Közveszéllyel fenyegetés vétsége miatt első fokon 8 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte a Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság hétfőn azt a férfit, aki a Malév párizsi járatát bombával fenyegette meg pénteken. A 26 éves budapesti fiatalembert szombaton fogta el a rendőrség és gyorsított eljárásban hétfőn állították bíróság elé.
A tárgyaláson elhangzott, hogy a vádlott részletes beismerő vallomást tett. A telefonfenyegetés hátterében egy munkahelyi konfliktus állt: a férfi méltánytalannak érezte, hogy nem ő nyerte meg azt a párizsi úttal járó versenyt, amelyet munkahelyén, egy belvárosi étteremben hirdettek meg. A repülőteret mobiltelefonjáról hívta pénteken, és közölte, hogy bomba van a párizsi járat fedélzetén.
Az ügyész álláspontja szerint a vádlott a bombafenyegetéssel nem csak a közveszéllyel fenyegetés vétségét, hanem annak minősített esetét, a köznyugalom súlyos megzavarása bűntettét is elkövette. Cselekedete a vád álláspontja szerint riadalmat váltott ki a repülőtéri dolgozók és a gépen utazók körében, azaz az emberek nagyobb csoportjában.
Ezért az ügyész végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását indítványozta, figyelemmel a fiatalember büntetett előéletére is. A kirendelt védő álláspontja szerint csak a közveszéllyel fenyegetés alapesete valósult meg. Szerinte a köznyugalom súlyos megzavarására nincs bizonyíték, az csak feltételezés. A védő felfüggesztett szabadságvesztést indítványozott. A bíró az indoklásban kifejtette, hogy a bombafenyegetésről csak a párizsi járat utasai szereztek tudomást, ez nem számít a lakosság széles körének, azaz nem valósult meg a köznyugalom súlyos megzavarásának bűntette.
Az ítélet kiszabásánál azonban figyelembe vette, hogy a vádlott más bűncselekmény miatt visszaesőnek minősül, továbbá azt is, hogy az utóbbi időben jelentősen elszaporodtak nemcsak a repülőgépeket, hanem például az iskolákat és a különféle intézményeket érő bombafenyegetések. A férfit közveszéllyel fenyegetés vétsége miatt első fokon 8 hónap eltöltendő börtönbüntetésre ítélték és mellékbüntetésként két évig eltiltották a közügyek gyakorlásától. Az ítélet nem jogerős, a vádlott és védője fellebbezett. A fiatalember szabadlábon védekezhet.
A rendőrség szombaton tartott sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a bűncselekmény felderítésében, a hívások ellenőrzésében a rendőrség mellett a társszerveknek, így például a Nemzetbiztonsági Hivatalnak is jelentős szerepe volt. A rendőrség továbbra is nyomoz a zürichi járat szintén pénteki megfenyegetése miatt. Keresik az elkövetőt a két korábbi ügyben is, amikor a Malév londoni és New York-i járatának kellett bombariadó miatt visszatérnie a ferihegyi légikikötőbe.

Ellopták a németek aranyát?