Az Iparművészeti Múzeumban rendezett kiállításon bemutatkozó tizenhét fiatal tervező- és iparművész nemcsak az esztétikát, az újszerűséget és a praktikusságot tartja fontosnak, legalább akkora hangsúlyt fektetnek a környezetvédelemre, a hulladékfeldolgozásra és a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok életének könnyebbé tételére.
Az ösztöndíjat 1988-ban alapították, a három évre szóló pályázatot jelenleg az Oktatási Minisztérium, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a Magyar Szabadalmi Hivatal hirdeti meg évente fiatal diplomás tervező- és iparművészek számára, akiknek minden tavasszal kiállítás formájában kell beszámolniuk eredményeikről.
Ma már a tárgyalkotás nem öncélú, a létrehozott alkotásokat az emberiség fejlődésének szolgálatába kell állítani. Ezt tükrözi az is, hogy a jelenlegi ösztöndíjasok magas arányban foglalkoznak szociális kérdésekkel. A hároméves ösztöndíjának utolsó szakaszáról beszámoló Jakab Áron olyan technológiát dolgozott ki, amelynek segítségével a Bárka Műhelyben foglalkoztatott értelmi fogyatékosok esztétikailag és technikailag igényes, piacképes termékeket tudnak létrehozni.
Az így készült kézi merítésű papírmunkák, a textilkollekciók, gyertyák, gyertyatartók és mécsesek által a sérült fiatalok is hasznos tagjává válnak a társadalomnak. Ruttkay-Miklián Ágota szintén az ösztöndíj utolsó éves munkálatainak eredményét mutatta be: egy mozgássérültek által, segítség nélkül használható bútoregyüttest. A fiókos szekrényrendszer a varródoboz elvén működik, a tárolórészei könnyedén a kívánt magasságba emelhetőek és süllyeszthetőek.
Szilágyi G. Csaba is végére ért hároméves projektjének, amelynek eredményeképpen egy flexor aktív kerekesszéket hozott létre. A mozgássérültek számára elengedhetetlen eszköz létrehozásában a Római Katolikus Szeretszolgálat is támogatta. Nemcsak a mozgáskorlátozottak és az értelmi fogyatékosok szorulnak segítségre, hanem az egyre növekvő számú hajléktalanok is.
Számukra Szöllősy Barbara tervez nélkülözhetetlen kellékeket, többek között egy polifoam-jellegű vízhatlan, fedeles mobil ágyat.
Fontos és sürgető feladat elé állítja a formatervezőket a vészes mértékben felhalmozódó hulladék felhasználása is. Nagy Lantos Marianna a BioLan projekt nagyüzemi technológiájának kialakításán fáradozik három éve, amelynek célja a hulladékpapír újrahasznosítása. Fához hasonló tulajdonságokkal rendelkező anyagot hozott létre, amelyből bel- és kültéri tárgyak egyaránt létrehozhatóak.
A kiállításon a Biolan termékcsalád gyermekjátékainak és használati eszközeinek széles választékát mutatta be. Nádas Gergely is idén végzett projektjével, egy alternatív hajtású tutajjal, amelyet napelemmel is lehet működtetni. Matolay Ildikó ötvözi a kellemeset a hasznossal: olyan fagyökérzet védő rácsokat tervez, amelyek mesefigurái egyben játéknak is használhatóak, Demjén Bence pedig új típusú játszótéri eszközök és bútorok tervezésébe kezdett.
Kismarty Lechner Kinga a Börzsöny-hegységben található kisvasút környezetének fejlesztésébe kapcsolódott be, a kisirtáspusztai pihenőhelyre tervez berendezési tárgyakat.
A hagyományosabb értelemben vett alkalmazott díszítőművészet terén is több alkotás született. Harmati Hedvig és Joláthy Krisztina a textiliák világának megreformálását tűzte ki célul, Kondor Edit esztétikus és praktikus kozmetikai munkaedényeket készített, Kovács Szabolcs Gergő pedig érdekes alakú pálinkás- és laposüvegcsalád kialakításával foglalkozott.
A fiatalok kisméretű lakásaihoz igazította többfunkciós asztal- és szekrényrendszerét Paulin Kristóf, s szintén a jól tárolhatóság játszott szerepet a kényelem mellett Szikszai László székeiben, amelyekhez a jövőben teljes bútorcsaládot rendel majd. A modern lakóhelyiségekhez tartozik Fekete Zsuzsanna Mixtum építőelem-családja, amely az üveg és a beton ötvözésével új és igényes lehetőségeket kínál a fényáteresztő építőelemek felhasználásában.
A kiállítás megnyitásával egyidőben ismertették a 2003-as Moholy-Nagy László formatervezési pályázat nyerteseinek nevét is. Idén Néma Júlia, Standeisky Dániel, Márton László, Kara Orsolya, Püspök Balázs, Hegedűs Zsanett és Szabó Edit projekje nyerte a hároméves ösztöndíjat, így a jövő évi kiállításon már az ő munkáikkal is találkozhatunk.
Kést szorított egy nő nyakához a tatabányai férfi, aztán megerőszakolta