Az orvos válaszol

Dr. Szirmák Eszter
2003. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Júlia” jeligére. A bőrviszketés oka lehet műszálas ruha, a bőrt szárító szappan, habfürdő, száraz bőr. Okozhatja maga a víz is, ha magas a klórtartalma. Előidézhetik élősködök, így tetvek. Okozója lehet hiányos testhigiéne, érzékenység élelmiszerekre, mint fűszerekre, citrusfélékre, de C-vitamin-tablettára is. Kiválthatja sör vagy kóla. Meghúzódhat a háttérben gyógyszermellékhatás vagy belszervi betegség is. A panasz hátterének számtalan lehetséges oka miatt orvosi segítség nélkül a valódi ok megtalálása igen nehéz. Elsősorban bőrgyógyász segítségét célszerű kérnie.
*
„Kamilla” jeligét választó olvasónk a gyomorfekélyről szeretne többet tudni.
A gyomorsavnak és a pepszin nevű enzimnek kitett gyomornyálkahártyának, az izomrétegig hatoló kifekélyesedését hívjuk fekélynek, közelebbről peptikus fekélynek. A fekély leggyakrabban a patkóbél, vagyis a duodénum első néhány centiméteres szakaszán jön létre. Ezt hívjuk duodenális ulkusznak, magyarul nyombélfekélynek. A fekély létrejötte gyakori még a gyomor kisgörbületi részén, de természetesen a gyomor és a patkóbél egyéb területein is előfordulhat.
A fekélybetegség kialakulásához jelentős hajlamra is szükség van. Ezekben a betegekben az alkohol, a nikotin, a stressz, egyes gyógyszerek, mint például a szalicilátok, a reumaellenes szerek, a szteroidok fekélyképződést válthatnak ki. A megbetegedési kockázat nő a hajszolt életmód mellett. A makacs, nehezen gyógyítható fekélyeket sokszor a Helicobacter pylori baktérium tartja fenn. E baktériumot ma már könnyedén kimutatják a szakemberek a gyomortükrözés során vett váladékból vagy egy egyszerű kilégzéses teszt során.
A sokáig fennálló és elhanyagolt gyomorfekély átlyukaszthatja a gyomor falát, életveszélyes vérzést idézve elő. A gyomorfekély gyógyulásakor képződő heg szűkíti a gyomorkimenetet, aminek következménye étvágytalanság, teltségérzés, fogyás lesz.
A megelőzésben fontos, hogy arra érzékeny egyének csak orvosi javaslatra szedjenek bármilyen gyógyszert. Kerülni kell az alkohol, a kávé, a tea, a nikotin és a citrusfélék fogyasztását. A relaxáció elsajátításával csökkenteni kell a káros stresszhatásokat.
A gyógyításban használunk savlekötő szereket és úgynevezett H2-receptor blokkolókat, mely utóbbiak a savtermelést gátolják. Ha a vizsgálatok kimutatják a Helicobacter pylori jelenlétét is, a kezelést a baktériumot elpusztító antibiotikummal egészítjük ki.
A makacs, többször kiújuló fekélybetegség megnöveli a gyomorrák kialakulásának kockázatát. Ezért is fontos, hogy az éveken át fekélybetegséggel kezelteknél rendszeresen, az orvos által meghatározott időszakokban gyomortükrözés történjen. A tükrözés előnye nemcsak az, hogy olyan elváltozások is észrevehetők, ami a gyomorröntgen során a vizsgáló szeme előtt rejtve maradhat, hanem hogy az eljárás során a gyanús területről szövetminta is nyerhető. Csak a tükrözéssel egybekötött szövettani vizsgálat képes a korai kis gyomorrákot megnyugtatóan diagnosztizálni. A gyomorrák kialakulását nem feltétlenül előzi meg fekélybetegség. Kialakulásához arra hajlamos egyéneknél ugyanúgy hozzájárulhat a mértéktelen dohányzás, az alkoholfogyasztás, a tartós stressz-
helyzet vagy a táplálkozási rendszertelenség.
Gyomorvérzés, a gyomorfal átfúródása, a többszöri, hegesedéssel gyógyuló fekély okozta szűkület vagy rák gyanúja esetén a gyógyítás eszköze a műtét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.