van ez így.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.