„Megkaptuk a megkeresést, jelenleg tanulmányozzuk” – közölte a miniszter, hozzátéve, hogy Ciprus nemcsak Moszkvához, hanem az Európai Unióhoz is fordult támogatásért. Ciprus 2011 végén már kapott egy 2,5 milliárd eurós kedvezményes hitelt Oroszországtól.
Dimítrisz Hrisztofiasz ciprusi elnök szerdán újságíróknak az Európai Parlamentben azt mondta: Oroszország jobb kondíciókkal kínál hitelt Ciprusnak bajba jutott bankjai megsegítésére, mint az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap.
Leminősítések
Június második hetében a Moody’s hitelminősítő a Bank of Cyprus és a Hellenic Bank Ltd.-t is leminősítette, és kilátásba helyezte két másik szigetországi pénzintézet adóskockázati rontását is. Mindez szoros összefüggésben áll a bankok görögországi fiókjaiból történő hatalmas mértékű betétkiáramlásával. A világ legnagyobb hitelminősítője néhány nappal később az ország adóskockázati besorolását is lerontotta. Ciprus június 25-én az európai pénzügyi stabilitási alapból (EFSF-ESM) kért támogatást.
Az uniós elnökséget július elsejétől ellátó ország gazdasága egyre gyorsabban zsugorodik, az első negyedévi adatok szerint immár a nemzeti össztermék 0,4 százalékával. Nicosia egyelőre nem hajlandó megnevezni, mekkora pénzügyi segítségre van szüksége, szakértők számításai szerint azonban a szigetország bankrendszerének stabilizálásához akár 10 milliárd euróra is szükség lehet. Robert Fico szlovák miniszterelnök szerdán kijelentette: országa csak bizonyos feltételekkel hajlandó részt venni a ciprusi mentőcsomagban.