Formatervezési ösztöndíjasok kiállítása

Új megvilágításba helyezi a tárgyalkotást a 2002-es Moholy-Nagy László formatervezési pályázat ösztöndíjasainak beszámoló tárlata, amelynek mottójául találóan Moholy-Nagy híres mondatát választották: "Nem a tárgy, hanem az ember a cél."

2003. 04. 02. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Iparművészeti Múzeumban rendezett kiállításon bemutatkozó tizenhét fiatal tervező- és iparművész nemcsak az esztétikát, az újszerűséget és a praktikusságot tartja fontosnak, legalább akkora hangsúlyt fektetnek a környezetvédelemre, a hulladékfeldolgozásra és a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok életének könnyebbé tételére.

Az ösztöndíjat 1988-ban alapították, a három évre szóló pályázatot jelenleg az Oktatási Minisztérium, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a Magyar Szabadalmi Hivatal hirdeti meg évente fiatal diplomás tervező- és iparművészek számára, akiknek minden tavasszal kiállítás formájában kell beszámolniuk eredményeikről.

Ma már a tárgyalkotás nem öncélú, a létrehozott alkotásokat az emberiség fejlődésének szolgálatába kell állítani. Ezt tükrözi az is, hogy a jelenlegi ösztöndíjasok magas arányban foglalkoznak szociális kérdésekkel. A hároméves ösztöndíjának utolsó szakaszáról beszámoló Jakab Áron olyan technológiát dolgozott ki, amelynek segítségével a Bárka Műhelyben foglalkoztatott értelmi fogyatékosok esztétikailag és technikailag igényes, piacképes termékeket tudnak létrehozni.

Az így készült kézi merítésű papírmunkák, a textilkollekciók, gyertyák, gyertyatartók és mécsesek által a sérült fiatalok is hasznos tagjává válnak a társadalomnak. Ruttkay-Miklián Ágota szintén az ösztöndíj utolsó éves munkálatainak eredményét mutatta be: egy mozgássérültek által, segítség nélkül használható bútoregyüttest. A fiókos szekrényrendszer a varródoboz elvén működik, a tárolórészei könnyedén a kívánt magasságba emelhetőek és süllyeszthetőek.

Szilágyi G. Csaba is végére ért hároméves projektjének, amelynek eredményeképpen egy flexor aktív kerekesszéket hozott létre. A mozgássérültek számára elengedhetetlen eszköz létrehozásában a Római Katolikus Szeretszolgálat is támogatta. Nemcsak a mozgáskorlátozottak és az értelmi fogyatékosok szorulnak segítségre, hanem az egyre növekvő számú hajléktalanok is.

Számukra Szöllősy Barbara tervez nélkülözhetetlen kellékeket, többek között egy polifoam-jellegű vízhatlan, fedeles mobil ágyat.
Fontos és sürgető feladat elé állítja a formatervezőket a vészes mértékben felhalmozódó hulladék felhasználása is. Nagy Lantos Marianna a BioLan projekt nagyüzemi technológiájának kialakításán fáradozik három éve, amelynek célja a hulladékpapír újrahasznosítása. Fához hasonló tulajdonságokkal rendelkező anyagot hozott létre, amelyből bel- és kültéri tárgyak egyaránt létrehozhatóak.

A kiállításon a Biolan termékcsalád gyermekjátékainak és használati eszközeinek széles választékát mutatta be. Nádas Gergely is idén végzett projektjével, egy alternatív hajtású tutajjal, amelyet napelemmel is lehet működtetni. Matolay Ildikó ötvözi a kellemeset a hasznossal: olyan fagyökérzet védő rácsokat tervez, amelyek mesefigurái egyben játéknak is használhatóak, Demjén Bence pedig új típusú játszótéri eszközök és bútorok tervezésébe kezdett.

Kismarty Lechner Kinga a Börzsöny-hegységben található kisvasút környezetének fejlesztésébe kapcsolódott be, a kisirtáspusztai pihenőhelyre tervez berendezési tárgyakat.
A hagyományosabb értelemben vett alkalmazott díszítőművészet terén is több alkotás született. Harmati Hedvig és Joláthy Krisztina a textiliák világának megreformálását tűzte ki célul, Kondor Edit esztétikus és praktikus kozmetikai munkaedényeket készített, Kovács Szabolcs Gergő pedig érdekes alakú pálinkás- és laposüvegcsalád kialakításával foglalkozott.

A fiatalok kisméretű lakásaihoz igazította többfunkciós asztal- és szekrényrendszerét Paulin Kristóf, s szintén a jól tárolhatóság játszott szerepet a kényelem mellett Szikszai László székeiben, amelyekhez a jövőben teljes bútorcsaládot rendel majd. A modern lakóhelyiségekhez tartozik Fekete Zsuzsanna Mixtum építőelem-családja, amely az üveg és a beton ötvözésével új és igényes lehetőségeket kínál a fényáteresztő építőelemek felhasználásában.

A kiállítás megnyitásával egyidőben ismertették a 2003-as Moholy-Nagy László formatervezési pályázat nyerteseinek nevét is. Idén Néma Júlia, Standeisky Dániel, Márton László, Kara Orsolya, Püspök Balázs, Hegedűs Zsanett és Szabó Edit projekje nyerte a hároméves ösztöndíjat, így a jövő évi kiállításon már az ő munkáikkal is találkozhatunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.