101 milliárdos plusz a vállalkozásoknak

A pénzügyi stabilizáció, a reformok és a munkahelyek számának növekedése garantálja a GDP-arányos 2,2 százalékos hiányt 2013-ban.

tt
2012. 07. 16. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kovács Árpád, a Magyar Közgazdasági Társaság és a Költségvetési Tanács elnöke nyitotta meg a két szervezet által „A magyar gazdaság rövid távú kilátásai és a 2013. évi költségvetés előzetes értékelése” címmel rendezett konferenciát.

Cséfalvay Zoltán előadásában kiemelte, hogy a jövő évi hiányt 1,6 százalékos növekedés és 300 milliárd forintos tartalék mellett kívánja megvalósítani a kormány. Ez a tartalék kisebb gazdasági növekedés mellett is reálissá teszi a hiány tartását – jelentette ki. Az államtitkár szerint a 300 milliárd forintos munkahelyvédelmi terv a keresleti oldal ösztönzését szolgálja, amelyen belül az élőmunka járulékterheinek csökkentése 101 milliárd forintot jelent a vállalkozásoknak.

Csökkenő államadósság

„A világgazdasági és ezen belül az európai válság tanulságaiból Magyarország levonta a következtetést – magyarázta Cséfalvay. – Tartós gazdasági növekedés csak költségvetési és pénzügyi stabilitás, reformok és munkahelyek teremtése révén valósulhat meg.”

Ennek a stratégiának és a kényszernek jegyében csökkentette, illetve csökkenti a magyar kormány a GDP-arányos államháztartási hiányt a 2010-es 4,2-ről a 2012-es 2,5 százalékra, miközben a GDP-arányos államadósság a 2010. évi 81,4 százalékról az idei évre 78,0, jövőre pedig 76,8 százalékra mérséklődik – hangsúlyozta a politikus. Az EU országaiban 2012-ben várhatóan az államháztartási hiány átlagosan 3,6 százalék lesz, az átlagos államadósság pedig meghaladja a GDP 80 százalékát, fűzte hozzá.

Több jut lakásépítésre

A magyarországi reformok jó irányát jelzik azok az intézmények és szabályok, amelyek megakadályozzák a pénzügyi stabilitás romlását, illetve az adósság ismételt növekedését – hangsúlyozta Cséfalvay. Példaként hozta fel a stabilitási törvényt és a Költségvetési Tanácsot, amely az adósságféket teremti meg. A reformok között említette a kínálati oldali munkaerő-piaci politikát, ezen belül a rugalmas munkaerő szabályozást, a szociális ellátórendszer és a nyugdíjrendszer átalakítását.

A jövő évi költségvetés 15 083 milliárd forintos bevételi összegének részletei között a 16 százalékos egykulcsos adó általánossá válását, az ágazati különadók kivezetését és a bankadó megfelezését említette az államtitkár. A kiadási oldal összege 15 737 milliárd forint, amelyből az önkormányzati feladatok részleges átvállalása 400 milliárdot jelent, miközben a változtatás 90 milliárd forint megtakarítást hoz az államháztartásnak. Cséfalvay megemlítette azt is, hogy a lakásépítési támogatások összege az idei 53 milliárdról jövőre 173 milliárd forintra emelkedik.

Nem a bérvitákról kell szólnia

Demján Sándor pénteken arról beszélt, hogy mielőbbi döntésre van szükség a kormány által meghirdetett érdemi és hatékony munkahelyvédelmi tervről, hogy a kisvállalkozók mihamarabb érezhessék kedvező hatásait. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke erről azután beszélt, hogy egyeztetett az akciótervről Rogán Antallal, a Fidesz, és Harrach Péterrel, a KDNP frakcióvezetőjével.

Rogán hangsúlyozta: a megbeszélésen egyetértettek abban, hogy a következő két évnek nem a bérvitákról, hanem a munkahelyvédelemről és a gazdaság beindításáról kell szólnia. Hozzáfűzte, hogy a tízpontos akciótervvel a kormány segíti a kisemberek foglalkoztatását, és lehetőséget nyújt a magyar kisvállalkozóknak és kisvállalatoknak piacaik és munkahelyeik megtartásában, illetve hogy bővítsék az álláshelyeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.