A már több mint egy éve tartó politikai agónia a biztos bukáshoz vezetett volna 2006-ban – ezt kellett felismerniük a kormánypártoknak és ezért kellett változtatniuk. Fodor Gábor az SZDSZ ügyvivője szerint már tarthatatlan volt a helyzet, és ami bekövetkezett, törvényszerűen történt. Az SZDSZ csupán katalizátorként lépett fel a folyamatban, hiszen a kormányfőváltás gondolata a szocialista pártban is egyre erőteljesebben jelentkezett.
Fodor Gábor szerint voltaképpen a nemzeti közép politikája bukott meg. Az érték nélküli politizálás és a hónapok óta érzékelhető tehetetlenség. A szabad demokrata politikus úgy látja, hogy a politikai vesszőfutás már 2002-ben elkezdődött. A Medgyessy-kormány már akkor hibázott, amikor az orbáni gazdaságpolitikát folytatva felelőtlen osztogatásba kezdett. A jóléti intézkedések átmenetileg ugyan népszerűséget hoztak, alig egy évvel később viszont teljes bizalom és hitelvesztést eredményeztek, miután az ország gazdasági mélypontra jutott.
Mindebben a koalíciós pártokat is felelősség terheli – ismerte el Fodor Gábor, hozzátéve, hogy a végzetes hibákat szerinte Medgyessy Péter akkor követte el, amikor erőszakosan akarta visszaszerezni kormánya és saját korábbi népszerűségét. Ennek csúcspontja az volt, amikor tavasszal bejelentette közjogi javaslatait.
Fodor Gábor szerint erre az időpontra vezethető vissza a nyílt bizalomvesztés. Medgyessy Péter ugyanis az SZDSZ identitását, a rendszerváltásból származó elveit kérdőjelezte meg. Ez volt az igazi puccs – mondta Fodor Gábor utalva arra, hogy Medgyessy Péter puccsistáknak nevezte a koalíciós pártokat. A bizalommegvonás nyílt volt és a figyelmeztető jeleket már az európai parlamenti választások után megkapta a kormányfő – mondta Fodor Gábor.
Az SZDSZ Medgyessy Péterrel már nem látott esélyt a gazdaság és társadalompolitikai változtatásokra, de úgy érzi, hogy a következő húsz hónapban már benne van a további siker lehetősége. Ehhez azonban jelentősen át kell alakítani a kormányprogramot, a kormány szerkezetét, és személyi változtatások is elengedhetetlenül fontosak. Fodor Gábor úgy látja, hogy mostantól nem a nemzeti közepet kell hangsúlyozni, hanem a szocialista és a liberális elvekhez kell visszatalálni.

Lánczi Tamás: Külföldi megbízók takaríthatják le a Momentumot a pályáról