Felvetődött Bácskai János dandártábornok, a maffiaellenes központ vezetője ellen folyó büntetőeljárás során, hogy Tóth András a brókerügyben szakmailag megkérdőjelezhető módon járt el, hiszen a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) által gyűjtött információk ellenére Kulcsár Attila akadálytalanul elhagyhatta az országot.
Jogi szakértőink szerint megfontolandó lenne vizsgálatot indítani az MSZP-s politikus szerepének tisztázására. Az eljárást vagy a Katonai Ügyészség, vagy Tóth felettese, Kiss Péter kancelláriaminiszter kezdeményezésére lehetne lefolytatni. Emlékezetes: Bácskai János a per során utalt arra, hogy az államtitkárnak tett jelentése után Tóth András „természetellenesen” viselkedett, ami alapján arra következtetett, hogy „lépésekre készülnek ellene”.
Jogászok szerint az sem egyértelmű, hogy a politikus mit tett a maffiaellenes központ vezetőjének meghallgatása után.
Bebizonyosodott, hogy az államtitkár találkozott a K&H Equities Rt. volt brókerével, akinek telefonbeszélgetéseit akkor már majdnem tíz napja lehallgatták, de a beszélgetés okára és az ott elhangzottakra máig nincs egyértelmű válasz. A Bácskai-per tanúvallomásai alapján úgy látszik, hogy az NBH együttműködése a rendőrséggel nem volt zökkenőmentes.
A dandártábornok a politikus vitatott szerepére utalva egyenesen azt mondta, hogy egy újabb büntetőeljárásban lehetne tisztázni, valójában ki követett el bűnpártolást. Ismert: Bácskait azzal vádolták meg, hogy Kulcsár jelzésére közreműködött abban, hogy – a rendőrség felhasználásával – iratokat rejtsenek el a PSZÁF elől.
A Magyar Nemezt értesülései szerint vannak arra vonatkozó adatok, hogy már a nyomozás megindítása előtt iratok tűntek el a K&H Equities Rt.-ből – ez nem Bácskai közreműködésével valósult meg –, erre vonatkozóan vizsgálatokat is folytatnak a hatóságok. Úgy tudjuk, hogy már azonosították a lehetséges elkövetőket is. Úgy tudni, hogy a K&H ipari kamerái rögzítették a cselekményt.
Közben az MTI arról adott hírt, hogy Rejtő E. Tibor, a K&H Bank egykori vezérigazgatója és Garamszegi Gábor, a Betonút Rt. volt vezérigazgató-helyettese házi őrizetének meghosszabbítását kezdeményezte a nyomozó hatóság a K&H brókercégénél elkövetett bűncselekmények kapcsán.
Vizsgálatokra vár a bizottság
Még nem készültek el azok a vizsgálati jelentések, amelyek magyarázatot adnának arra, hogy miért változtatta meg finanszírozási rendszerét a Nemzeti Autópálya (NA) Rt., de azt sem lehet tudni, hogy a sztrádacégnél vagy a tulajdonosi jogokat gyakorló Gazdasági és Közlekedési Minisztériumnál történt-e mulasztás az átmenetileg szabad pénzeszközök szabálytalan felhasználásakor – derült ki a bankbotrányt vizsgáló parlamenti bizottság tegnapi ülésén.
Emlékezetes: az NA Rt. 2002 nyarától előfinanszírozási rendszerre állt át, ami lehetővé tette, hogy 16 milliárd forintot az Állami Autópálya Kezelő Rt.-hez utaljanak, ahonnan a pénz a K&H Equities Rt.-hez került, ahol szabálytalan pénzügyi tranzakciókra használták.
A testület előtt a tárca főosztályvezetői beszámoltak arról, hogy miként halad az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által meghatározott feladatok végrehajtása. Az ÁSZ közelmúltbeli ajánlásaiban fokozottabb tulajdonosi ellenőrzést és az információáramlás szabályozását javasolta a tárca és gazdasági társaságai vonatkozásában.
Az eredmények elismerése mellett Demeter Ervin fideszes bizottsági elnök megjegyezte: a szabálytalanságok feltárása még nem történt meg, pedig a bizottság számára a tényfeltárás eredménye volna érdekes.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk