Otthonra talált a világhírű sárvári ménes

Egy Németföldön élő királyi hercegnek, Ludwig von Bayernnek köszönheti Magyarország a nemzetközi hírnévnek örvendő furioso ménest. A herceg mindig szívén viselte a neves lóállomány sorsát, amiért állami kitüntetést kapott.

Vajda Piroska
2001. 11. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ludwig von Bayern királyi herceget a magyarországi lótenyésztés érdekében kifejtett kiemelkedô munkásságáért a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével tüntette ki Mádl Ferenc, a Magyar Köztársaság elnöke. A kitüntetést Boros Imre Phare-miniszter, a Magyar Lótenyésztô és Lovas Szervezetek Szövetségének elnöke adta át a közelmúltban a Bács-Kiskun megyei Bugacon az úgynevezett Furioso-North Star nemzetközi találkozón.
Lajos herceg 1913-ban Sárváron született. Erdômérnöki diplomáját Sopronban szerezte. Mint erdômérnök a sárvári uradalom erdészetével, vadgazdaságával és mint gyakorló lótenyésztô a ménessel foglalkozott. A Furioso-North Star fajta életben tartásával szakmai hírnevet szerzett. Neki köszönhetô, hogy a magyar nemesítésű, tetszetôs küllemű, kiváló tulajdonságú furiosót ma a világ legváltozatosabb képességű lófajtájaként tartják nyilván. Az ô érdeme a több mint kétszáz éves vérvonalú törzsállomány megmentése is. A királyi herceg ugyanis a szovjet megszállás elôl németországi birtokára menekítette a törzskanca állományt. Leutstettenben az eredeti „sárvári recept” szerint folyt tovább a munka, melynek eredményeként több lovassportágban is csúcsra jutottak a „bajor” furiosók. Lajos herceg maga is aktív fogathajtó volt. Több alkalommal nyert saját tenyésztésű kancafogatával németországi hajtóbajnokságokon.
A sárváriakról késôbb sem feledkezett meg, így például 1956-ban az osztrák–magyar határon várta a sárvári menekülteket, akiket késôbb is segített. Kastélyának kapuja mindig nyitva állt a magyar lótenyésztôk és lovasok elôtt.
Hetvenedik születésnapján úgy határozott hogy furioso ménesének nagyobbik felét, több mint ötven lovat és csikót Magyarországnak adományoz, bízva abban, hogy nálunk megbecsülik a fajta értékeit. A ménes a Balatonnagybereki Állami Gazdaság pusztaberényi telepére került. A privatizáció során azonban az állomány hányattatásokon ment keresztül. A gazdaság új tulajdonosa ugyanis más fajtával kívánt foglalkozni, ezért másik helyet kellett keresni a lovaknak. Nemzetközi felháborodást váltott ki, amikor felajánlották a hercegnek, hogy visszavásárolhatja egykori ajándékát. Végül a lovasszövetség segítségével sikerült megôrizni a ménest, amely Bugacon talált új otthonra. Tavaly januárban az állományból 21 törzskancát és 14 csikót Antal István, a Farmer Kft. tulajdonosa – a bugaci találkozó házigazdája – vásárolta meg. Az állomány azóta 26 csikóval gyarapodott.
A bugaci találkozó keretében alakult meg az öt országot – Ausztriát, Németországot, Romániát, Szlovákiát, és Magyarországot – átfogó Nemzetközi Furioso-North Star Lótenyésztô Egyesület. Célja, hogy a furiosó tenyésztésben országhatárokon átívelô együttműködés valósuljon meg. A tizenhárom tag által alapított nemzetközi egyesület elnökévé Bodó Imre professzort, a magyarországi Furioso-North Star Egyesület elnökségi tagját, díszelnökévé pedig Lajos bajor királyi herceget választották.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.