Növényvédelem

Fail József
2003. 05. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A termő málnaültetvény legfontosabb károsítói közül a virágzás kezdetén a botrítiszes betegség, a málna-vesszőszúnyog és a kis málnabogár ellen kell védekeznünk. A vesszőbetegségek kórokozói ellen rügyfakadástól a bimbós állapotig terjedő időszakban, valamint a szüret után van módunk kémiai védekezésre. Ki kell emelni a letermett vesszők szüret utáni eltávolításának, és a málna-veszszőszúnyog elleni védelem következetes végrehajtásának fontosságát. Vegyszeres védelemre a virágzás előtti és a szüret utáni időszakban a Miltox Speciál használata ajánlott, 0,3 százalékos töménységben.
A málna-vesszőszúnyog – a vesszőpusztulást okozó kórokozókkal együtt – a málna védelmét meghatározó károsítók közé tartozik. A telet a talaj felső rétegében vészeli át. Az imágók (kifejlett egyedek) rajzása májusban indul meg. Tojásaikat a vesszők kéregrepedéseibe, illetve a gyorsan növekedő idei hajtások bőrszövetének repedéseibe helyezik el. Az egy hét alatt kikelő narancssárga lárvák a kéreg, illetve a bőrszövet alatt táplálkoznak. Néhány héttel később a talajra vetik magukat, majd bábozódnak.
A kis málnabogár kifejlett egyedei áttelelnek a talajban. Rajzásuk a málna bimbóinak megjelenésekor indul meg. Az imágók a bimbókba rágják be magukat, vagy a kinyílt virágok könnyen elérhető virágporával táplálkoznak. Tojásaikat is ide helyezik, a kikelő lárvák pedig a kötődött terméssel táplálkoznak. Fejlődésük befejeztével a talaj felső rétegébe húzódnak, és ott alakulnak imágókká. A következő év tavaszáig már nem jönnek elő, csak egy nemzedékük fejlődik ki egy évben. A lárvák kártétele nem csak a termés elértéktelenedéséhez vezet, hanem a botrítiszes betegség kórokozójának fertőzését is segíti.
A málna botrítiszes betegségének kórokozója egy gomba, amely a beteg málnaveszszőkön, valamint a talajra hullott fertőzött levél- és termésmaradványokon telel át. Tavasszal a gomba ivartalan szaporítóképletei (konídiumai) kezdetben a hajtások legalsó leveleit fertőzik meg, majd a levélnyéleken keresztül a hajtásokat is. A virágzás kezdetére rendszerint már tömegesen képződnek konídiumok, amelyek a bibén keresztül a virágba is bejutnak. Az éretlen vagy érő bogyót sebeken keresztül, a túlérett terméseket pedig sebek hiányában is képesek megbetegíteni. A fertőzött levelek petyhüdten lógnak és szürke bevonat alakul ki rajtuk. Ez a bevonat megjelenik a hajtásokon és a vesszőkön kialakult foltokon, valamint a fertőzött virágokon is. A megbetegedett éretlen bogyók összeaszalódnak és elbarnulnak. Ha érettek, akkor fakó színűek lesznek, megpuhulnak és az ízük kellemetlen lesz. Majd a bogyó felületén is megjelenik a szürke bevonat.
A virágzás alatt végrehajtott kezelések esetén figyelembe kell venni a felhasznált készítmények méhveszélyességét. A méhekre nem ártalmasak korlátozás nélkül, a méhekre kifejezetten veszélyesek pedig egyáltalán nem használhatók. A méhekre mérsékelten veszélyes szerek pedig csak az esti szürkület beállta után juttathatók ki. Mindezek alapján a botrítiszes betegség ellen szabadon használhatjuk a Ronilan FL, a Rovral 50 WP, a Sumilex 50 WP 0,1 százalékos vagy a Polyoxin AL WP 0,2 százalékos oldatát. Ez utóbbi készítmény rövid várakozási ideje miatt is javasolható, ugyanis a kezelést többször meg kell ismételni. Virágzás előtt a Sherpa 0,02 százalékos oldatának a fent ismertetett készítmények valamelyikével együtt történő kijuttatásával védekezhetünk a kis málnabogár és a málna-vesszőszúnyog imágói ellen is. Virágzó állományban ez már nem használható. Ekkor az Unifosz 50 EC 0,1 százalékos oldatát keverhetjük a választott gombaölő készítményhez, de a kezelést csak az esti szürkület beállta után végezhetjük el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.