A szigetországban is leminősített a Moody’s

Ciprusi bankokat minősített le kedden a Moody’s Investors Service.

TK
2012. 06. 12. 20:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Moody’s közölte, hogy a leminősítések a Bank of Cyprus és a Hellenic Bank Ltd. betéti, illetve adóskockázati besorolásait érinti. Az előbbi bank e két osztályzatát a cég az eddigi B1-ről B2-re, az utóbbi pénzintézet betéti besorolását Ba3-ról B1-re rontotta.

A hitelminősítő a két ciprusi bankot további osztályzatrontás rövid időn belüli lehetőségére utaló leminősítési felülvizsgálat alá vette.

A Moody’s ugyancsak leminősítési felülvizsgálati listára helyezte a Cyprus Popular Bank B3-as betéti és adósosztályzatát.

Indoklásában a cég közölte, hogy jóllehet nem a központi előrejelzési forgatókönyve Görögország euróövezeti tagságának megszűnése (Bővebben>>>), e fejlemény bekövetkeztének kockázatát azonban jelentősnek tartja. A Moody’s szerint Görögország euróövezeti távozásának valószínűsége tovább növekedhet a vasárnapi görög parlamenti választások után.

A hitelminősítő ugyanezzel az indokkal a hónap elején mélyen a spekulatív sávba süllyesztette Görögországra érvényes adósosztályzati országplafonját, amelyet Caa2 szinten állapított meg. Ez azt jelenti, hogy a Görögországban bejegyzett vállalati adósokat a Moody’s ezentúl legfeljebb e súlyos befektetői kockázatokra figyelmeztető besorolási szintre értékelheti.

A lépés rendkívüli jelentőségét az adja, hogy a nemzetközi hitelminősítők az euróövezeti tagországokra – függetlenül az országok saját szuverén adósosztályzataitól – gyakorlatszerűen a lehetséges legjobb, AAA besorolási országplafont állapítják meg, tekintettel az euróövezeten belüli konvertibilitási korlátozások bevezetésének elenyészően alacsonynak tartott kockázatára.

A Moody’s azonban a görög országplafon mélybe süllyesztéséhez fűzött június eleji indoklásában közölte, hogy jelentősnek tartja Görögország euróövezeti távozásának kockázatát, és ha ez bekövetkezik, az komoly veszteségeket okozna a befektetőknek a görög jogszabályok alapján kibocsátott szuverén és vállalati adósságok várható átdenominálása miatt.


A múlt hónapban egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings is bejelentette, hogy jóllehet addig az összes euróövezeti tagállamra az AAA besorolási országplafont tartotta érvényben, Görögország esetében az osztályzatot mélyen a befektetési ajánlású fokozat alá, B mínuszra rontotta. Indoklásként a társaság közölte, hogy ha Görögország távozik az euróövezetből, és ezt a szuverén vagy a magánszektorbeli adósságok kényszerű átdenominálása követi az új görög fizetőeszközre, azt a cég törlesztésleállási eseménynek tekintené.

A Fitch nem sokkal később, egy külön elemzésében annak a véleményének adott hangot, hogy „tényleges és növekvő” a kockázata Görögország távozásának a valutaunióból.

A ciprusi bankok keddi leminősítésének indoklásában a Moody’s kiemelte, hogy az érintett pénzintézetek jelentős mértékben ki vannak téve a görög adóskockázatnak. A Cyprus Popular Bank nettó kinnlevőség-portfóliójának például a 42 százaléka görög hitelfelvevőknél van.

A Moody’s szerint a görög eurótagság megszűnésének megnövekedett kockázata gyorsuló ütemű betétállomány-kiáramlást okozhat a ciprusi bankok görögországi fiókjaiból, nyomást gyakorolva ezeknek a bankok likviditási helyzetére. A hitelminősítő adatai szerint a ciprusi bankok görög részlegeinek betétállománya az elmúlt 15 hónapban máris 27 százalékkal csökkent, hozzávetőleg ugyanannyival, mint a görög bankrendszer egészének betétállománya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.