„Mieloproliferatív” jeligére. Olvasónk az így megnevezett betegségről szeretne bővebb tájékoztatást kapni.
A mieloproliferatív betegségeket az jellemzi, hogy a vér sejtjeit termelő sejtek kórosan fejlődnek és szaporodnak a csontvelőben. A kóros kötőszövet-szaporulat révén a vérképző sejtek ki is szorulhatnak a csontvelőből. Négy fő betegség tartozik e csoportba.
Egyik ilyen a policitémia vera, azaz a vörösvérsejtek abszolút számának növekedésével járó kór. Ebben a betegségben a vörösvérsejtek számának emelkedése vérbőséghez vezet. A vörösvérsejtszám már jóval a tünetek megjelenése előtt magas lehet. A betegségre utalhat gyengeség, fáradtság, fejfájás, látászavar. Felléphet szédülés, nehéz légzés és kisebb nyálkahártyavérzés is. Jellemzője lehet a viszketés, égő érzés a kezeken, a lábakon, de csontfájdalom is. A betegségben előfordulhat vesekő, gyomorfekély, de trombózis, vérrögösödés is, ami szívinfarktushoz, szélütéshez, tüdőembóliához vezethet. A kór föltárásához mindenképpen szükséges a vérkép és szükség esetén a csontvelő vizsgálata.
A betegséget el kell különíteni azoktól a kórképektől, amelyekben másodlagosan jön létre a magas vörösvérsejtszám. Ezek az oxigénhiányt előidéző tüdő- és szívbetegségek, amelyekben a relatív oxigénhiány serkenti a szükségesnél nagyobb mértékű vörösvérsejtképzésre a szervezetet. A felismert betegség kezelésének célja a vörösvérsejtszám csökkentése. Ennek módszere, pedig az, hogy a felesleges vért lebocsátják. Másodnaponként mintegy fél liter vér elvonására kerül sor mindaddig, amíg a hematokrit érték nem kezd csökkenni. A normális vérkép elérését követően néhány hónaponként vesznek ismételten vért. Az ennek hatására fellépő vérlemezke-termelődés megakadályozására daganatellenes gyógyszert, úgynevezett kemoterápiát alkalmazunk. Aszpirint adunk a vérlemezkék összecsapzódásának megelőzésére, vagyis a vérrögösödés megakadályozása érdekében. Hogy az adott elváltozás konkrét kezelésében mi a teendő, azt mindig a vizsgálati eredmények, a vérkép, a lép, a máj nagysága és a kísérőjelenségek együttese határozza meg. A gondozott, kezelt esetekben több évtizedes túlélés lehetséges.
A mieloproliferatív betegségekhez tartozik még a mielofibrózis. E rendellenesség jellemzője, hogy a csontvelőben kötőszövet foglalja el a normális vérsejteket termelő részek helyét. Ilyenkor rendellenes vörösvérsejtek képződnek, és lépnagyobbodás, vérszegénység kíséri a csontvelő elváltozását. A betegségben a rendellenes vörösvérsejtek mellett a vérlemezkék és a fehérvérsejtek is kórosak lehetnek.
A mielofibrózis tünetei szintén fáradékonyságban, gyengeségben, fogyásban, illetve a lépnagyobbodás okozta hasi panaszokban nyilvánulnak meg, de évekig tünetmentes is lehet a kór. A gyógykezelés során a lép méretét csökkentjük, a vörösvérsejt termelődését pedig gyógyszerrel serkentjük. Időnként azonban – a vérszegénység miatt – vérátömlesztésre és egyes esetekben lépeltávolításra is sor kerülhet.
A harmadik idetartozó betegségben, a trombocitémiában pedig túl sok vérlemezke termelődik, ami kóros véralvadáshoz vezet. A máj és a lép megnagyobbodhat, gyengeség, szédülés, bizsergésben megnyilvánuló érzészavarok léphetnek fel. A rendellenességben enyhe orrvérzés, véraláfutás, nyálkahártyavérzés is előfordulhat. A kezelésben többek között olyan gyógyszert is alkalmaznak, ami a vérlemezkék számát csökkenti. A negyedik mieloproliferatív betegség pedig a krónikus mieloid leukémia, amit az érett és éretlen fehérvérsejtek magas száma jellemez.
Olvasónk betegsége jól gondozott, ami a szövődmények esélyét nagyban csökkenti. Mindemellett beszélje meg orvosával, hogy esetében mivel lehet még jobban elősegíteni gyógyulását.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő