Az elmúlt évben a közvéleménykutató cégek „sikeres” esztendőt tudhatnak maguk mögött – jegyezte meg ironikusan Áder –, hiszen tavaly a választások eredményét illetően és az idei népszavazás részvételi arányát illetően is alaposan mellélőttek. Az Orbán-kormány első egy éve utáni közvéleménykutatások szerint is csaknem ilyen eredményt mutattak, noha két nagyon lényeges különbséget mutatott a politikai környezet, amelyben a vizsgálat folyt.
Az Orbán-kormány idején a baloldali sajtó az első pillanattól hajtóvadászatot folytatott Orbán Viktor ellen, ma pedig Medgyessy Pétert a tenyerén hordozza. Az Orbán-kormány nem plusz 320 milliárdos büdzsével indult, tehát nem voltak szétosztható javak, míg a Medgyessy-kormány ezt tavaly ősszel megtehette. Figyelemre méltó tényként nevezte meg Áder János, hogy az elmúlt három hét időközi választásain, ahol az MSZP és a FIDESZ jelöltjei megmérkőztek, kétharmad-egyharmad arányban a polgári oldal jelöltjei nyertek.
Négyet nyertek a szocialisták, ebből kettőt Budapesten, hagyományos, szocialista szavazókörnyezetben. Nyolcat nyertek a FIDESZ és szövetséges jelöltjeik, mégpedig olyan városokban, ahol korábban önkormányzati választáson sem sikerült diadalmaskodni, például Jászberényben és Dunaújvárosban. Utóbbiban az SZDSZ jelöltje egyetlens zavazatot sem kapott. Noha ezek időközi önkormányzati választások, világosan jelzik, hogy az elégedetlenség a kormány egy éves munkájával az emberek egy részében megjelent.
Két hete 12 kérdést intézett Medgyessy Péterhez, amelynek megválaszolásával a miniszterelnök a mai napig adós maradt – mondta el Áder. Nem a Fidesz képviselői vagy Áder János igényli személy szerint a választ – , hanem az érintettek. Több, mint 3 millió nyugdíjas kérdezi, hogyan biztosítja a Medgyessy-kormány, hogy az uniós csatlakozásnak a nyugdíjasok véletlenül se legyenek a vesztesei.
265 ezer munkanélküli arra szeretne választ kapni egy esztendeje, hogy mikor valósul meg a 400 ezer új munkahely és ebből a 265 ezer munkanélküliből mikor lesz kenyérkereseti lehetősége. Több, mint 100 ezer ápoló, szakápoló, egészségügyi dolgozó pedig arra vár választ, hogy mikor kapják meg az első esztendőre beígért hűségpénzt. 83 ezer rendőr, tűzoltó, különböző köztisztviselő arra vár választ, hogy a kiemelt illetményemelés mikor fog megtörténni, hiszen az első esztendőkben nulla forinttal emelkedett a pénzük.
Az egyik újságíró elmondta, hogy a Medián-felmérés a Népszabadság kérésére készült, valamint 37 százalék gyengének, 7 százalék pedig nagyon gyengének találta a kormány munkáját, ami 44 százalék, csaknem annyi, mint az ötven százalék elégedett.
Áder kijelentette: Medgyessy Péter jóléti rendszerváltást ígért, amely az első esztendőben azt jelenti, hogy a minimálbér egyetlen egy fillérrel sem nőtt. Akiknek gyerekeik voltak és vannak, nem maradt több pénz a zsebükben, mert a gyerekek utáni adókedvezmény révén eddig sem fizettek adót, s nem nőtt a gyed felső határa sem. Az újságíró emlékeztette a fideszes politikust, hogy ennek ellenére a Medián kérdésére, mely szerint hogy értékelik a családtámogatási rendszert, 16 százalék vélte úgy, hogy rosszabb, 33 viszont jobbnak ítélte a helyzetet. Áder úgy válaszolt, a Medián kérdezőbiztosai bizonyosan meg tudják magyarázni az okokat, ő azonban a tényeket sorolja.
Az infláció fölött emelkedett a gázár, a villanyáram és a támogatott gyógyszerek ára is. Soha nem látott gyárbezárási hullám volt Magyarországon az év elején, noha aktív kormányzati gazdaságpolitika segítségével lehet ösztönözni a munkaadókat, hogy munkahelyeket teremtsenek és ne munkahelyeket szüntessenek meg. S bizonyára a jóléti rendszerváltás részét képezi a soha nem látott iskolabezárási hullám is – sorolta Áder János.
Az Orbán-kormány idején 236 ezer új munkahely jött létre, nem függetlenül egyébként az állami ösztönző és biztató rendelkezésekkel és támogató rendelkezésekkel, a Széchenyi-terv minden egyes forintja négy forint magántőkét mozdított meg. A műsorvezető emlékeztette Áder Jánost arra, hogy a Statisztikai Hivatal szerint három hónapra vetítve, 2003 első negyedében több foglalkoztatott volt, mint 2002 első negyedében. Áder válaszában leszögezte: a Központi Statisztikai Hivatal azt mondja, hogy a foglalkoztatottak vonatkozásában stagnálás van és a munkanélküliek száma vonatkozásában pedig emelkedés van. Ez azt jelenti, hogy 30 ezerrel több a munkanélküli.
Ismét újságírói felvetésként hangzott el, hogy miért szavaznának mégis 600 ezerrel többen az MSZP-re, mint amennyien a Fideszre? Milyen a Fidesz kommunikációs stratégiája, illetve milyen az MSZP-é, ha a felsoroltak ellenére nő az MSZP és a kormány népszerűsége, Medgyessy Péter pedig a legnépszerűbb politikus Magyarországon – szólt a kérdés.
Áder felidézte, hogy egy évvel az Orbán-kormány megalakulása után lényegében hasonló tendenciák voltak. Ha fél év múltán ismét terítékre kerülnek ezek a kérdések, talán szintén változó közhangulatról és kormányértékelésről szólnak a felmérések – vélekedett a politikus. Készül a 2004-es költségvetés, amelyre nézve a kormányfő már kilátásba helyezte a megszorításokat. Ha a 2003. év sikeresztendő a gyárbezárásokkal, iskolabezárásokkal, munkanélküliség növekedésével, akkor mi lesz a következő esztendőben? – kérdezte.
Örülhet a Medgyessy-kormány, s a következő polgári kormány is nagyon örülne annak, ha olyan helyzetben adná át a mostani szocialista kormány az ország rúdját, hogy 320 milliárd forint többletforrása van a költségvetésben, amit szabadon lehet elkölteni – vélekedett Áder János.
Újságírói megállapítás szerint a Fidesz „tettestárs”, hiszen megszavazták a Medgyessy-kormány alatt végrehajtott erőteljes bérkiáramlást. Áder azonban visszadobta a labdát, mondván, az új kormány jobb gazdaságpolitikát ígért, mint elődje, tehát indokolt az ilyen mértékű béremelés. Ezzel szemben a valóság az, hogy nem a költségvetés fizette ki a béremelést, hanem ennek legalább a felét sőt, van, ahol nagyobb részét az önkormányzatokkal fizettették ki, ennek következtében az önkormányzatok teljes egészében ellehetetlenültek. Úgy tűnik, a gazdasági növekedésre vonatkozó vállalások nem fognak teljesülni – summázta Áder.
László Csaba egyik állítását idézte a frakcióvezető, mely szerint a magyar gazdaság növekedési üteme nem haladhatja meg csak másfél százalékkal a legerősebb európai uniós ország, Németország gazdaságának növekedési ütemét. A Népszabadság táblázata pedig azt mutatja, hogy egy százalék alatti növekedést jósolnak az idén Németországnak. Ha a pénzügyminiszternek igaza van, akkor két és fél százalék növekmény várható, ami a fele annak, mint amit a költségvetésben a kormány tervezett – mondta Áder. Ennek következtében kevesebb lesz a bevétel, és nő a költségvetési hiány. Az ígért jóléti intézkedéseket nem lehet ezek után megoldani.
Az Orbán-kormány idején hasonló kedvezőtlen külgazdasági környezet kellett a magyar gazdaságot tartós növekedési pályán tartania. Ilyen értelemben pontosan tudta már a szocialista párt 2002-ben, hogy milyen gazdasági környezetben a magyar gazdaság vonatkozásában milyen külgazdasági környezetben kell a programját majd megvalósítania. Ehhez képest tették meg a vállalásaikat! Ilyen értelemben tehát semmiféle felmentő magyarázatra vagy a kormány részéről semmiféle önfelmentésre nincs lehetőség és mód – szögezte le Áder János.
Medgyessy Péter a kommunikációjában gyakran utal arra, hogy „békét akar teremteni”, s más szocialisták szerint is a „demokráciát visszaállították a jogaiba”. 2002 májusától kitört Magyarországon a demokrácia, mert előtte itt aztán nagyon súlyos diktatúra volt – ilyen állítások szocialista politikusoktól és publicistáktól elég gyakran elhangzanak. De mit is jelent valójában a szocialista demokrácia – tette föl szándéka szerint saját maga által megválaszolandó kérdését Áder.
Hajtóvadászat indult az elmúlt egy esztendőben a legfőbb ügyész ellen. A héten minősíthetetlen eljárás folyt ellene a Parlamentben – jelentette ki. Újságírói kérdésre felidézte Györgyi Kálmán legfőbb ügyész lemondását, akinek esete nem hozható párhuzamba Polt Péterével, s aki azt kérte annak idején Ádertől, hogy a lemondás indokait ne hozzák nyilvánosságra. Hajtóvadászat indult a Magyar Nemzeti Bank elnöke ellen is. Tisztogatások történtek a közigazgatásban, az állami vállalatok élén, a kistérségi menedzserek a körében.
Mindenesetre egy valamit megtudtunk a hétvégi sajtótájékoztatókból, hogy mi a kormányzatnak, a kormányzásnak a célja és értelme – zárta a kereszttűzbeli mondandóját Áder János. – A 2006-os választások megnyerése. Világosan fény derült arra, hogy nem szolgálat, hanem a 2006-os választások megnyerése a fő célja az MSZP-nek.

Elsőfokú riasztást adott ki a HungaroMet