Kérdőív – Koltay Gergely

Egyedi a Kormorán együttes zenei világa: magyar dallamokat dolgoz fel modern hangszerelésben immár huszonhat esztendeje. Az együttes tagjai az évek során cserélődtek, de az alapító, Koltay Gergely kitartott. Legutóbbi zenealbuma a Táltosok fiai címet viseli. – Miért éppen Táltosok fiai? – A táltos a tudó ember, aki a válsághelyzetek megoldására hivatott.

Hardi Péter
2002. 10. 25. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Válsághelyzetben lennénk?
– Nem vagyok egyedül, aki észleli a sekélyes amerikai ízlés térhódítását az európai nemzeti értékek rovására. Elég, ha csak a mozik kínálta filmek listáját átböngésszük. A magyar kultúra helyzetéről nem is beszélve…
– A rockzene sem éppen magyar eredetű műfaj…
– Ez igaz, ám zenémbe mindig igyekeztem magyar dallamokat is építeni.
– S mit szólt ehhez a szakma, a többi könnyűzenei együttes?
– Lesajnáltak bennünket, azt mondták, ezzel nem lehet fennmaradni. Ehhez képest tavaly ünnepeltük megalakulásunk huszonötödik évfordulóját.
– De egyáltalán mi ösztönözte a magyar zenei motívumok felhasználására?
– Annak a felismerése, hogy nekünk ez a kincsünk. Ír zenét úgysem tudunk jobban játszani az íreknél, sem countryt az amerikaiaknál, de a magyar zene a vérünkben van.
– A népzenészek viszont nyilván örültek a magyar hangzásvilág népszerűsítésének.
– Egyáltalán nem, sőt szentségtörőknek tartottak bennünket, mondván, hogy felhígítjuk a magyar zenét.
– Nem lehet könnyű minden körön kívül állni.
– Mindig a magam útját jártam.
– Akkor is, amikor a Zeneakadémia fuvolaszakának elvégzése után nem a szokásos karrierre áhítozott, vagyis nem koncertmuzsikus lett?
– Már jóval korábban. Talán az határozta meg a pályámat, hogy gyermekszínész voltam a Vígszínházban.
– Innen még nagyon sokfelé vihetett volna az útja…
– Akkoriban szervezték az iskolákban Kodály útmutatása szerinti zenei osztályokat. A képzőművészet jobban érdekelt, de hiába ellenkeztem, az egyikbe betettek.
– Ez az út még mindig nem vezet feltétlenül a Kormoránba…
– De az már igen, hogy éveken át a 25. Színházban muzsikáltam Sebő Ferenc mellett. A döntő lökést aztán az adta, hogy felfedeztem, egy olasz rockegyüttes tarantelladallamokat épít a zenéjébe. Ezt kell nekem is tennem, csak magyar motívumok felhasználásával, hasított belém a felismerés.
– Megalakította tehát a saját együttesét.
– Kezdetben elsősorban egyetemistáknak játszottunk, rendre telt ház előtt. Hamar kijutottunk külföldre is.
– Nem szegte kedvét, hogy az első lemezére, a Folk and rollra nyolc évet kellett várnia?
– Kárpótolt bennünket a külföldi siker. Hollandok, németek szervezték a koncertjeinket, majdnem mindegyik európai országba eljutottunk, játszottunk a tengerentúlon is.
– Közben más művészeti ágakkal is kísérletezett.
– Fényképeztem, igaz, azt csak amatőr szinten, és filmeztem. Többek között az Elektra mindörökké című rockoperát rendeztem.
– A film iránti szeretete, gondolom, bátyja, Koltay Gábor hatása.
– Valóban hatnak rám a filmjei, a zenéjüket általában én írom, de azért az önállóságomat ekkor sem adom fel.
– Rivalizálnak egymással?
– Erről szó sincs, inkább, mint Dumas regényhősei, a korzikai testvérek, megérezzük, ha a másik válságban van, segítségre szorul. Nagyszerűen kiegészítjük egymást. Az ő világa a film, az enyém a zene.
– Ez azonban nem akadályozta meg abban, hogy az elmúlt években tisztséget vállaljon a rádióban, majd a tévében.
– Nem tértem el eredeti hivatásomtól, mindkét helyen a zenei műsorokat irányítottam. A tehetségeket igyekeztem lehetőséghez juttatni, hogy ne csak a ránk erőszakolt sztárok érvényesüljenek. Sokan jelentkeztek, nagy volt a siker.
– Két éve mégis megvált a tévétől.
– Elküldtek, de hogy miért, azt a döntéshozóktól kérdezze meg. Nem mondom, hogy könnyű szívvel fogadtam. A feleségem színházát is megszüntették, s három kisgyerek mellett nem mindegy, mekkora a család jövedelme. De, úgy látszik, ez az ára az önálló gondolatoknak.
– Megmaradt viszont a Kormorán…
– Újjászerveztem az együttesemet, s három év alatt hét CD-t adtunk ki. Néhány hónap alatt készült el a Táltosok fiai is…
– ... amelynek érdekessége, hogy a dalokat szkítául éneklik. De tudjuk egyáltalán, hogyan beszéltek a szkíták?
– Ez csak játék, azt a nyelvet senki sem ismeri, csupán a szavak egy részének a gyökeit. Arra viszont nagyszerűen megfelel, hogy jelezzük, mi hol keressük a gyökereinket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.