Harc az elhízás ellen

Zsírsejtek: az átlagember testében mintegy negyven milliárd található belőlük. Gyorsan szaporodnak, szinte lehetetlen megszabadulni tőlük, és az egészségünket is tönkreteheti. A túlsúly elkoptatja az izületeket, csont- és ízületi gyulladást okozhat, akadályozza a légzést, és a testmozgást is gátolja.

Tréfás Hajnalka
2004. 08. 28. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1990-es évek egyik legnagyobb orvosi szenzációja és egyben legnagyobb csalódása a leptin nevezetű hormon felfedezése volt. A Rockefeler Egyetem kutatói olyan mutáns egerekkel dolgoztak, melyek a normális egerek tömegének háromszorosát is elérték. Mint kiderült, a mutánsokat csak a leptin hiánya különböztette meg a normális egyedektől. Mikor a mutánsok leptin injekciókat kaptak, táplálkozási szokásaik drasztikusan megváltoztak és rohamosan fogyni kezdtek. Soha még ilyen meggyőző „előtte – utána” képeket nem látott a világ. Több millió amerikai, aki titkon azonosította magát a szuszogó szőrlabdákkal, úgy érezte, eljött a megváltás, egy tabletta képében, mely helyettesíti az akaraterőt. Az embereken azonban a csodaszer nem működött – illetve természetesen működött, de csak olyan egyének esetében, akik genetikai okokból nem voltak képesek leptint termelni.

A probléma az, hogy az elhízással folalkozó kutatók egy komplex evolúciós folyamat eredményével próbálnak szembeszállni, mely zsírt halmoz fel a nagyon is valószínű éhezés hatásainak kiküszöbölésére. A zsírszövet, amit a tudósok évtizedekig a falánkság és bűntudat bonyolult egyenletének végtermékekeként kezeltek, voltaképp egy szervnek tekinthető, amely folyamatosan kommunikál a test többi részével a véráramon keresztül.
Az üzenetek két kategóriát képvisenek: 1. „Jóllaktam” 2. „Ide azt a dupla hamburgert a szósszal” Dr. Michael Schwartz, a Washingtoni Egyetem kutatója megfogalmazásában „Szép lenne, ha az ember valóban annyit enne, amenyit szeretne, azonban az elfogyasztott mennyiség sajnos attól is függ, hogy mennyi zsír van jelen a szervezetben”.

Továbbra sincs egyszerű és biztos módszer az elhízás kezelésére. Kérdezzünk meg bárkit, aki a témában dolgozik, legyen bár komoly egyetemi professzor vagy ezoterikus kuruzsló, valami olyasmit fog válaszolni, hogy együnk kevesebbet és mozogjuk többet. Ma már azonban jobban értjük magát a problémát. Elképzelhető például, hogy bizonyos emberek azért maradnak kövérek, mert így az egészségüket érő káros hatások minimumra csökkennek.

A zsírsejtek aprócska gyárak, melyek folyamatosan fogadnak be illetve bocsájtanak ki különböző anyagokat, a szervezet energiaszükségleteinek megfelelően. Kevés még egy ilyen létfontosságú rendszer van a testünkben – állítja Dr. Rudolph Leibel a Columbia Egyetemről. Az energiatárolás és menedzsment nem csak a zsírszövetet foglalja magában, hanem az agyat, a gyomrot, a májat, a hasnyálmirigyet és a pajzsmirigyet is. Ez a rendszer azonban több millió évvel azelőtt alakult ki, hogy az első éttermet megnyitották. Mint azt Bruce Spiegelman, a Harvard Medical School munkatársa megjegyezte “az evolúció hajtóereje, hogy ki tud elég táplálékot felvenni a túléléshez. Nem hallottam még olyan fajról, amelyik kóros elhízás miatt halt volna ki.”

Amikor a kalóriafelvétel meghaladja a szükségleteket, a zsírsejtek eredeti méretük hatszorosát is felvehetik, és szaporodni kezdenek, 40 milliárdról akár 100 milliárdra. Súlyvesztés esetén a sejtek összezsugorodnak, de számuk nagyon lassan csökken. Az ebből fakadó problémák ismerősek lehetnek. A zsírszövet, azonos mennyiségű izomszövettel összehasonlítva, hatalmas mennyiségű vért igényel, mellyel kiterjedt hajszálér-rendszer látja el, ez súlyosan terheli a keringést. A túlsúly elkoptatja az izületeket, és csont- és ízületi gyulladást okozhat. A légcső körül felhalmozódott zsír akadályozhatja a légzést, mikor az izmok alvás közben ellazulnak. Végül a felhalmozódott háj a testmozgást is gátolhatja, mikor a tükör előtt állva úgy döntünk, hogy majd akkor megyünk ki futkosni az idióta jogging cuccban, ha teljes napfogyatkozás lesz.

Mindenesetre a leptin felfedezése ráirányítja a figyelmet az elhízás mögött meghúzódó kulcsfontosságú biokémiai folyamatokra. A leptin csak egy abból a féltucat kémiai szignálból, amit a zsírsejtek termelnek, mint például a trombózis ágensek, vérnyomásnövelők, gyulladáscsökkentők és fokozók: csupa erőteljes, egész szervezetre kiható vegyület. Dr. Gokhan Hotamisligil, a Harvard School of Public Health munkatársa összefoglalása szerint „az emberi test olyan, akárcsak a világ maga, aki az energiaforrásokat kézben tartja, az minden mást is irányít.”

Forrás: Newsweek

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.