Bátran védekezzünk a patkányinvázió ellen

Dr. Böõ István
2003. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állattartásra nézve különösen a házi patkány és a vándorpatkány a veszélyes. A szürkésbarna, jórészt fehér hasú házi patkány kisebb, karcsúbb a vándorpatkánynál. Szőre simább, fényesebb, tisztább. A vándorpatkány a házinál valamivel nagyobb, zömökebb, orra tompább, füle és farka rövidebb. A házi patkány inkább a föld feletti területeket, míg a vándorpatkány a szennyezettebb föld alatti élettereket részesíti előnyben. A patkányok metszőfogaik állandó növekedése miatt szinte mindig rágnak. Mindenevők, de míg a házi patkány elesége főként gabona, gyümölcsök, a vándorpatkány az állati eredetű táplálékot is elfogyasztja.
Már három hónapos korukban ivarérettek. Vemhességük időtartama mindössze három hét. Egy nőstény házi patkány évente kettő-négy, a vándorpatkány három-hét alkalommal fial, átlagosan tíz, legfeljebb húsz utódot. Egy patkány évi takarmány fogyasztása akár 16-18 kilogramm is lehet. Takarmányszennyezésük pedig ennek a háromszorosa! Egyetlen halom patkányürülék mintegy kétszázezer Salmonella-baktériumot tartalmazhat, s egy patkány évente legalább tizenhatezerszer ürít. Nagy gazdasági kárt okozó fertőző állatbetegségek terjesztésében játszhatnak szerepet. Rongálják az épületeket, lyukakat, járatokat fúrnak, megrágják a faszerkezeteket, a vezetékeket, a szigetelést, a berendezési tárgyakat.
A környezetünkkel szembeni igényesség a patkányok legnagyobb ellensége. Fontos, hogy az istállók, ólak, egyéb állattartó épületek jól takaríthatók, fertőtleníthetők és a rágcsálókkal szemben ellenállók legyenek. Jó módszer, ha a padozat készítésekor a föld tetejére mintegy száz milliméter vastag, üvegcserepekkel kevert kavicsréteget terítünk. Erre húzzuk rá a tulajdonképpeni padozatot, ami így jól véd a patkányok ellen.
A kórokozók elleni háborúra békeidőben kell felkészülni. Ha már megjelentek, nekünk kell támadnunk. Mi az általános gyakorlat? Némelyik gazdaság az egész „patkány-ügyet” a kutyákra bízza. A kotorékebek hűséges és bátor szolgálata valóban hozhat részeredményeket, de csak a gyérítés szintjéig. Ugyanígy járhatunk a finom falatokkal megtűzdelt csapdákkal. Sokan próbálkoznak a lyukak, járatok gázosításával, de így is a patkányok töredéke pusztul el. A legtöbben a patkány észlelése után mérget helyeznek ki.
Milyen a szakszerű patkánymentesítés? A nagyüzemi, szakosított állattartó telepi gyakorlathoz hasonlóan nekünk is mentesítési tervet kell készítenünk. Mindenekelőtt reálisan fel kell mérnünk a fertőzöttség mértékét. A lyukakat, járatokat a kora esti órákban tömjük be lazán papírral, azok köré szórjunk vékony rétegben lisztet, vagy finom homokot. Másnap reggelre a nyitott lyukak számából kiderül, hányat és melyiket használják, a lábnyomok mennyiségéből és irányából pedig az invázió mértékére és a mozgás, vonulás irányára is következtethetünk.
Ezután döntenünk kell arról, milyen csalétkeket alkalmazzunk. A mérgezettekkel szembeni főbb követelmények: az ízletesség és a biztos, de fájdalommentes hatás. A patkány intelligens állat, ha társa pusztulását látja, nem eszik a csalétekből. Több évtizedes gyakorlat igazolja, hogy a rágcsáló emlősök irtására azok a vegyületek a leghatásosabbak, melyek a kumarinhoz hasonló szerkezetűek. A kumarinszármazékokat különböző formációjú csalétkekben alkalmazzák: gabona alapú csalétkek, porozószerek, paraffinos korongok, tasakolt pépek. Hatásmechanizmusuk: a májban a K-vitamin felhasználását, ezáltal a véralvadáshoz nélkülözhetetlen protrombinképződést gátolják, emellett az érrendszert is károsítják. A vérerek – főként a kapillárisok – ennek következményeként gyorsan sérülnek, s mivel a véralvadás is rossz, az állat egyszerűen elvérzik.
A kumarintartalmú készítmények újabb generációjának tagjai olyan ízhatásúak, hogy a patkányok szinte abba sem tudják hagyni az evést. Akár egy nap alatt felveszik a halálos dózist. Majd három-nyolc nap múlva fájdalommentesen, többnyire a fészkükben pusztulnak el, nem riasztják el társaikat a méregtől. Nedves helyeken, csatornákban a paraffinos korongok, kockák, míg a keskeny járatok, felfúrások esetében a porozószerek hatásosabbak. Előbbiek vízhatlanok, utóbbiak nagy tapadóképességűek, egy a húszhoz arányban más csalétkekkel is keverhetők.
Ha udvarunk még nem fertőzött, de a környéken már felfedeztük a kártevőket, helyezzünk ki etetőládákban mérgezett csalétket. Egy ezer négyzetméteres területre minimálisan hat ládát tegyünk, etetőhelyenként – hagyományos, gabona alapú esetében – kétszáz gramm csalétekkel. Mivel a góc körüli háromszáz méteres terület különösen veszélyesnek tekinthető, vegyük rá a körön belül lakókat a közös védekezésre. Ha udvarunkban fertőzöttségre utaló nyomokat látunk, de úgy ítéljük meg, hogy ott semmiféle patkányeledel nincs, először méreg nélküli csalétket helyezzünk ki, például gabonát, szalonna- és kolbászdarabkákat. Pár napos beetetés után áttérhetünk a mérgezett csalétekre. Három-öt nap múlva ellenőrizzük az etetőhelyeket. Ha a csalétek elfogyott, az eredeti mennyiség duplájával pótoljuk. Ezekkel a módszerekkel a patkánymentesítés egy átlagos méretű és szerkezetű gazdasági udvarban kettő-négy hét alatt végrehajtható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.