„Tinea capitis” jeligére. Olvasónk kisgyermeke a jeligében megfogalmazott betegségben szenved. Levelében részletesen leírja a tüneteket, és kérdi, hogy meggyógyul-e a gyermeke vagy sem?
A tinea capitis a hajas fejbőrt, ritkán a szemöldököt és a szempillát érintő gombás megbetegedés. Okozói a fonalas gombák csoportjába tartoznak. Gyakorlati szempontok szerint a kiváltó gomba alapján a betegség három formáját különböztetik meg. E három kórokozó a trihofícia, a mikrospória és a fávusz. A trihofícia és a mikrospória fertőzése általában a kettő-öt éves gyermekeken fordul elő, de pubertáskorig bármikor felléphet. A pubertás után azonban olyan védő zsírsavak halmozódnak fel a fejbőrön, amelyek megakadályozzák a fertőzés kialakulását.
A betegség jelentkezésekor kerek vagy szabálytalan alakú, egy-hat centiméter átmérőjű kopasz foltok keletkeznek a hajas fejbőrön. A mikrospória finoman hámló foltokat is okoz az érintett területen. A hajszálak két-három milliméter magasságban letöredeznek. A hajszálcsonkokat fehér, poros hüvely veszi körül. Közöttük a fejbőr olyan, mintha liszttel lenne beszórva.
Magyarországon régebben a mikro-
spória fertőzése ritka volt. 1976 óta azonban – a kóbor macskák és a macskatartás elszaporodásával – a microsporia canis okozza a hajas fejbőr fertőzésének nagy részét. E kórt a macskák tünetmentesen is hordozhatják. Ha azonban vakaróznak az állatok, erős a gyanú a fertőzöttségükre.
A mikrospórium-fertőzés az állatról terjed a gyermekre. Gyermekről azonban nem megy át gyermekre. A diagnózis megerősítéséhez a beteg területről vett szövetminta tenyésztése és a hajszálak mikroszkopikus vizsgálata szükséges. A kezelésben fontos a helyi gombaölő ecsetelők mellett a szájon át adható gombaellenes szer alkalmazása is.
Olvasónk gyermeke helyes orvosi kezelést kapott. Ennek folytatása mellett fontos a fertőzés forrásának, a macskának az eltávolítása a gyermek közeléből. A vakaródzó háziállatot pedig vigyük el az állatorvoshoz, mert ilyenkor nagy a gyanú az állat gombás fertőzöttségére. A kitartó orvosi kezelés és a fertőzés forrásának megszűntetése meg fogja hozni a várva várt gyógyulást.
*
„Egy olvasó” jeligére. Sajnos, nem betűzhető ki pontosan a gyógyszer neve, így felvilágosítást sem tudunk adni. Kérem, írja meg a gyógyszer nevét, a hatóanyagát és a postai címet, ahová a választ eljuttathatjuk!
*
„Aggodalom” jeligére. A hererák viszonylag gyakori a fiatalabb férfiaknál. Ez az egyik legalattomosabban kialakuló betegség, hiszen amikor már tapinthatóvá válik, rendszerint áttétet is adott. A betegség az esetek nagy részében egyoldali, de előfordulhat kétoldali megjelenés is. Kialakulásakor nincs semmi olyan tünet, ami felhívná a figyelmet a daganatra.
A hererák nem fáj, nem okoz gyulladást, lázat, s mint már említettük, sokszor csak akkor tapintható a megnagyobbodott here, amikor már a környező nyirokcsomókba áttétet adott az elsődleges folyamat. A herék megtapintása az urológiai vizsgálat része. Tapintással keményebb, fájdalmatlan góc észlelésekor műtét, szövettani vizsgálat javasolt. A további teendő attól függ, hogy a talált daganat sugárérzékeny-e vagy sem. Ha igen, akkor a műtét után sugárkezelést is kap a beteg. Ha nem, akkor infúziós daganatellenes kezelés is szóba jöhet.
A betegség megelőzéséhez igen fontos a rendszeres önvizsgálat. A herék megtapintásakor észlelt legelső gyanús jelnél haladéktalanul fel kell keresni az urológust.

Így lesznek nyitva a boltok a hosszú hétvégén