Magyarország képes finanszírozni magát

Magyarország rövid távon továbbra is finanszírozni tudja magát „a jelenlegi csatornákon” – vélekednek legújabb helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.

NT
2012. 04. 05. 9:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Magyarország az első negyedév végéig az idei egész évi bruttó finanszírozási igény 28 százalékát teljesítette, ami „nagyjából megfelel a célnak” – olvasható a Morgan Stanley londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzőstábjának negyedéves prognózisában, amelyet a kelet-közép-európai térség szuverén finanszírozási kilátásairól befektetők számára állítottak össze.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) „kihasználta a javuló piaci kondíciókat”, és erőteljes kibocsátásba kezdett, gyakran a meghirdetettnél több állampapírt értékesítve. Magyarország azonban az idén még nem jelent meg a nemzetközi tőkepiacon, és visszatérése a külső adósságpiacra nem is valószínű addig, amíg a nemzetközi hitelezők – „különösen az EU” – arra a megállapításra nem jutnak, hogy az ország teljesítette az új IMF/EU-program „összes előfeltételét” – áll a Morgan Stanley térségi elemzésében.

Mint ismert, Fellegi Tamás a hét közepén Washingtonban folytatja az informális megbeszéléseket az IMF illetékeseivel.

A Magyar Nemzet korábban beszámolt róla, hogy milyen feltételeket szabhat az IMF hazánknak, a lap szerint három héten belül megszülethet a megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal. Varga Mihály a Hír TV Péntek 8 című műsorában szintén a küszöbön álló megegyezésről beszélt.

Ha Nigéria és Csád kaphat, Magyarország miért nem?

„Ha az IMF tud kölcsönt adni Nigériának vagy Csádnak, Magyarországnak is hitelt kell nyújtania” – ezt már Kövér László mondta a Le Monde című vezető liberális francia napilapnak. Kijelentette, „az igazságügyi kérdések nem érintik közvetlenül a gazdaságot”. „Nem mi vagyunk azok, akik időhúzásra játszanak. Más játszik velünk, egyrészt azért, hogy megalázzon, és talán azért, mert egy újabb mély pénzügyi válságra számítanak, amely rugalmasabbá tenné a magyar kormányt” – hangsúlyozta.

Nyomás alatt

Oszkó Péter, a Bajnai-kormány volt pénzügyminisztere szerint a piac bízik abban, hogy előbb-utóbb létrejön Magyarország és az Európai Unió/IMF között a megállapodás, a mostani kormány „azt a lehetőséget már eljátszotta, hogy pusztán saját intézkedésekkel szerezze vissza a piac bizalmát”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.