Székesfehérvári bukógalamb

-
2003. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétezerben, a huszonhatodik Európa-kinállításon ismerték el önálló európai fajtának – több más hazai galambfajta mellett – a székesfehérvári bukógalambot. Mi alapján nevezhetünk önállónak egy galambfajtát? Legfontosabb, hogy a már előzetesen elismert fajtáktól több lényegi jegyben kell különböznie. A Magyar Galamb- és Kisállattenyésztők Országos Szövetsége akkor dönt a hazai elismerésről, ha a tenyésztő a fajtát három alkalommal bemutatta már a nemzeti galamb- és kisállat-kiállításon. A székesfehérvári és komáromi bukó közös ősöktől ered. Ez alapján fennállhatna köztük az öszszemosódás lehetősége, ám a modern komáromi bukógalamb fej, csőr és fésű jegyei már merőben eltérőek.
A székesfehérvári galamb arról kapta a nevét, hogy e városban zajlott a fajta szíves rajzú változatának kitenyésztése a magyar fehér fejű szarka bukógalamb szelektálásával – tudomásunk szerint más fajta bekeresztezése nélkül – az 1800-as évek végén, 1900-as évek elején. Winkler János a Galambtenyésztés című, 1925-ben megjelent könyvében már említi. Az egyszínű változatot részben a szívesekkel együtt, részben később tenyésztették ki, egységesítése napjainkban is feladat. Már-már a kihalás fenyegette a fajtát, de a meglévő egyedek felkutatásával sikerült újraindítani a tenyésztést.
A székesfehérvári bukógalamb repülés közben, képzeletbeli kereszttengelye körül egy-három fordulást végez. A fajta lényeges küllembéli tulajdonsága a kis test, a kecses, enyhén húzott fej, 14–17 milliméteres csőre közel 45 fokos szöget zár be a vízszintessel. Tarkóján félkör alakú fésűt visel, melynek felső éle meghaladja a fejsík magasságát. A szíves hátúak szeme barna – úgynevezett bükköny – az egyszínűeké világos, másképpen gyöngyház színű. Csőrük, karmuk világos szaruszínű, szembőrük élénkpiros. Szintúgy a lábuk is, amiket nem fed toll.
Jól szaporodó és nevelő fajta. Az egyszínűek ezüstök, fehérek, feketék, vörösek, sárgák vagy májszínűek. A fekete szalagos kék kitenyésztés alatt van. A szíves hátúak vörös, sárga, májszínű, kék, fekete és ezüst – gyöngyezüsttől az ólomezüstig – színekben képviselik a fajtát. Fésűjük is színes, pontosabban a beszögelés a szem felé – az úgynevezett ülőfülke –, a nyak és a begy a lábak előtti részig, a farok és a vállburok, azaz a szívrajz. Fehér a fejtető, a derék, az áll alatti rész – a szakállka, vagy torokfolt –, a has, a szárny és a lábak előtt végződő rajztoll a farok kezdetéig. A fajta gondozását, népszerűsítését a székesfehérvári bukógalambot tenyésztők fajtaklubja végzi. A fajtáról, a tenyésztésről további felvilágosítás kérhető a 06/30/300-5865-ös telefonszámon.

Bárány István

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.