Hol akadt el a lemez?

A 168 Óra legutóbbi számában Mészáros Tamás a miniszterelnököt vette célba. (Két hét késéssel ugyan, de hát üresjárat is van, és nyilván sokáig érlelte). Az újságíró szerint a legutóbbi tévéinterjúban csúfosan megbukott a „kormányfői piár".

MNO
2002. 01. 03. 17:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mészáros Tamás nyelvújító készsége páratlan kincsekkel ajándékozza meg a politikai retorikát és a magyar nyelvet. Feltehetőleg ő emelte be a szocialista a retorika gyöngyszemei közé a kezdetben a Lovas-féle Sajtóklubra, majd később az egész kormányoldalra alkalmazott gyönyörű, magyaros hangzású „kontraproduktív” szót, és talán nem haragszik meg, ha kicsit kölcsönözzük tőle az „elakadó piárlemez” kifejezést.

A cikk a december 18-ai Baló-Orbán-beszélgetést elemzi, és arra a következtetésre jut, hogy most egy pillanatra lehullt a lepel a démonikus orbáni PR- gépezet működéséről, és kiderült, hogy a PR-homlokzat mögött elhibázott döntések, „elbizakodottság és az akarnokság”, „zsigeri politizálás” áll. A figyelmes szem azonban néhol csúsztatásokra, logikai buktatókra talál.

Mészáros értelmezése szerint a tévénéző szemei előtt Orbán „zavarba jött” amikor Baló „megtalálta a fogást” és kérdőre vonta a kormányfőt a „sajtóban Országgyűlési Beszámoló fedőnévvel közpénzen megjelentetett kormányzati kampányhirdetések” miatt. E sorok írója úgy látszik nem ugyanazt a műsort nézte, de úgy látta, a miniszterelnök nem pirult el, mint amikor a kisgyereket lopáson érik, hanem következetesen (ma ez már az úriemberek sajátsága) elnézést kért, és jelezte, hogy a hibát az impresszumban korrigálták, illetve felhívta a figyelmet arra, hogy a személyenként három forintba kerülő sajtóterméket az olvasók 80%-a elégedetten kommentálta.

Nézzük azonban a műsort Mészáros szemével. Ő úgy értelmezi a műsort, mint az eddig „kordában tartott” Baló zseniális húzását, amellyel sarokba szorította a miniszterelnököt. Szerinte a kormányfő sajtófelelősei a következőképpen gondolkodtak:

A kormányfő korábbi, népszerűségnövelő közszerepléseinek előfeltétele tehát az alkalom és a körülmények körültekintő megválasztásában, illetve kialakításában rejlett. Kezdetben a tanácsadói gárda erősen oda is figyelt ezekre a kívánatos feltételekre, és nem engedte a „főnököt” hálátlan témák eőokerülése idején, valamint nem eléggé kontrollált újságírókkal interjúra menni. Ha pedig Orbán választhatta meg az érintett kérdések körét és a riporterek személyét – magyarán biztos lehetett benne, hogy előre kidolgozott patentjeit zavartalanul adhatja elő -, akkor egyszersmind nyugodtan rá is bízhatta magát az évek során mind professzionálisabban megmunkált retorikájára.

Ez tehát magyarán azt jelenti, hogy Orbán Viktor minden interjúja szövegét a kérdezőtől a felelőig előre megírják, és minden ilyen beszélgetés „előre lejátszott”. Akkor viszont miért hozná Orbán stábja saját főnökét zavarba? Netán szabotőr van a csapatban?

Mészáros a zavaros nyitás után, jobb híján, illetve hogy behozza a kéthetes késést, rátér a kedvezménytörvényre. Két olyan kérdést tesz fel, amelyek egyrészt egyidősek a kedvezménytörvény tárgyalássorozatának kezdetével, másrészt pedig a felelős külügyi és belügyi szervek mást sem csinálnak két napja, mint eloszlatják az ilyen irányú félreértéseket.

A cikkben tehát semmi újdonság: a szokásos ellenzéki „lerántjuk a leplet a szemfényvesztésről” patenten és „a kormány populista, nincs tekintettel semmire és senkire” lufik elpufogtatásán kívül nem sokat találtam benne.

Nézem és nem értem: hol akadt el a lemez?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.