Az első budapesti Országos Általános Kiállítást, amelynek fővédnöke Rudolf trónörökös volt, 1885-ben rendezték, a megnyitó beszédet Jókai Mór mondta. Budapest volt az első európai főváros, amely áruminta vásárnak adott otthont 1906. március 25. és 27. között Márciusi Vásár néven. A pesti Vigadó ruhatárában akkor 225 négyzetméteren 88 kereskedő kínálta portékáját.
Európában akkor csupán a lipcsei és a párizsi vásár működött hasonló profillal. Az első világháború után a rendezvény a Budapesti Árumintavásár nevet vette fel.
A BNV elnevezés 1925-ben született, s ekkor már 13 nyelven jelentek meg róla a plakátok, prospektusok, szórólapok. Ugyanebben az évben Magyarország alapító tagja volt a Vásárvárosok Nemzetközi Szövetségének.
Kétszáz szakma ezernégyszáz kiállítója mutatkozott be hetvenezer négyzetméteren, amikor 1930-ban megalakulásának negyedszázados évfordulóját ünnepelte a seregszemle. A BNV ekkor már igazi népünnepély volt, tíz nap alatt négyszázezren váltottak belépőjegyet. 1938-ban a Philips televíziója volt a slágercikk – a közönség ámulva figyelte a távolba látó készüléket.
A második világháború után, 1946-ban az Ipar a mezőgazdaságért címet kapta az esemény, a helyszíne pedig a lakók nélküli állatkert volt.
1949-től a politika került előtérbe: egymást érték a Rákosit és a tervgazdaságot dicsőítő jelentések, s fokozatosan elsorvadt a BNV nemzetközi jellege. Budapesti Helyi Ipari Vásárnak, majd Budapesti Ipari Vásárnak keresztelték át, s a gazdasági jelentősége is nagy mértékben visszaesett.
A rendezvény 1962-ben kapta vissza a BNV elnevezést, s ekkor kezdtek újraéledni a megszakadt nemzetközi kapcsolatok is. 1968-ban, a gazdasági reform évében alakult meg a Hungexpo, amely ettől kezdve a BNV gazdája lett. A hetvenes évek elején döntés született arról, hogy a Városliget a pihenőké, így 1974-től a vásárokat Kőbányán rendezik.
1974-től 1993-ig tavasszal és ősszel is tartottak BNV-t. Az 1990-es évek a magánszektor térnyerésének időszaka volt, s egyre inkább helyet kaptak a szakkiállítások. 1993-tól az őszi vásár vitte tovább a BNV nevet, a tavaszi beruházási javak szakvásárából Industria lett.
Az idei, százhatodik BNV-n a 640 kiállító között kétszáz olyan cég szerepel, amely eddig nem vett részt a budapesti rendezvényen. 17 külföldi országból 180 kiállító mutatkozik be, negyven százalékkal több mint tavaly. A BNV keretében látható lesz a határon túli magyar vállalkozásoknak fórumot adó Magyar Világ rendezvény, valamint a szórakoztató elektronikai és autóhifi vásár, az Intersound kiállítás. A BNV-vel egy időben az idén először rendezi meg a Hungexpo az Infomarket elnevezésű információ-technológiai és telekommunikációs vásárt.
Az eseményhez kapcsolódva minden év szeptemberében kiosztják a BNV nagydíjakat. 2002-ben a Hollóházi Porcelán Rt. által gyártott Szász Endre Arcok kollekció, a Colortex Kft. natúr családi frottír kollekciója, a Bio-Textima Kft. Biorex fizioterápiás bioágyrendszere, valamint a Garzon Bútor Rt. Return elemes lakószoba-bútora részesült ebben az elismerésben.

Komárom díszpolgára lett Szijjártó Péter