A mezőgazdasági földalapú támogatás az unió földet művelő, regisztrált cégeit és magánszemélyeit – nem tulajdonosait – illeti meg, jövedelemkiegészítő szubvenció, amely elősegíti a gazdasági tevékenység folytatását. Az EU-ban a mértéke ma átszámítva hektáronként 70 ezer forint évente. Ebből a magyar termelők idén 25 százalékot, vagyis 17 500 forintot kapnak, a mérték évenként nő.
A kormány az uniós részt további 30 százalékkal, 21 ezer forinttal kiegészítheti, ezért idén a földalapú támogatás összesen 38 500 forinttal indul hektáronként, míg tavaly 7000 forint volt a hektáronkénti támogatás. Mivel jelenleg hektáronként 30-40 ezer forint jó éves nyereségnek számít, a termelők jövedelme megduplázódhat.
A többletjövedelem miatt a termelők jelenlegi területüket bővítik. Fűr Zoltán szerint emiatt duplájára nőnek a jelenlegi hektáronkénti 10-12 ezer forintos éves földbérleti díjak. Ez még mindig csak 70-90 eurót jelent, míg az unióban az átlagos bérlet 150-350 euró közötti. A duplázódó bérleti jövedelem – ami öt évnél hosszabb haszonbérlet esetén adómentes –, a földárak gyors megkétszereződését is hozhatja. Annál is inkább, mert a jelenlegi, a föld árára vetített 2-3 százalékos bérleti jövedelem reálkamatnak tekinthető, mivel a föld nem amortizálódik, s ára követi az inflációt. A 4-6 százalékos hozam már a pénzügyi befektetők érdeklődését is felkeltheti, a kereslet bővülése pedig szintén az árak emelkedésével jár. A mai átlagos, hektáronként 400–450 ezer forintos árak így 2004–2006 között jelentősen nőhetnek, 2007-től pedig az új uniós költségvetési időszak hatásai befolyásolják majd a magyar földpiacot.
Napi Gazdaság

Gyárfás Tamás-interjú: Portik csőbe akart húzni – új bizonyíték került elő