Hazánkban évente közel négymillió tüdőszűrést végeznek. Ennek során a tuberkulózis (tbc) korai felismerése mellett lehetőség nyílik a daganatok felfedezésére is. Strausz János, a Pest Megyei Tüdőgyógyintézet orvosigazgatója a Világgazdaságnak elmondta: azokban a megyékben, ahol a tbc gyakrabban fordul elő, a 30 év felettieknek kötelező a szűrése.
A tüdőrák időbeni észlelése vitathatatlan előnyt jelent a korai stádiumban kiemelt tüdőrákos betegeknek, hiszen a gyógyulás esélye lényegesen magasabb, mint a már panaszok miatt orvoshoz fordulóknál. Strausz szerint elsősorban a 40 év feletti, dohányzó nők és férfiak vizsgálata lenne fontos.
Jelentős problémát okoz, hogy a tüdőszűrőgéppark túlnyomó része elavult, az átlag meghaladja a 15 évet. Érthetetlen, hogy a népegészségügyi programban a tüdőbetegségek megelőzése csak indirekt módon szerepel akkor, amikor a tüdő rosszindulatú daganata a leggyakoribb rákféleség. A tüdőgondozó intézetekben dolgozó orvosok közel harmada nyugdíjas, utánpótlásuk nem megoldott.
Az Egészségügyi Világszervezet lyoni nemzetközi rákkutató központja szerint az aktív és a passzív dohányzás egyaránt súlyos szív- és keringési betegséget, stoke-ot és gyakori tüdődaganatot okoz. A dohányzókkal együtt élő nemdohányosok tüdőrákkockázata 35 százalékkal nagyobb, mint a füstmentes környezetben élőké.
(Világgazdaság)

Kiderült, ki lesz Gyurcsány Ferenc utódja