A Moody’s közölte, hogy a leminősítések a Bank of Cyprus és a Hellenic Bank Ltd. betéti, illetve adóskockázati besorolásait érinti. Az előbbi bank e két osztályzatát a cég az eddigi B1-ről B2-re, az utóbbi pénzintézet betéti besorolását Ba3-ról B1-re rontotta.
A hitelminősítő a két ciprusi bankot további osztályzatrontás rövid időn belüli lehetőségére utaló leminősítési felülvizsgálat alá vette.
A Moody’s ugyancsak leminősítési felülvizsgálati listára helyezte a Cyprus Popular Bank B3-as betéti és adósosztályzatát.
Indoklásában a cég közölte, hogy jóllehet nem a központi előrejelzési forgatókönyve Görögország euróövezeti tagságának megszűnése (Bővebben>>>), e fejlemény bekövetkeztének kockázatát azonban jelentősnek tartja. A Moody’s szerint Görögország euróövezeti távozásának valószínűsége tovább növekedhet a vasárnapi görög parlamenti választások után.
A hitelminősítő ugyanezzel az indokkal a hónap elején mélyen a spekulatív sávba süllyesztette Görögországra érvényes adósosztályzati országplafonját, amelyet Caa2 szinten állapított meg. Ez azt jelenti, hogy a Görögországban bejegyzett vállalati adósokat a Moody’s ezentúl legfeljebb e súlyos befektetői kockázatokra figyelmeztető besorolási szintre értékelheti.
A lépés rendkívüli jelentőségét az adja, hogy a nemzetközi hitelminősítők az euróövezeti tagországokra – függetlenül az országok saját szuverén adósosztályzataitól – gyakorlatszerűen a lehetséges legjobb, AAA besorolási országplafont állapítják meg, tekintettel az euróövezeten belüli konvertibilitási korlátozások bevezetésének elenyészően alacsonynak tartott kockázatára.
A Moody’s azonban a görög országplafon mélybe süllyesztéséhez fűzött június eleji indoklásában közölte, hogy jelentősnek tartja Görögország euróövezeti távozásának kockázatát, és ha ez bekövetkezik, az komoly veszteségeket okozna a befektetőknek a görög jogszabályok alapján kibocsátott szuverén és vállalati adósságok várható átdenominálása miatt.
A múlt hónapban egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings is bejelentette, hogy jóllehet addig az összes euróövezeti tagállamra az AAA besorolási országplafont tartotta érvényben, Görögország esetében az osztályzatot mélyen a befektetési ajánlású fokozat alá, B mínuszra rontotta. Indoklásként a társaság közölte, hogy ha Görögország távozik az euróövezetből, és ezt a szuverén vagy a magánszektorbeli adósságok kényszerű átdenominálása követi az új görög fizetőeszközre, azt a cég törlesztésleállási eseménynek tekintené.
A Fitch nem sokkal később, egy külön elemzésében annak a véleményének adott hangot, hogy „tényleges és növekvő” a kockázata Görögország távozásának a valutaunióból.
A ciprusi bankok keddi leminősítésének indoklásában a Moody’s kiemelte, hogy az érintett pénzintézetek jelentős mértékben ki vannak téve a görög adóskockázatnak. A Cyprus Popular Bank nettó kinnlevőség-portfóliójának például a 42 százaléka görög hitelfelvevőknél van.
A Moody’s szerint a görög eurótagság megszűnésének megnövekedett kockázata gyorsuló ütemű betétállomány-kiáramlást okozhat a ciprusi bankok görögországi fiókjaiból, nyomást gyakorolva ezeknek a bankok likviditási helyzetére. A hitelminősítő adatai szerint a ciprusi bankok görög részlegeinek betétállománya az elmúlt 15 hónapban máris 27 százalékkal csökkent, hozzávetőleg ugyanannyival, mint a görög bankrendszer egészének betétállománya.