''Szocialista csodafegyver felárral''?

Ezt a címet adta Simicskó István keddi sajtótájékoztatójának, amelyen a Mistral-programról és a módosított Gripen-szerződésről beszélt. A fideszes képviselő értelmetlennek tartotta a lőgyakorlatokon “gyenge eredményt produkáló” francia Mistral rakéták további beszerzését. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter ezzel szemben visszautasította a vádat, miszerint a rakéták kudarcot vallottak volna.

MNO
2002. 10. 15. 10:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Simicskó István emlékeztetett arra, hogy a Mistral-szerződést 1997-ben, a Horn-kormány idején a közbeszerzési törvény megkerülésével kötötték. A képviselő elmondta, hogy az 1999-es hadgyakorlaton egy rakéta sem talált célba, 2002-ben (a múlt héten) pedig négy lövésből kettő talált. Az első alkalommal a rossz időjárási viszonyokra hivatkoztak, most meg a hírek szerint egy galambraj okozta a kudarcot. Ezek után több tízmilliárd forintért újabb Mistral rakétákat akar beszerezni a honvédség, mondta Simicskó, aki szerint Medgyessy Péter jó francia kapcsolatai miatt a háttérben bizonyos érdekek fűződhetnek ahhoz, hogy a Mistral-program folytatódjon.

A fideszes politikus a Gripen-szerződés módosítása kapcsán elmondta: nem hallott olyan érvet , mely ezt indokolta volna A levegőben utántölthető Gripeneket eredetileg az óceán átrepülésére használták, de Magyarországon erre mi szükség van? – tette föl a kérdést Simicskó. Az előző kormány által kötött Gripen-szerződés korrekt volt, és előrelépést jelentett a NATO-val való együttműködésben is – jelentette ki a képviselő.


A vizsgálat adatai szerint valószínűsíthető, hogy egy madárrajba szaladt bele és ezért robbant fel a cél előtt az egyik Mistral-rakéta az október 9-én tartott éleslövészeten – jelentette be kedden Egerben Juhász Ferenc.

A honvédelmi miniszter a sajtótájékoztatón visszautasította Simicskó Istvánnak, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetfőnökének azt az állítását, hogy kudarcot vallottak a Mistral-rakéták.

Hangsúlyozta: mindhárom rakéta jól láthatóan a cél felé tartott, és kettő el is érte a célt. A harmadik rakéta esetében viszont – mint a vizsgálat megállapította – valószínűleg működésbe lépett az önmegsemmisítő szerkezete, amikor a madárrajba csapódott. Vagyis sem a rakétákkal, sem a katonák kiképzésével nem volt probléma – mutatott rá.

A honvédelmi miniszter emlékeztetett arra, hogy sehol a világon nem gyártanak százszázalékos pontosságú rakétát. Ezért, ha bármelyik hadsereg éles légvédelmi lövészetet tart, akkor két rakétát engednek el egy időben egy célra; és a két rakéta egészen biztosan leküzdi a célt – szögezte le.

Ehhez kapcsolódóan hangsúlyozta, hogy az úgynevezett rendszerbeállító gyakorlatot megelőzően a vezérkari főnökkel egyetértésben úgy döntöttek, hogy takarékossági okokból egyszerre csak egy rakétát indítanak el egy célra. Ugyanis a gyakorlat elsődleges feladata a rakéták használatának gyakorlása volt és nem az, hogy mindenképpen megsemmisítsék a céltárgyat – mondta Juhász Ferenc.

A honvédelmi miniszter szerint ezért sikeres volt, a gyakorlat, hiszen a katonák megfelelően kezelték a rendszert, illetve a hő és optikai kamerás felvételek adatai szerint az idő előtt megsemmisült rakéta is a cél felé tartott.

Végül sajnálatosnak nevezte, hogy a gyakorlat megítélése tekintetében az ellenzék kritikája a szakmaiság teljes hiányát tükrözi.

A drégelypalánki Mistral-éleslövészeten három rakétát lőttek ki, s közülük egyik még a cél elérése előtt felrobbant. A gyakorlatot a honvédelmi miniszter és a vezérkari főnök sikeresnek minősítette, mert a csapat felkészülten végezte a munkáját. Viszont még a gyakorlat napján Juhász Ferenc, a honvédelmi tárca vezetője vizsgálatot rendelt a célt el nem érő rakéta kapcsán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.