A Holt-Tiszánál történt tavaly januári tragédia intő példa mindenki számára, aki a természetes vizek jegére merészkedne. Egy férfi kerékpáron próbált átkelni a befagyott folyón, amikor a jég beszakadt alatta.
A biciklije még előkerült a parton, de a testét már csak órákkal később találták meg. A jég, amely biztos útnak tűnt, halálos csapdává vált.

Tolna vármegyében az elmúlt napok fagyos időjárása miatt több tó és holtág is befagyott, ám a jégréteg vastagsága a legtöbb helyen csupán 1-2 centiméter. Ez egy madár súlyát talán elbírja, de egy ember számára életveszélyes – mondta a Tolna vármegyei hírportálnak Hortai Tamás kutató-mentő.

A jég alattomos: biztonságosnak tűnik, aztán beszakad
Hortai szerint a természetes vizek jégtakarója mindig egyenetlen. Még ha egy ponton 8-10 centiméteresnek tűnik is a jég, pár lépéssel odébb lehet, hogy már csak 3-4 centi vékony. A víz alatti áramlatok, befolyók és buzgárok miatt a felszínen stabilnak látszó jég is beszakadhat.

– A legnagyobb veszély, ha valaki lendületből csúszik rá a beszakadó jégre – figyelmeztet a szakember. Ha valaki így zuhan a vízbe,
a teste a jég alatt tovább siklik, és teljesen elveszíti a tájékozódási képességét.
A jeges víz percek alatt lebénítja az izmokat, a vizes ruha pedig lehúzza az embert. Innen már nincs menekvés, az esély a túlélésre szinte nulla.
Legalább 10 centi vastag jég kellene a biztonsághoz
Hortai szerint a biztonságos jégrétegnek legalább 10-12 centiméter vastagnak kellene lennie. De még ez sem jelent teljes biztonságot, mert a jég vastagsága egyenetlen és gyorsan változhat.

– Aki csúszkálni szeretne, menjen inkább műjégpályára – tanácsolja a szakértő. A jégpályák karbantartottak, nincsenek alattomos, vékony foltok, és senkinek nem kell attól tartania, hogy beszakad alatta a jég.