Kétezerben, a huszonhatodik Európa-kinállításon ismerték el önálló európai fajtának – több más hazai galambfajta mellett – a székesfehérvári bukógalambot. Mi alapján nevezhetünk önállónak egy galambfajtát? Legfontosabb, hogy a már előzetesen elismert fajtáktól több lényegi jegyben kell különböznie. A Magyar Galamb- és Kisállattenyésztők Országos Szövetsége akkor dönt a hazai elismerésről, ha a tenyésztő a fajtát három alkalommal bemutatta már a nemzeti galamb- és kisállat-kiállításon. A székesfehérvári és komáromi bukó közös ősöktől ered. Ez alapján fennállhatna köztük az öszszemosódás lehetősége, ám a modern komáromi bukógalamb fej, csőr és fésű jegyei már merőben eltérőek.
A székesfehérvári galamb arról kapta a nevét, hogy e városban zajlott a fajta szíves rajzú változatának kitenyésztése a magyar fehér fejű szarka bukógalamb szelektálásával – tudomásunk szerint más fajta bekeresztezése nélkül – az 1800-as évek végén, 1900-as évek elején. Winkler János a Galambtenyésztés című, 1925-ben megjelent könyvében már említi. Az egyszínű változatot részben a szívesekkel együtt, részben később tenyésztették ki, egységesítése napjainkban is feladat. Már-már a kihalás fenyegette a fajtát, de a meglévő egyedek felkutatásával sikerült újraindítani a tenyésztést.
A székesfehérvári bukógalamb repülés közben, képzeletbeli kereszttengelye körül egy-három fordulást végez. A fajta lényeges küllembéli tulajdonsága a kis test, a kecses, enyhén húzott fej, 14–17 milliméteres csőre közel 45 fokos szöget zár be a vízszintessel. Tarkóján félkör alakú fésűt visel, melynek felső éle meghaladja a fejsík magasságát. A szíves hátúak szeme barna – úgynevezett bükköny – az egyszínűeké világos, másképpen gyöngyház színű. Csőrük, karmuk világos szaruszínű, szembőrük élénkpiros. Szintúgy a lábuk is, amiket nem fed toll.
Jól szaporodó és nevelő fajta. Az egyszínűek ezüstök, fehérek, feketék, vörösek, sárgák vagy májszínűek. A fekete szalagos kék kitenyésztés alatt van. A szíves hátúak vörös, sárga, májszínű, kék, fekete és ezüst – gyöngyezüsttől az ólomezüstig – színekben képviselik a fajtát. Fésűjük is színes, pontosabban a beszögelés a szem felé – az úgynevezett ülőfülke –, a nyak és a begy a lábak előtti részig, a farok és a vállburok, azaz a szívrajz. Fehér a fejtető, a derék, az áll alatti rész – a szakállka, vagy torokfolt –, a has, a szárny és a lábak előtt végződő rajztoll a farok kezdetéig. A fajta gondozását, népszerűsítését a székesfehérvári bukógalambot tenyésztők fajtaklubja végzi. A fajtáról, a tenyésztésről további felvilágosítás kérhető a 06/30/300-5865-ös telefonszámon.
Bárány István
Botrányos körülmények között fosztották meg olimpiai bajnok úszónkat a trónjától
