Fidesz: meghátrált az MSZP elnöke
„A Fideszt bizakodással tölti el, hogy Horn Gyula miniszterelnök lemondott minden olyan rendezvényt – az összes tévévitát is –, ahol a választások megnyerésére esélyes két párt elnöke küzdött volna meg – nyilatkozta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke Kecskeméten a Világgazdaságnak. A Fidesz szerette volna, ha a két párt programját a legszélesebb nyilvánosság előtt vitatják meg az elnökök. Az a körülmény, hogy a miniszterelnök a jelek szerint nem vállalja a nyilvános vitát, önbizalommal kell, hogy eltöltse a Fideszt – mondta Orbán Viktor.”
(Világgazdaság, 1998. április 16.)
Nem lesz szemtől szemben
Horn-Orbán vita csak mások társaságában
„A kormányfő nem a televíziós vitákhoz igazítja programját – mondta érdeklődésünkre Koroncz Ágnes, a Miniszterelnöki Hivatal kommunikációs és sajtóirodájának vezetője. Orbán Viktor nyilatkozata kapcsán hangsúlyozta: Horn Gyula vidéki programja miatt már a múlt hónap végén lemondta a Duna Televízió vasárnapi vitaműsorában való részvételt, ahol egy korábbi megállapodás szerint a Fidesz elnökével szerepelt volna. A miniszterelnök az MSZP elnökeként és listavezetőjeként ugyanakkor több olyan televíziós kampányműsorban is részt vesz a választások előtt, ahol mások mellett Orbán Viktor is jelen lesz – közölte Koroncz Ágnes. Hozzátette: nem marad el a négy legerősebb párt vezetőjének jövő heti vitája a közgazdaság-tudományi egyetemen sem. Szerinte tehát nincs szó arról, hogy a kormányfő kitérne a Fidesz elnöke elől, hiszen több alkalommal is lesz mód arra, hgoy ütköztessék nézeteiket. Azt azonban semmi sem indokolja, hogy Horn Gyula és Orbán Viktor a többi vetélytárs távollétében vitázzanak.”
(Világgazdaság, 1998. április 17.)
Orbán hiányzott
„Orbán Viktor, a Fidesz-Magyar Polgári Párt elnöke nyugodtan elmehetett volna a minapi miniszterelnök-jelölti vitára. Ahogy a televíziós tudósításokból minden érdeklődő megállapíthatta, a közgazdaság-tudományi egyetemen rendezett összecsapáson jól megállta volna a helyét a Fidesz elnöke. Orbán közismerten mestere a szónak, a frappáns válaszoknak – valószínűleg sem vitapartnerei, sem a közönség nem tudták volna zavarba hozni. (...) Orbán Viktor mégsem ment el. Elküldte maga helyett frakcióvezetőjét, Pokorni Zoltán, aki a maga kimért szellemességével kétségtelenül jól állta a sarat. Ezzel tehát semmi baj nincs. Csak azzal, hogy erre a vitára Orbán Viktort várták. (...) Orbán Viktor tehát úgy tett, mint a mesebeli okos lány. Ott is volt és nem is. Kétségtelen, így nem hibázhatott. Ugyanakkor ellenfeleinek »feladta a magas labdát«, hogy azt mondják, nem mer kiállni, nem meri összemérni érveit a többiekével.”
(Népszava, 1998. április 24.)
Marad a monodráma
„A nagy összecsapás elmaradt az óriásplakátokon és hiányzik a televízió nyilvánosságából. A megszólalások párhumazamosak. Az egyik pártvezér ülve, a másik állva válaszol a kérdésekre. A szembesítés még nem történt meg. Nem vállalják, mert egyenlőtlenek a feltételek. Az ellenzék esélyes pártjának vezetője (nevezzük ezután Orbán Viktornak) a hatalmon kívülről beszél. A közönségnek csak javaslatait, jobb megoldásait ajánlhatja. Mondhatja azt, hogy öt százalék helyett hetet lendít a gazdaságon. De ez most csak terv lehet. Horn Gyulának viszont előny a négy kormányzati év tapasztalata és a kampányát támogató apparátus. Orbánnak előnye és hátránya életkora. A miniszterelnöknek is. (...) Orbán Viktornak előnye, hogy Hornt felelőssé teheti a négy év kisebb-nagyobb bűntényéért, kormányzati és magánkorrupciójáért, barátaiért és üzletfeleiért. Hornnak előnye, hogy a negyedik év végére a közvélemény már nemcsak ezeket az ügyeket érzékeli.
(Népszabadság, Miklós Gábor, 1998. április 29.)
Nem lesz Horn-Orbán tévévita
„Horn Gyula miniszterelnök nem látja annak értelmét, hogy a televízióban vitát folytasson a Fidesz elnökével május 10., a választások első fordulója előtt – nyilkatozta lapunknak Koroncz Ágnes, a Miniszterelnöki Hivatal kommunikációs és sajtóirodájának vezetője. (...) »Miért kellene a miniszterelnöknek éppen Orbán Viktorral tévévitán részt venni, amikor 12 listavezető politikus van?« – tette föl a kérdést a sajtófőnök, megjegyezve: a kormányfő zsúfolt programjába nem is fér bele a javasolt páros vita. (...) Arra a kérdésünkre, hogy az első forduló után Horn hajlandó-e a tévé egyenes adásában »négyszemközti« vitára Orbánnal, Koroncz Ágnes úgy reagált: meg kell várni a választási eredményeket, amelyek ismeretében mindenki eldöntheti, mit tart követendőnek. Addig nem lesz Horn–Orbán tévévita.”
(Magyar Nemzet, 1998. május 5.)
Szemérmetlen kihívás
„Horn Gyula az első forduló előtt az alábbi – Orbán Viktorral rendezendő vitára történő – meghívásokat utasította vissza:
április 19.: Duna Televízió;
április 23.: Pázmány Péter Tudományegyetem;
április 29.: Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetem;
május 6.: Accursius Jogászegylet (BKE)
»A Fidesz-Magyar Polgári Párt elnöki kabinetje megelégedéssel nyugtázza, hogy a parlamenti választások első fordulójának eredménye ismeretében Horn Gyula miniszterelnök-jelölt mégis eleget tesz a polgárok akaratának, és vállalja, hogy nyilvános vitán vegyen részt Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével« – olvasható a testület válaszában. A Fidesz elnöke reméli, hogy Horn Gyula ezúttal valóban eleget tesz a miniszterelnök-jelölti vitára szóló meghívásnak.”
(Napi Magyarország, 1998. május 13.)
Veszélyes terepen Horn és Orbán
„Május 10-ig a kampány teljesen érdektelen volt, aludt az ország. Azután megszólalt az ébresztő, és a kampány váratlanul izgalmassá vált. A következő tíz napban várhatóan valódi küzdelmet, valódi választási hadjáratot láthatunk. A legérdekesebb eseménynek a Horn–Orbán vita ígérkezik. Az MSZP kampánya eddig kerülte a kockázatot. Most viszont Horn Gyula elfogadta a kihívást, és május 20-án a két pártelnök dupla vagy semmit játszik. Ez az első alkalom, amikor a két rivális szemtől szemben harcol. Egyedül állnak – tanácsadók nélkül, és nincs segítség, nincs időkérés.
(Világgazdaság, 1998. május 14.)