München, 1972: túszdráma az olimpián

Harminc éve, 1972. szeptember 5-én támadt egy arab terrorista csoport a müncheni olimpia izraeli sportolóira. A példátlan túszdrámában összesen tizenegy izraeli sportoló, egy rendőr és öt terrorista halt meg.

MTI
2002. 09. 05. 4:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A XX. nyári olimpiát 1972. augusztus 26. és szeptember 11. között rendezték Münchenben. Szeptember 5-én a Fekete Szeptember nevű arab terrorista csoport nyolc tagja a laza biztonsági szabályokat kihasználva hajnali háromnegyed 5-kor átmászott az olimpiai falu kerítésén. Senki sem tartóztatta fel őket, az őrség hazatérő sportolóknak vélte őket, a fegyverek akkor még sportszatyrokban lapultak. A terroristák behatoltak az izraeli csapat szálláshelyére, a Conolly utca 31. számú házba. Móse Weinberg edzőt és Joseph Romano súlyemelőt, akik megpróbálták útjukat állni, lelőtték. Ezt követően dulakodás és lövöldözés kezdődött, a ház lakói a földszinti ablakokon át menekültek, de kilencet közülük túszul ejtettek a terroristák.

A rendőrséget 5 óra 20 perckor riasztották, ők azonnal mesterlövészeket rendeltek ki. 6 óra 40-kor tárgyalások kezdődtek a túszejtőkkel, akik közölték: ők palesztinok, és foglyaik szabadon bocsátása ellenében kétszáz, Izraelben bebörtönzött palesztin szabadon engedését és maguknak szabad elvonulást követelnek. A Fekete Szeptember először déli határidőt tűzött ki, majd 13, 15, végül 17 óráig hosszabbította meg ultimátumát, s a túszok legyilkolásával fenyegetőzött.

A németek felvették a kapcsolatot az izraeli kormánnyal, amely megtagadta a követelések teljesítését. A terroristák ezután repülőgépet követeltek a nyugatnémet kormánytól a túszok elszállítására. A kormány válságstábot állított fel, Gustaw Heinemann államfő nyilatkozatában elítélte mindazokat az országokat, amelyek támogatják a terrorizmust.

A rendőrség speciális egységei körülvették az olimpiai falut, a Hans-Dietrich Genscher belügyminiszter vezette kormánydelegáció a helyszínen tárgyalt. A ház ostromát, mint a túszok bántódása nélkül kivihetetlent, elvetették. Este fél 9-kor megállapodás született a nyugatnémet hatóságok és a palesztinok között. Este 10 órakor a terroristák és a kilenc bekötött szemű, megkötözött túsz buszra szállt, majd az olimpiai faluból két helikopteren átvitték őket a fürstenfeldbrucki katonai repülőtérre.

Itt a Lufthansa légitársaság Boeing repülőgépe várt rájuk, hogy elszállítsa őket valamelyik arab országba. A rendőrség csak későn fedezte fel, hogy nem öt, hanem nyolc fegyveressel van dolga, így nem volt elegendő mesterlövész a tervezett túszmentő akcióhoz.

Amikor fél 11-kor a helikopterek leszálltak a repülőtéren, kialudtak a reflektorok és a német rendőrség mesterlövészei tüzet nyitottak a merénylőkre. Fél 12-kor a német televízió azt a téves hírt jelentette be, hogy minden túsz megmenekült, a terroristák halottak. A lövöldözés azonban egy órával később, szeptember 6-án éjjel fél 1-kor újrakezdődött. Az egyik helikoptert, amelyben a túszok tartózkodtak, egy terrorista kézigránáttal felrobbantotta, a másikban lévő túszokat az egyik túlélő terrorista lőtte le. A balul sikerült akcióban mind a tizenegy túsz életét vesztette, a tűzharcban öt arab és egy német rendőr is meghalt, három terroristát elfogtak.

Amikor ismertté vált, hogy az olimpiai faluban két halott van, Mark Spitz, az amerikai zsidó úszó, aki hét aranyat nyert Münchenben, védőőrizetet követelt, majd másnap menekülésszerűen elhagyta az olimpia városát. Az olimpiai játékokat egy napra felfüggesztették, majd a NOB határozata alapján folytatták. A gyászünnepségen Avery Brundage, a NOB 85 éves elnöke ezt mondta: „The Games must go on – a játékoknak folytatódniuk kell! Nem engedhetjük meg, hogy egy maroknyi terrorista megsemmisítse a nemzetközi együttműködés és jó szándék eme alapkövét.”

A történet utóéletéhez tartozik, hogy a három foglyul ejtett terroristát később egy Lufthansa-gép eltérítése után az NSZK-hatóságok elengedték, de nem élvezhették sokáig a szabadságot. Izraelben egy különleges egységet állítottak fel, amelynek feladata a merénylet kiterveléséért és végrehajtásáért felelősök kilétének tisztázása, megtalálása és likvidálása volt. A listán szereplő 11 ember közül nyolcat meggyilkoltak, egy természetes okok miatt halt meg, kettő szintén erőszakos módon vesztette életét, de nem biztos, hogy izraeli ügynökök voltak a tettesek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.