Isten és az Európai Unió alkotmánya

A Vatikán szerint korántsem csorbulna az európai politikai struktúrák világi jellege, ha Európa jövendő alkotmánya a földrész keresztény gyökereiről is említést tenne. Ez jelenleg hiányzik az alaptörvény szövegtervezetéből. A hiány pótlására Szájer József, az Országgyűlés fideszes alelnöke az Európai Unió Konventjének tagjaként, módosító javaslatot dolgozott ki.

Jezsó Ákos
2003. 02. 23. 15:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közelmúltban a római Szent Péter téren összegyűlt tömeg előtt II. János Pál pápa kifejtette, hogy az európai kultúra keresztény gyökerei összekötik a Nyugatot és a Keletet. A Szentatya az Úrangyala imádság során elmondta: a földrészt segítené megóvni az ideológiai laicizmus – vagyis a világi jelleg – és a szektás integralizmus kettős veszélyétől, ha Európa jövendő alkotmánya hivatkozna Istenre. – Az európai népeket múltjuk értékei forrasztják egységbe, csak így tudják maradéktalanul betölteni a szerepüket az igazságosság és a béke előmozdítása terén – mondta. A pápa Európa keleti és nyugati részének egységét hangsúlyozva, követendő példaként idézte fel Európa patrónusait, Cirillt és Metódot, és nagyra értékelte, hogy úgy maradtak egyformán hűek a római pápához és a konstantinápolyi pátriárkához, hogy közben a szláv népek hagyományait és nyelvét is tiszteletben tartották. II. János Pál pápa a katolikus egyház nevében kérte, hogy Európa most készülő, jövendő alkotmányából ne hiányozzék az utalás a Kelet és a Nyugat e közös örökségére, hiszen ennek megemlítése egyáltalán nem csorbítaná az európai politikai struktúrák jogosan világi jellegét.

Az Európai Uniónak jelenleg még csak körvonalazódik az alapokmánya. A tervezett szövegnek eddig az első 16 pontját hozták nyilvánosságra, ez azonban semmilyen utalást sem tesz a kontinens közös hitbéli örökségére. Szájer József az Európai Unió Konventjének tagjaként ezért módosító javaslat formájában kezdeményezte: az unió alaptörvénye tegyen említést a kereszténységről, az Európát összetartó hitbéli hagyományról, illetve Istenről. Tervét ismertette a hazai történelmi egyházak vezetőivel. Először Seregély István érsekkel, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnökével, Erdő Péter prímás-érsekkel, és Veres András püspökkel, az MKPK titkárával találkozott. A politikus mintegy háromnegyed órás megbeszélésen tájékoztatta a főpapokat az elképzeléséről. A zárt ajtók mögötti megbeszélést követően Szájer József és Seregély István aláírta azt a közös nyilatkozatot, amely értelmében a püspökök támogatják a fideszes politikus törekvését. Ha ez megvalósul, akkor az EU alkotmányának előszava az európai hitbéli örökségre, az emberi méltóság értékeire, a szabadságra, az egyenlőségre és a szolidaritásra utaló kitétellel bővülne. Ezenkívül az alkotmány kiegészülne azzal, hogy „az unió értékeihez hozzátartoznak mindazok értékei, akik hisznek Istenben, mint az igazság, az igazságosság, a jó és a szép forrásában, valamint mindazoké, akik e hitet nem osztják, és eme egyetemes értékeket más forrásból eredeztetik”. Szájer javaslata az alapvető jogok chartáját és a lengyel alkotmány megfelelő passzusait veszi alapul.

A politikus ezt követően az evangélikus egyház vezetőivel is tanácskozott. Az egyeztetés után – újságíróknak nyilatkozva -elmondta: az EU alkotmánytervezetének módosítása kapcsán az egyházakat illetően összesen öt javaslat fűződik a nevéhez, ezek közül egyet önállóan, a többit európai néppárti képviselőtársaival közösen nyújtotta be. Mint mondta: egyetértettek Szebik Imre püspökkel abban, hogy Európa spirituális, hitbéli összetartó ereje fontos tényező. Szebik Imre kiemelte: a vallás- és lelkiismereti szabadság már korábban is biztosított volt az EU-ban, kevésbé kapott azonban hangsúlyt a közösségi hitélet gyakorlása, illetve az egyházak mint vallásos szervezetek partneri elismerése. Szájer József békés, nyitott, toleráns javaslatnak nevezte az indítványokat, és reményét fejezte ki, hogy azok támogatását a konvent képviselői részéről sem felekezeti, sem politikai hovatartozás nem akadályozza meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.