A Duna Charta nyilatkozata

A Duna Charta egyelőre semmi okot nem lát arra, hogy bizalommal tekintsen a Medgyessy-kormánynak a Dunával kapcsolatos intézkedéseire; láttunk és látunk viszont gyanakvásra okot adó, erősen helyteleníthető lépéseket. Ilyen volt annak a Boros Jenőnek helyettes államtitkárrá való kinevezése, aki pozsonyi nagykövet korában állítólag létrehozta a Horn Gyula és Vlagyimir Meciar közti - részben titkos - tárgyalásokat, mérhetetlen kárára a Duna ügyének.

MTI
2002. 06. 06. 18:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ilyen a vízügynek a Környezetvédelmi Minisztériummal való egyesítése, amelynek szervezeti keretében a tapasztalatlan, új miniszter-asszony még legnagyobb jóindulata mellett is, kényre-kedvre ki lesz szolgáltatva ennek a jelentős érdekérvényesítő jártassággal rendelkező szervezetnek, amelyről rossz történelmi emlékeink vannak, s amely eddig nem bizonyította ezek ellenkezőjét; ilyen most a Dunai Kormánybiztosi Iroda működésének felfüggesztése.

Újsághír szerint még a szlovák fél leveleinek és telefonhívásainak fogadásáról sem gondoskodtak. Ez az intézkedés a magyar fél tárgyalási pozícióját feltehetően jelentősen gyengíteni fogja – mintha csak éppen ez volna a cél. Nem érezzük valószínűnek, hogy Medgyessy Péter (mint a Duna-mozgalom sok résztvevője több-kevesebb joggal) túlságosan erélytelennek érezte volna a Dunai Kormánybiztosság tárgyalási módszerét, s most ezt akarná megtorolni; ha így volna, annak kifejezésére nem éppen ez a legjobb módszer.

A Dunai Kormánybiztosi Hivatalt megszüntetni semmiképpen sem volna szabad, még ha a kormánybiztost személy szerint le kívánnák is váltani, a hivatal puszta léte magában véve is fontos jelzés: Magyarország a Duna ügyét központi jelentőségű kérdésnek tekinti. A kormánybiztosi hivatalnak a Miniszterelnöki Hivatal, vagy a Külügyminisztérium alá való rendelését nem tartjuk elfogadhatónak, hiszen a Duna ügye elsősorban környezetvédelmi ügy.

A Környezetvédelmi Minisztérium alá helyezését pedig a fent említett okokból nem éreznénk megnyugtatónak. Ha a jelenlegi kormánybiztost elmozdítanák, helyére más, hozzáértő, és a környezetvédelem iránt elkötelezett személyt kell kinevezni. Az eddigi jelek tehát inkább arra vallanak, hogy a Medgyessy-kormány néhány, a közvélemény megnyugtatására szánt gesztus után, vissza akar térni a Horn-korszak szemléletéhez és ügyintézéséhez. Erre utal annak a Kapolyi Lászlónak a kormányzatra gyakorolt befolyása is, aki nem is olyan régen még a Felső-Tiszán szeretett volna vízlépcsőket építeni.

Karátson Gábor elnök

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.