– Magyarország az első negyedév végéig az idei egész évi bruttó finanszírozási igény 28 százalékát teljesítette, ami „nagyjából megfelel a célnak” – olvasható a Morgan Stanley londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzőstábjának negyedéves prognózisában, amelyet a kelet-közép-európai térség szuverén finanszírozási kilátásairól befektetők számára állítottak össze.
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) „kihasználta a javuló piaci kondíciókat”, és erőteljes kibocsátásba kezdett, gyakran a meghirdetettnél több állampapírt értékesítve. Magyarország azonban az idén még nem jelent meg a nemzetközi tőkepiacon, és visszatérése a külső adósságpiacra nem is valószínű addig, amíg a nemzetközi hitelezők – „különösen az EU” – arra a megállapításra nem jutnak, hogy az ország teljesítette az új IMF/EU-program „összes előfeltételét” – áll a Morgan Stanley térségi elemzésében.
Mint ismert, Fellegi Tamás a hét közepén Washingtonban folytatja az informális megbeszéléseket az IMF illetékeseivel.
A Magyar Nemzet korábban beszámolt róla, hogy milyen feltételeket szabhat az IMF hazánknak, a lap szerint három héten belül megszülethet a megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal. Varga Mihály a Hír TV Péntek 8 című műsorában szintén a küszöbön álló megegyezésről beszélt.
Ha Nigéria és Csád kaphat, Magyarország miért nem?
„Ha az IMF tud kölcsönt adni Nigériának vagy Csádnak, Magyarországnak is hitelt kell nyújtania” – ezt már Kövér László mondta a Le Monde című vezető liberális francia napilapnak. Kijelentette, „az igazságügyi kérdések nem érintik közvetlenül a gazdaságot”. „Nem mi vagyunk azok, akik időhúzásra játszanak. Más játszik velünk, egyrészt azért, hogy megalázzon, és talán azért, mert egy újabb mély pénzügyi válságra számítanak, amely rugalmasabbá tenné a magyar kormányt” – hangsúlyozta.
Nyomás alatt
Oszkó Péter, a Bajnai-kormány volt pénzügyminisztere szerint a piac bízik abban, hogy előbb-utóbb létrejön Magyarország és az Európai Unió/IMF között a megállapodás, a mostani kormány „azt a lehetőséget már eljátszotta, hogy pusztán saját intézkedésekkel szerezze vissza a piac bizalmát”.